Veda vs náboženstvo

Sú v rozpore či v súlade? Je viera viac, než vedecky dokázané poznanie?

Mýli sa veda?

09.08.2021

"Veda sa mýli." "Veda nevie všetko." "Veda často mení svoje stanoviská..."

Vo vede nepotrebujete DESIATKY hlavných názorových prúdov s diametrálne rozdielnymi názormi na realitu a v rámci nich ešte TISÍCE denominácii, z ktorej vám každá bude tvrdiť, že IBA TÁ ICH konštanta je jediná úplne presná - a to vedia na základe silných pocitov vychádzajúcich... hmm... "z hĺbky duše".

Pred päťsto rokmi si ľudia mysleli, že sme výnimoční a tvoríme stred vesmíru (argumentovalo sa, že pri obiehaní okolo Slnka by sme sa údajne neudržali na povrchu a spadli by sme). Náš vesmír bol len veľmi malým priestorom okolo Zeme.

Na príklade šírenia koronavírusu vo svete vidíme jasne, ako neúčinné a v mnohých prípadoch až škodlivé náboženstvá lipnúce na tradíciách a poverách môžu byť. Nie len že nepriniesli žiadne riešenie situácie, ktoré by účinne pomohlo v spomalení či zastavení krízy - a pritom majú na svojej strane tú najmocnejšiu nadprirodzenú silu a priame kontakty k...

Ešte donedávna bolo všeobecne jasné, že jediné poznanie o fungovaní sveta, ktoré je naozaj dôležité, pochádza zo svätých kníh. Čo nám Boh nedal vedieť prostredníctvom Biblie či Koránu, bolo buď irelevantné alebo sa to netýkalo hlbokého poznania podstaty sveta.

Nedostatočné vzdelanie dáva priestor pre dopĺňanie medzier mágiou a poverami. Učme deti kráse vedeckého poznávania a možno si nebudú potrebovať vytvárať nadprirodzené vysvetlenia, aby sa im zdal reálny svet zaujímavejší.

Často sa stretávam s argumentom teistov, že aj najlepší vedci ako Newton, Faraday, Kepler, Koperník, Maxwell, Kelvin a iní boli predsa veriaci. A keď oni verili, tak aké máme my právo tvrdiť, že veda odporuje náboženskej viere alebo že Boh neexistuje. 🙅‍♂️