Filmy

o náboženstve, jeho analýze a kritike

Aj taký je život v kresťanských komunitách

Príbehy ľudí žijúcich v komunitách, ktoré riadia ich životy na základe morálnych kódexov vychádzajúcich zo svätých kníh. Životy v rozličných katolíckych či protestantských rodinách sú občas veľmi stresujúce a tieto životopisné filmy natočené často podľa skutočných udalostí odkrývajú svet za múrmi týchto domov.

V krajine bez Boha

In God's Country

2007 Kanada
****

Príbeh z mormónskej komunity, kde ešte aj dávno po oficiálnom zrušení polygamie žijú obrovské rodiny v podmienkach pripomínajúce otroctvo, hlavným cieľom je plodenie detí a manželstvo s neplnoletými dievčatami je bežnou a normálnou záležitosťou.

sk dab

Krížová cesta

Kreuzweg
2014 Nemecko
****

Minimalistický film obsahujúci len 14 záberov popisuje príbeh mladej 14 ročnej Márie, ktorá vyrastá v rodine fundamentalistických kresťanov. Za každú cenu chce získať priazeň Boha a to postupne ničí jej normálny pohľad na svet dospievajúceho dievčaťa.

sk tit

Spasenie Sarah Cainove

Saving Sarah Cain
2007 USA

***

Príbeh o tom, ako sa novinárka z moderného metropolitného mesta ocitne v situácii, že sa musí postarať o rodinu piatich detí vyrastajúcich v amišskej komunite. Amiši sú jedna z kresťanských denominácií, ktorá neuznáva technologický pokrok a žijú v prostredí pripomínajúcom 19. storočie. 

cz dab

Rekviem
Requiem
2006 Nemecko
***

Nemecký snímok natočený podľa skutočnej udalosti o mladom dievčati, ktoré si nevie rady s démonmi, ktorých má plnú hlavu. Kvôli striktnej katolíckej výchove to nepripisuje svojim problémom s epilepsiou, ale posadnutiu. Farár, od ktorého čakala pomoc ju utvrdzoval, že jediná možnosť ako sa z toho dostať je podrobiť sa exorcizmu.

de tit

Padlé ženy

The Magdalene Sisters
2002 Írsko, Veľká Británia
***

Film, ktorý podobne ako film Hriešnice z roku 2002 popisuje život v írskych katolíckych kláštoroch v období šesťdesiatich rokov 20. storočia. Dievčatá odsúdené spoločnosťou pre morálne prehrešky sa do práčovní Magdalénskych domov zatvárali a ich jediným životom bola ťažká drina a odriekanie. Finančné zisky obohacovali však životy ctihodných sestier, ktoré kruto riadili životy dievčat a žien v týchto kláštoroch.

cz dab

Čierna ovca
Saved!
2004 USA 

***

Americká komédia zo stredoškolského prostredia. Mladé slušne vychované kresťanské dievča sa rozhodne zachrániť svojho priateľa gaya tak, že mu venuje svoje panenstvo. Tento nápad jej vnuklo pseudozjavenie Ježiša. Dievča však otehotnie, no našťastie má vo svojom okolí aj skutočných priateľov, ktorí sa jej neobrátia chrbtom.

cz dab


Mníška
La Religieuse
2013 Francúzsko, Belgicko, Nemecko
****

Spoveď mladého dievčaťa, ktoré sa proti jej vôli dostane do kláštora a je okolím prinútená zložiť prísahu a stať sa mníškou. Milá ctihodná matka, ktorá najprv riadila kláštor zomrie a na jej miesto sa dostane nová sestra predstavená Kristína, ktorá jej urobí zo života peklo. Po ťažkom období síce prejde do iného kláštora, no zlepšenie je len zdanlivé. Podarí sa jej zbaviť tejto nechcenej tiaže a oslobodiť sa? Ako však na to?

cz dab

Božia Anežka
Agnes of God
1985 USA
****

Anežka je mentálne zaostalá a žije svoj úbohý život v kláštore ako mníška. Jedného dňa však porodí dieťa. Keď ho nájdu mŕtve na podlahe, zapojí sa do preskúmania situácie Dr. Livingstonová, ktorá má vyšetriť podivný prípad, v ktorom nie je Anežka schopná ani vysvetliť, kto je otcom dieťaťa. Navyše k nej okrem duchovného otca žiaden muž nezavítal. Bol to on alebo duch svätý? Ako je možné, že Anežka pri záchvatoch krváca zo stigmat?

