Argumenty v prospech Boha spochybnené
Dá sa dokázať existencia deistického či teistického božstva?

Nie, naozaj nechcem súdiť, či sú tieto pôvodne zakázané, stratené a neskôr znova objavené evanjeliá o Ježišovi Kristovi lepšie či hodnovernejšie, než štyri cirkvou uznávané. Chcem len poukázať na ich existenciu, na ich učenie a na okolnosti ich neprijatia do Novozákonného kánonu. Na počiatkoch kresťanstva boli biblické evanjeliá len malou časťou...

Zázraky, ktoré sa prihodia jednotlivcom sa dajú pomerne ľahko vysvetliť. Ľudia totiž vidia množstvo vzorov a modelov aj takmer v náhodnom šume. V tom je náš mozog brilantný. Pomáhalo nám to prežívať v priebehu evolučného vývoja a je to dôležitá vlastnosť mozgu.

Ak definujeme dušu čisto naturalisticky ako procesy v našom tele, hlavne mozgu, ktoré vytvárajú našu osobnosť, naše vedomie a to čím sme, nemám proti tomuto termínu nič. Ak je však duša chápaná ako nadprirodzená entita schopná vedomia a vnímania naturálneho okolia MIMO NAŠE TELO a dokáže prežiť našu smrť, v tom prípade som riadne skeptický.

V diskusiách s veriacimi sa dookola stretávam s frázami, ktoré niekde začuli, zapáčili sa im a používajú ich bez hlbšieho zamyslenia sa nad podstatou a možnými vysvetleniami. Jedným z nich sú aj tzv. "dôkaz vetra" či "dôkaz lásky". Skúsme si ich teda trochu rozviesť.

Priestor s priemerom minimálne 93 Gly (93 000 000 000 svetelných rokov), ktorý obsahuje viac hviezd, než je zrniečok piesku na všetkých plážach planéty Zem je vraj určite vytvorený len k tomu, aby sme sa mali šesťtisíc rokov po stvorení sveta nad čím čudovať. Svetlo z hviezd vzdialené viac než sto biliárd kilometrov bolo len pred pár tisíc rokmi...

Evolúcia prírodným výberom je TEÓRIA. To vieme všetci.
Kresťania kreacionisti však najradšej hovoria IBA TEÓRIA a snažia sa tým tento vznešený termín dehonestovať, ako keby to bol len nejaký výmysel.Byť "iba teória" je skoro ako byť "iba pravda".
Ujasniť si teda treba pár termínov, ktoré vo vede majú iný význam, aký im dávame pri každodennom...

Kresťania, ale i moslimovia tvrdia, že Boh počúva ich modlitby a sporadicky (z čistej lásky k ním) im pomôže nájsť nejaké tie kľúče, pomôže pri skúške či uzdraví babičku z rakoviny, ktorá tak či tak chodila na chemoterapiu či rádioterapiu. Velebme pána.
Veria totiž, že modlitbou prinútia vševediaceho Boha zmeniť jeho dokonalý plán s ľudstvom a vďaka...

Opýtajte sa kresťana, aký je jeho Boh a on Vám bude určite citovať Ježišove výroky z Biblie a povie Vám, že dôkaz Boha vidí všade naokolo vo forme úchvatnej prírodnej scenérie, dokonalého vyladenia kozmu pre náš život či krásy motýlích krídiel.
A ak mu poviete, že si zámerne vyberá iba tie príjemné stránky jeho Boha a ignoruje jeho zlé...

Ktorý argument teistov je najčastejší? Asi argument z vlastnej skúsenosti. Tvrdenie, že sa ich Boh "dotkol" či dokonca zjavil a zmenil im život. Toto tvrdenie sa dá totiž len ťažko vyvrátiť. Nakoniec vystúpia s tvrdením, že musíme uveriť v Boha a aj nám sa zjaví a zmení nám životy. Skúsim však k tomu uviesť pár poznámok.
Miesto Boha...