Podcasty
o ateizme, humanizme, sekularizme, skepticizme a vede
Časť z mojich blogov som previedol do zvukovej formy. Ak boli tématicky príbuzné, spojil som ich do jednej audio nahrávky, aby podcasty trvali spravidla 10 až 15 minút. Podcasty budú vychádzať od Októbra 2020 spočiatku nepravidelne.
Je možné si ich prehrať z tejto stránky (výhodou sú priložené kompletné prepisy) alebo je ich možné nájsť na takmer všetkých rozšírených podcastových platformách a vyhľadávačoch ako Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Anchor, Breaker, RadioPublic, Pocket Casts atď.
Prajem príjemné počúvanie.
01 - Hrdý ateista
Prečo sa ľudia neveriaci v bohov a božstvá zdráhajú označovať za ateistov?
Je tento termín naozaj hodný urážok alebo by sme sa mali otvorene a hrdo nazývať ateistami?
A čo vlastne znamená tento pojem a čo obsahuje?
Kompletný text podcastu 01
Kompletný text podcastu 02
Kompletný text podcastu 03
Kompletný text podcastu 04
Kompletný text podcastu 05
Kompletný text podcastu 06
Kompletný text podcastu 07
Môže byť toto tvrdenie o nadprirodzenom úkaze akceptovateľné pre skeptickú myseľ?
Ako sa pozrieť na najčastejšie tvrdenia kresťanov preukazujúcich pravdivosť tejto udalosti?
Nie sú tieto údajné "dôkazy" o vzkriesení stelesneného Boha iba túžbami a prianiami?
Kompletný text podcastu 08
Prečo viera nie je správna cesta k hľadaniu pravdy?
A prečo práve dôkazy, nech už v akejkoľvek forme, sú tým správnym spôsobom, ako preukázať pravdivosť našich tvrdení o realite?
Kompletný text podcastu 09
10 - Cirkev a interrupcie
Kompletný text podcastu 10
11 - Sekularizmus
Kompletný text podcastu 11
Kompletný text podcastu 12
Ako pretvoriť teistu na ateistu?
Metóda pouličnej epistemológie sa zameriava na dialógovú metódu, v ktorej sa diskutéri snažia v priateľskej a nekonfliktnej rovine rozobrať podstatu určitej viery. Rozhovor nesmie rozoberať priame argumenty či faktické chyby. Zameriava sa iba na to, čo je podstatou presvedčenia a či je toto presvedčenie postavené na pevných základoch alebo len na potrebe či chcení niečomu veriť aj bez dôkazov.
Kompletný text podcastu 13
Sú na tom religiózne krajiny celkovo lepšie ako sekulárne krajiny? Majú kvalita života, morálka a šťastie obyvateľstva v týchto krajinách navrch oproti krajinám s vysokým zastúpením ateistov?
A čo trend ateizmu? Sú mladí ľudia rovnako religiózni alebo je medzi mladou a staršou generáciou rozdiel?
Kam smeruje a ako sa vyvíja ireligiozita v pokrokových a ako v rozvojových krajinách? Ako je možné, že pri tak rapídnom poklese počtu kresťanov v sekulárnych krajinách v poslednej dobe, je celosvetové zastúpenie kresťanov stále stabilné?
Kompletný text podcastu 14
15 - Duša
Čo je to duša? Ako ju chápu vedci, filozofovia, teológovia či spiritualisti?
V tomto podcaste sa pozriem na definície a chápanie duše z mnohých uhlov pohľadu. Od naturálnej po nadprirodzenú. Od smrteľnej po nesmrteľnú. Od výhradne ľudskej a racionálnej až po energiu všetkého živého.
Je duša v dnešnej dobe, kedy už z dobrej časti chápeme, ako fungujú procesy v mozgu, ešte stále potrebná?
Kedy duša vzniká? Kedy sa dostáva do tela? Čakajú duše niekde v čakárni na nové telá? V ktorom bode vývoja Homo sme dušu získali?
Dá sa duša filozoficky a logicky zdôvodniť? Nie sú mnohé argumentácie v prospech duše príliš deravé? Aký je rozdiel medzi dušou a vedomím? Prenáša sa vedomie na dušu? A čo psychické choroby? V akom stave sa dostávajú ľudské duše do neba - duše plodov, detí, autistov, ľudí s psychickými poruchami či extrémne nízkym IQ? Chcete prežiť večnosť v takomto stave? Alebo sme vylepšení? Sme to potom my v tom posmrtnom živote?
Existujú nejaké vedecké dôkazy existencie duše? Čo také váženie duše, mimotelové zážitky (OBE) či zážitky blízkej smrti (NDE)? Ako ich vysvetliť? A čo syndróm rozdelených hemisfér či mnohonásobné osobnosti? Rozdeľuje sa duša pri nehode a poškodení mozgu? Rozdeľuje sa duša pri jednovaječných dvojčatách? Spája sa pri splynutí plodov?
Na týmito otázkami a mnohými ďalšími sa spolu môžeme zamyslieť v tejto časti.
Kompletný text podcastu 15
Príbehy o Ježišovi boli prvé desaťročia predávané medzi prvými kresťanmi iba ústne. Prvé spísané evanjeliá vznikli až 40-65 rokov po udalostiach. Dá sa dôverovať ústnemu predávaniu príbehov medzi poverčivým národom, ktorý chcel presvedčiť ostatných o svojej "zaručenej pravde"? Vedeli si snáď ľudia kedysi zapamätať komplexné texty bezchybne? Čo hovoria na takéto tvrdenia o perfektnom zapamätávaní a predávaní príbehov odborníci?