cz tit

Kňaz
Priest
1994 Veľká Británia
*****

Skvelá psychologická dráma o homosexuálnom kňazovi a jeho vnútornom boji. Hlavným bodom filmu však nie je len jeho homosexualita a verejné pristihnutie, no sústavný vnútorný boj a otázka, čo je správne a čo nie. Má napríklad prezradiť, že vie o incestnom vzťahu otca so svojou 14 ročnou dcérou? Je Boh spravodlivý ak toto dopusti? Je spovedné tajomstvo dôležitejšie, než zabránenie takýchto odporností? Výborné herecké výkony a veľmi dobré stvárnenie postáv v tomto televíznom filme, ktorý svojho času vyvolal veľké pobúrenie, sú tým, čo Vám nedovolí tak skoro naň zabudnúť.

cz tit

Najnenávidenejšia rodina v Amerike
The Most Hated Family in America
2007 Veľká Británia
****

Britsko-americký dokumentarista Louis Theroux natočil dokument o baptistickej rodine z USA, ktorá sa neskrýva silnou, až chorobnou neznášanlivosťou buzerantov. V domácej veľkosériovke tlačia plagáty "God hates Fags", "You are goint to hell" a podobne, ktoré používajú k aktívnym protestom. Po zhliadnutí tohto dokumentu, budete chcieť tu paničku, čo stláča ruky spolu v kostolnej lavici, umlátiť panvicou. Hodina Louisovho presviedčania nepomohla. Biblické texty treba brať doslova a hotovo. Odporúčam aj pokračovanie tohto dokumentu, ktoré bolo natočené o 4 roky neskôr a volá sa "The most hated family in America in Crisis."

en tit

Ježiš je normálny!
Take it Jeasy!
2008 Česko, Slovensko
***

Česká režisérka slovenského pôvodu Tereza Nvotová sa rozhodla natočiť dokument o náboženských praktikách na škole, ktorú navštevovala. Šlo o kresťanskú školu charizmatického hnutia Hnutie viery. Učenie je charakteristické na vymietaním démonov, darmi ducha, odpadávaním do bezvedomia a ospevovaním Ježiša Krista s roztiahnutými rukami. 

cz sk

Jesus Camp
Jesus Camp
2006 USA
****

Fanatický fundamentalizmus. Ináč sa to nazvať ani nedá. Americká evanjelická spoločnosť indoktrinujúca mladé mozgy a snažiaca sa im okrem iného vsugerovať, že jedným z najväčších ziel je napríklad Harry Potter.

cz tit

Čokoláda
Chocolat
2000 USA, Veľká Británia
****

Neveriaca Vianne, ktorá príde so svojou dcérou do malého mestečka vo Francúzsku, chce otvoriť obchod s čokoládou. To, že zaviala vietor novosti do desaťročia nezmeneného chodu spoločnosti je jedná vec, no to, že otvorila obchod s čokoládou v období pôstu a nechce chodiť do kostola je už vrchol. Vytočila tým hlavne miestneho grófa, ktorý je patrónom tejto dediny a riadi okrem obsahu kázní na nedeľných omšiach aj vzťahy medzi dedinčanmi.

sk dab

Elmer Gantry
1960 USA
****

Film síce natočený pred vyše sedemdesiatimi rokmi, no stále pozerateľný a zábavný. Výkonovo tak zdarný, že hlavná a vedľajšia postava za svoje výkony získali Oscarov a k tomu i scénar.

Film o náboženskom fanatizme, manipulovaní ľudí a putovnom šírení viery v Amerike v dvadsiatych rokoch minulého storočia.

cz dab

Klérus
Kler
2018 Poľsko
*****

Film, ktorý v katolíckom Poľsku vyvolal nemalý rozruch. Len v prvých pár týždňoch po uvedení do kín ho videlo vyše 5 miliónov divákov. Je to skvelý snímok ukazujúci skutočný obraz katolíckej cirkvi. Alkohol, podplácanie,  korupcia, mocenské vzťahy, nemanželský sex kňazov, znásilňovanie detí a iné. Pritom to nie je film, ktorý by bol nejakým priamym nadneseným útokom na cirkev, ktorý by chcel ukázať za každú cenu len to zle. Nie. Snímok ukazuje pravú ľudskosť kňazov a ich každodenné životy. Ich nevýnimočnosť. Ich ľudskú "hriešnosť".

sk tit

Čierne stránky katolíckej cirkvi

Aké aféry otriasli katolíckou cirkvou v posledných rokoch? A aké filmy sa o týchto aférach natočili? Skúste napríklad tieto. Hlavné témy sú pedofília, homofóbia, korupcia či inkvizícia.


Spotlight

Spotlight
2015 USA, Kanada
*****

Film podľa skutočnej udalosti z novinárskeho prostredia novín Boston Globe. Investigatívni novinári z oddelenia Spotlight sa dlhodobo venovali obvineniam katolíckych kňazov zo zneužívania detí v oblasti Bostonu. Za túto prácu získali Pulitzerovú cenu.

cz tit

Zajatci bieleho Boha

Zajatci bílého Boha 

2008 Česko
****

Spoveď českého výskumníka Tomáša, ktorý strávil s domorodými kmeňmi v Thajsku a Laose dva roky.  Kresťanskí misionári však tento ľud pretvárajú a využívajú, čím ich priamo aj likvidujú. Nakoniec musí Tomáš túto oblasť kvôli strachu o život opustiť.

cz

Zbav nás všetkého zlého 

Deliver us from Evil

2006 USA
****

Priznanie írskeho katolíckeho kňaza Olivera O'Gradyho, ktorý v priebehu niekoľkých rokov v oblasti Kalifornie sexuálne obťažoval a znásilňoval deti. Jeho spoveď ukazuje, ako sa jeho aféry ututlávali samotným vedením katolíckej cirkvi a ako bol iba beztrestne presúvaný z jedného miesta činu na iné.

cz dab

Ticho v dome Božom
Silence in the House of God
2012 USA
****

Celým menom "Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God" je dokument z produkcie HBO zameraný na zneužívanie detí predstaviteľmi katolíckej cirkvi. Tento dokument sa zameral na prípady hluchonemých chlapcov a poukazuje aj na to, ako nehanebne sa k týmto prípadom postavil Vatikán.

cz tit

8: Mormonský návrh

8: The Mormon Proposition

2010 USA
***

Homofóbia nie je problémom len Cirkvi Ježiša Krista svätých neskorších dní. Je to celkové nepochopenie témy hlavne Abrahámovými náboženstvami (teda poväčšine kresťanstva a islamu). Mormóni však homosexualitu berú ako jedno z najväčších ohrození ľudstva a bojujú proti nemu všemožnými praktikami. Od lobotómie a elektrošokov až po v dokumente popisovanej propagácii klamstiev, ovplyvňovaniu verejnej mienky a to všetko za pomoci veľkých finančných impulzov.

en

Pretože tak mi to káže Biblia
For the Bible tells me so
2007 USA
***

Veľa kresťanov číta Bibliu ako doslovný manuál na život. Okrem kreacionistických nezmyslov si prisvojujú aj morálne pravidlá. A jednoznačne odsudzovanou ohavnosťou, za ktorú človek podstúpi večné muky v pekle je aj homosexualita. Ako sa však vyrovnávajú fundamentálni kresťania so skutočnosťou, že ich deti sa narodili ako gayovia či lesby?  Pozrite si, ako na to reagujú niektoré rodiny v USA a ako sa s tým vysporiadali.

sk tit

Tajná inkvizícia
The Secret Inquisition
2002 Nemecko
****

Trojdielny dokument o hrôzach katolíckej rímskej inkvizície od jej začiatku v 16. storočí. Spomenutí budú aj Giordano Bruno, Galileo Galilei či Francois Marie Voltaire. Informácie sú exkluzívne získavané aj zo samotných archívov vo Vatikáne, ktoré boli v 1998 otvorené odbornej verejnosti.