A keď už boli príbehy spísané do textovej podoby, boli zachované v dokonalom stave alebo vieme o prispôsobovaní, chybách v kopírovaní či dodatočných úpravách?
Nakoľko je Nový Zákon, ktorý rozpráva rôzne príbehy o Ježišovi, hodnoverným zdrojom informácií? Ako vznikali tieto manuskripty a prečo by skepticky zmýšľajúci človek nemal mať pocit dôvery v presnosť faktických údajov a tobôž nie v ich nadprirodzené vsuvky?
Kompletný text podcastu 16
17 - Zakázané evanjeliá
Vedeli ste o tom, že okrem štyroch cirkvou uznávaných evanjelií, ktoré to dotiahli až do Nového zákona, existujú desiatky rôznych príbehov o živote Ježiša, ktoré sa šírili medzi prvokresťanskými komunitami?
Tieto evanjeliá a spisy boli víťaznou (ortodoxnou) vetvou zakázané, následne pre nás na pol druha tisícročia stratené a pred pár desiatkami rokov znovunájdené. O čom hovoria? Aký podľa nich bol Ježiš?
Do novozákonného kánonu to nedotiahli ani preto, lebo ich autorstvo bolo pochybné. Ale v tejto časti si povieme, prečo sa mnohí historici domnievajú, že ani množstvo kánonizovaných spisov nenapísali autori, ktorým sa pripisujú.
Kompletný text podcastu 17
18 - Strach zo smrti a viera v posmrtný život
Čaká nás ďalší level? Prejdeme po smrti do iného vedomého stavu a budeme žiť večne alebo sú tieto priania čisto založené na túžbach a strachu z ohraničenia našej existencie a definitívnosti jej ukončenia?
Ako sa teda vysporiadať s konečnosťou našej existencie? Ako to vnímajú ateisti a prečo život ktorý trvá len zopár desiatok rokov nie je ani strachnaháňajúci a ani šedý a ponurý?
Sú vôbec tieto očakávania nebeskej večnosti či reinkarnácie do iného stavu úplne neškodné? Kam to môže viesť, keď veriaci začnú podceňovať hodnotu terajšieho, reálneho života a brať ho len ako dočasnú stanicu v prechode do niečoho dôležitejšieho a večného?
Kompletný text podcastu 18
Na škandáloch so sexuálnym zneužívaním detí duchovnými RCK je šokujúce hlavne to, že to už prestáva byť šokujúce - tak často sa to deje.
Ako sa k tomu veľmi dobre vyjadril Dan Savage (parafrázujem): "Ak by deti boli znásilňované v McDonald's tak často, ako sú znásilňované v kostoloch, bolo by ilegálne brať deti do McDonald's."
Ako je teda možné, že systematické znásilňovanie detí "dedinskými hrdinami" a ich presúvanie z miesta činu na nové miesto pôsobnosti, namiesto trestného konania, je v cirkvi bežná rutina a je jej to tolerované?
Ak by všemohúci
Boh existoval a nedokázal by ani vo svojom chráme a u svojich zástupcov
zabrániť zneužívaniu tisícok detí, TAK NAČO JE KOMU TAKÝ BOH?
Kompletný text podcastu 19
20 - Iba teória?
Najčastejšie dávajú teóriu do priameho
protikladu s FAKTAMI, či nesprávne operujú s pojmom ZÁKON. Domnievajú sa, že až keď teória bude potvrdená, premení sa na zákon, či stane sa konečne faktom. Vravia tiež, že gravitácia nemôže byť teória, veď je to už zákon, prípadne že
evolúcia nie je fakt, ale len teória. Toto ukazuje na nepochopenie týchto pojmov.
Tak si ich v dnešnej časti ozrejmime a povieme si aj niečo o tom, prečo je dobré sa spoľahnúť na vedu, aj keď už z princípu (kvôli indukčným metódam získavania poznatkov) nemôže byť nikdy stopercentná.
Kompletný text podcastu 20
21 - Nový ateizmus
Čo je nové na novom ateizme?
Kto sú to noví ateisti a je vôbec nový ateizmus ešte stále aktuálny? V tomto podcaste si niečo povieme o nástupe a útlme nového ateizmu. Čo svetu priniesol, ako zapôsobil a čo nám ateistom zanechal.
Kompletný text podcastu 21
22 - Neexistencia boha
Vieme dokázať neexistenciu boha?
V dnešnom podcaste zistíte, že odpoveď môže byť áno i nie.
Tiež popremýšľam nad tým, či môžeme na základe neexistencie dôkazov tvrdiť s istotou, že žiaden boh či božstvo neexistuje.
A čo vôbec dokážeme tvrdiť s istotou?
Kompletný text podcastu 22
23 - Najznámejšie Biblické príbehy, ktoré by ste radšej nepoznali
Najpredávanejšia kniha kníh. A asi aj najmenej čítaná.
Sú v nej príbehy, ktoré každý okrajovo pozná, no nikdy ich nepreskúmal celé a s kritickým pohľadom.
No tak dnes si na to nájdeme čas a pozrieme sa spolu na dva známe príbehy, ktoré vám však nebudu vôbec pripadať ako z knihy, ktorá sa vyhlasuje za morálny základ západnej kultúry.