cz dab

Inkvizícia
Inquisition
2014 Veľká Británia
****

Dokument Viasat History, ktorý v štyroch dieloch vyrozpráva hrozné príbehy ľudí žijúcich v Európe v období plnom strachu z inkvizície. Psychopatickí inkvizítori konajúci v mene kresťanskej viery vykonávali neodpustiteľné barbarské skutky.

cz dab

Kladivo na čarodejnice
Witches' Hummer
1969 Československo
****

Čiernobiely sugestívny film od Otakara Vávru inšpirovaný dochovanými inkvizíčnymi spismi z rokov 1678 až 1695. Dej sa odohráva v českom Šumperku.
Odporúčam pozrieť hlane všetkým, ktorí si myslia, že to, čo sa dnes deje v islamskom štáte je ohavné. Stačí si pozrieť, ako to vyzeralo v našej nedávnej kresťanskej minulosti.

cz

Križiacke výpravy: Polmesiac a kríž
Crusades: Crescent & the Cross
2005 Veľká Británia
****

Štvordielny dokument BBC o prvých troch križiackych výpravách. Dokument sa snaží ukázať pohľad na výpravy zo strany kresťanov i moslimov. Krutosť na oboch stranách je tu dobre a objektívne vyobrazená.

cz dab

Amen
Amen
2002 Francúzsko, Nemecko
****

Je všeobecne známe, že svojou nečinnosťou počas druhej svetovej vojny, podporoval Vatikán nepriamo nacistické vyhladzovanie židov a rómov, ktoré dnes poznáme pod názvom Holokaust. Podpora fašizmu nebola v katolíckej cirkvi ničím nezvyčajným, pretože rovnako ako církev, bojoval Hitler proti židom a komunizmu. Hlavná postava filmu, plukovník SS Kurt Geistern bol odborníkom na chemikálie, ktoré boli použité na vyhladzovanie nechcených v desaťtisícoch kusov denne. Potom, ako bol očitým svedkom týchto zverstiev, začal bojovať proti systému. Ľahké to však nebolo. Ako katolík sa obrátil na cirkev, no odtiaľ sa podpory nedočkal.

cz dab

Záchrana Afrických detských bosoriek
Saving Africa's Witch Children
2008 Veľká Británia
*****

Veľmi silný dokument o tisíckach detí v Nigérii, ktoré sú ročne obvinené z bosoráctva, na základe čoho sú vyhnané z domu, upálené, pochované zaživa či zabité. Miestni kňazi riešia posadnutia od vyháňania satana ponúknutím vlastnej krvi na vypitie, za čo inkasujú nemalé peniaze až po dlhodobé týranie či sexuálne zneužívanie. Hystériu vyvolala hlavne známa predstaviteľka evanjelickej cirkvi pentakostálneho hnutia nazvanej Liberty Gospel Church svojím nechutným videom o čarodejníckych deťoch. Neskutočne smutný a krutý príbeh. S ročným odstupom bolo natočené aj pokračovanie s názvom Return to Africa's Witch Children.

en

Teisticko-ateistické diskusie

Dobrá plodná debata sa občas vyskytne aj v hraných filmoch. Tu je zopár z nich. A nemusí byť zákonite naklonená na jednu či druhú stranu. Stačí počúvať a vytvoriť si svoj záver z diskusie.


Expres na západ
The sunset limited
2011 USA

***

Film produkcie HBO nahraný v jedinej miestnosti s púhymi dvoma aktérmi. Jedným je profesor so skeptickým náhľadom na svet a druhým je černošský kresťan, ktorý profesora zachránil pred samovraždou. Vo filme rozoberajú svoje rozdielne pohľady na svet.

cz dab

Na rímse
The Ledge
2011 USA, Nemecko

*****

Mladý chlap, ateista, stojí na rímse a rozpráva detektívovi svoj príbeh o tom, ako sa zaľúbil do ženy fanatického kresťana. Ten na tajný vzťah nevernej ženy príde a dáva ateistovi na výber: buď spácha samovraždu sám a dobrovoľne alebo bude obetovaná jeho žena.

cz tit

Boh pred sudom
God on Trial
2008 Veľká Británia
*****

Keď čakáte v koncentračnom tábore na pretriedenie, rozmýšľate, kto má na tejto situácii hlavnú vinu. Partia chlapov sa rozhodla postaviť pred súd priamo Boha. V tomto prípade samozrejme židovského, ktorý so svojím vyvoleným národom podpísal zmluvu. Výborná diskusia o tom, aký ten Boh vlastne je, ak toto dopustil.

cz dab

Kto seje vietor
Inherit the Wind
1960 USA

*****

Výborne zahraný film, ktorý sa neskôr dočkal ďalších dvoch remakeov. Učiteľ, ktorý sa opovážil učiť o evolúcii, bol postavený pred súd, pretože Darwinova teória odporuje zákonu. Ide tu o prestíž a preto sa do procesu zapoja známi právnici a všetko sleduje vďaka novinám a rozhlasu celý americký národ. 

cz dab

Stratený v náboženstvách
Lost in Religion
2010 Nemecko, Švajčiarsko
****

Hlavný predstaviteľ Marc Burt je otcom dvoch malých detí a rozhoduje sa, v akom náboženstve, ak vôbec v nejakom, vychovávať svoje deti. Sám sa neradí k veriacim, no jeho rodina je hotovou plejádou zástupcov rôznorodých náboženstiev. Jeho otec je protestant veriaci v anjelov, mama je židovka, sestra je šamanka, svokor je moslim a svokra katolíčka. Ako sa nakoniec rozhodne?

link na kúpu filmu

de; en tit

Mission Control Texas
Mission Control Texas
2015 Nemecko
****

Nemecký dokumentárny film o americkej televíznej show "The Atheist Experience", ktorá začala ako lokálna televízna kuriozita a rozrástla sa vďaka internetu na veľmi sledovanú a diskutovanú talkshow, v ktorej dvaja hostiteľskí ateisti debatujú s telefonujúcimi na tému ateizmus, viera, Boh, morálka atď. V súčasnosti beží táto show už iba na Internete v pravidelnom týždennom cykle. Popularita stále rastie.

link na kúpu filmu

en tit

Východiskový bod
I Origins
2014 USA
****

Mladý vedec sa zaoberá výskumom evolúcie oka. Stretne mladú záhadnú ženu, ktorej oči ho zaujmú. Ona sa mu však stratí. Zjavne, aj keď neverí na osud, ho záhadné znamenia zavedú až k nej. Tá však po istej dobe pri nehode náhle zomrie. O niekoľko rokov neskôr sa rozhodne vložiť dáta z jej očí do databázy, ktorá by mala identifikovať ľudí podľa očnej dúhovky. Tá je jedinečná. Avšak pri vložení údajov systém vyhlási zhodu. Zhodu s malým indickým dievčaťom, ktoré sa narodilo v dobe, kedy jeho priateľka zomrela. Žeby to bol dôkaz reinkarnácie? Mladý skeptik sa rozhodne prísť tejto záhade na koreň. 

cz dab

Z moslimského prostredia

O krutosti moslimského ortodoxného prostredia sa už popísalo a pohovorilo pomerne dosť. V tejto sekcii nájdete pár filmov, ktoré tieto príbehy podčiarkujú a ja odporúčam k pozornosti. Taktiež sa tu dajú nájsť dokumenty, ktoré obsiahnu pár faktických informácií o Islame a jeho vzniku. Ako sekulárny humanista nepodporujem čisto jednostranné pohľady na akúkoľvek náboženskú tému. O Islame sa toho dá na internete nájsť veľmi veľa zlého. Ja však odporúčam aj dokumenty, ktoré Islam (a hlavne históriu Arabského sveta) ukazujú v lepšom svetle. Svet totiž nie je len čiernobiely. 


Dokonalé šťastie
Mutluluk
2007 Turecko

Čo sa stane mladému dievčaťu, ktoré je znásilnené a dozvie sa o tom morálne zaostalá a náboženskými predsudkami oplývajúca dedina v ktorej žije? Ľútosť? Súcit? Hnev voči násilníkovi? NIE! Rodové zákony hovoria o jednom. Dievča si zaslúži smrť. Popravu mal vykonať mladík z príbuzenstva, no ten sa s ňou rozhodne radšej utiecť a zachráni jej tým život. 

cz tit

Ukameňovanie Sorayi M.
The stoning of Soraya M.
2008 USA

Príbeh natočený podľa skutočnej udalosti popisuje príbeh iránskej ženy menom Soraya, ktorá má byť za cudzoložstvo odsúdená  na ukameňovanie. Tento hriech je však klamlivo vykonštruovaný jej manželom. Do príbehu sa zapletie aj francúzsky novinár, ktorý sa v okrajovej dedine ocitol náhodou kvôli poruche jeho auta. Sorayina pokrokovejšia teta, ktorá ho stretne mu príbeh Sorayi vyrozpráva. Silný príbeh o tom, ako žijú ženy v súčasných ortodoxných islamských komunitách, kde Korán riadi celý ich život.

cz tit

Tajomstvo Koránu
Decoding the Past: Secret of the Koran
2006 USA
***

Dokumentárny film zo série Dekódovanie Minulosti stanice History Channel rozpráva v dvoch dieloch príbeh vzniku Koránu. Dokument je mierne pro-moslimský a snaží sa ospravedlňovať krutosti, ktoré su s jeho interpretáciou spájané. Ale rovnako ako v Biblii sú určité veci priamo napísané a apologeti sa môžu snažiť ako chcú prekrúcať a okrášľovať tieto vety, no Homofóbia, či moslimský Jihad sú jednoznačne a zreteľne viditeľné na stránkach týchto svätých kníh. Historické informácie však tento dokument podáva veľmi príjemnou formou a stojí za pozretie.

cz dab

Veda a Islam
Science and Islam
2008 Veľká Británia
****

V trojdielnom dokumentárnom seriáli sa dozvieme o tom, že v období 9. až 12. storočia, kedy moslimovia brali kresťanských Európanov za nevzdelaných barbarov bez hygienických návykov, dala arabská civilizácia svetu množstvo vedeckých poznatkov a v istom smere prispela k pokroku vo vede, medicíne, filozofii, matematike atď. Vzdelanie bolo istú dobu hlavnou hnacou silou moslimského sveta. Škoda, že im to nevydržalo a na niekoľko ďalších storočí začali úplne stagnovať.

cz dab

Islám a Západ
Terra X: Morgenland
2009 Nemecko
****

Trojdielny nemecký dokument o tom, ako vznikal Islam v 7. storočí, ako sa vyvíjal a aké mal vzťahy s kresťanmi v priebehu rokov.  Morgenland (islamské štáty) a Abendland (kresťanské štáty) majú kultúrne veľa spoločného. Avšak to je vedľajšie. Rozdielne vyznania ich v histórii často doviedli ku konfliktom a hrozným vojnám. 

cz dab

Islám a budúcnosť tolerancie
Islam and the future of tolerance
2018 Australia
*****

Film sa rovnako ako rovnomenná kniha Sama Harrisa a Maajida Nawaza venuje lepšiemu pochopeniu Islamu a háklivým témam, ktoré sú s nim v dnešnej dobe spojené. Film výborne obrazovo i príbehovo dopĺňa knihu z roku 2015. Ani v knihe a ani vo filme sa však nejedná o jednostrannú propagandu istého názoru, ale práve naopak - o otvorenú inteligentnú diskusiu na tému, či je islam naozaj náboženstvom mieru, aká je jeho budúcnosť a či je možné ho reformovať.

en tit

Historické

Filmy z obdobia spred pár storočí bývajú aj dnes veľmi aktuálne. Na príklade vyčíňania katolíckej cirkvi v stredoveku možno vidieť paralely k dnešným postojom islamského štátu k nevercom toho jediného a pravého islamu.


Meno ruže
Der Name der Rose
1986 Nemecko, Francúzsko, Taliansko
*****

V opátstve Rádu svätého Benedikta došlo k úmrtiu, ktoré bolo natoľko záhadné, že ho začali vyšetrovať dvaja františkánski mnísi. Tých úmrtí však pribúda a s nimi sa odkrývajú aj iné záhady tohto opátstva. Do hry vstupuje, ako ináč v tej dobe, aj svätá inkvizícia.

cz dab

Agora
Agora
2009 Španielsko
****

V období, keď v Egypte začalo kresťanstvo vytláčať mnohobožské náboženstvá sa odohral príbeh múdrej a peknej filozofky Hypatie, ktorá sa rozhodla brániť úžasnú knižnicu v Alexandrii pred kresťanmi. Ako z histórie vieme, neúspešne.

cz dab

Sila lásky
Creation
2009 Veľká Británia
****

Aké to muselo byť ťažké sa rozhodnúť (v roku 1859) vypublikovať jedno z najvýznamnejších vedeckých diel, ktoré malo zmeniť kompletný pohľad na vznik človeka a celkovo vyrozprávať skutočný príbeh o pôvode druhov...? V období, kedy ešte bojoval Charles Darwin so smútkom, ktorý mu priniesla smrť jeho milovanej dcéry, sa nakoniec rozhodol urobiť správnu vec a jeho dlhoročná práca uvidela svetlo sveta. Prvý náklad knihy bol kompletne vypredaný už v prvý deň po vydaní.

cz dab

Kráľovná Alžbeta
Elizabeth
1998 Veľká Británia
****

Kráľovná Alžbeta prvá, bola asi najvýznamnejšia vladárka celej anglickej histórie. Vládla Anglicku a Írsku na konci 16. storočia. Obdobie postihovali boje medzi katolíkmi a protestantmi a množstvo interných aj vonkajších nepokojov takmer zničilo celú krajinu. Po smrti jej katolíckej sestry a jej nástupe na trón sa evanjelička Alžbeta rozhodla spojiť obe cirkvi a pomohla tým k vzniku spoločnej anglikánskej cirkvi, za čo ju vtedajší Pápež Pius . exkomunikoval.

cz dab

Luther
Luther
2003 Nemecko
****

Život protestantského kňaza, ktorý sa postavil katolíckej cirkvi. Vďaka jeho vzopreniu sa kresťanská cirkev rozdelila na katolícku a protestantskú. Pomerne verne vyobrazený a veľmi dobre zahraný životný príbeh v jednom z mnohých filmov o tomto reformátorovi.

cz dab

Jan Hus
Jan Hus
1954 Československo
***

Jan Hus bol významný český náboženský reformátor. Otvorene a verejne kritizoval praktiky cirkvi, ich obohacovanie sa na chudobných v podobe odpustkov či na korupciu na najvyšších miestach. Oprávnene tvrdil, že toto konanie nemá nič spoločné s učením Ježiša Krista, za čo ho koncil odsúdil k upáleniu za živa na hranici a vyhlásili ho za kacíra. Táto verzia z 1954 je natočená s dobovou príchuťou, no výkon Zdeňka Štěpánka je výborný.
Nová trojdielná verzia z roku 2015 s rovnakým názvom Jan Hus je na môj vkus pojatá miestami nevhodne moderne a rozťahane.

cz

Johanka z Arku
Joan of Arc
1999 Francúzsko
***

Jeden z dvoch filmov natočených v rovnakom roku. Tento od Luca Bessona je hodnotený vo všeobecnosti trochu slabšie ako druhý kanadský snímok, no Dustin Hoffman a Mila Jovovich prevážili u mňa misku váh. Jana z Arku bola bojovníčka, ktorá viedla francúzsku armádu v storočnej vojne po tom, čo jej to prikázala vidina Boha. Tento boj vyhrali, no církev ju tak či tak obvinila za kacírstvo a v roku 1431 ju upálili. Neskôr ju však tá istá cirkev rehabilitovala a v 20, storočí ju dokonca vyhlásili za svätú. Asi jej to už veľmi nepomôže.

cz dab

Komédie a paródie

Na zasmiatie i zamyslenie. Nie vždy musíme brať náboženstvo vážne. Dá sa mu aj dobre zasmiať.


OMG Ó môj Bože
OMG Oh My God
2012 India
****

Určitým spestrením môže byť aj film z prostredia mnohobožstiev. Čo tak napríklad hinduistické prostredie? A čo tak o predajcovi suvenírov a malých sošiek bôžikov, ktorý je vlastne ateista? Vtipné vyobrazenie problémov predajcu suvenírov, ktorému nastali krušne chvíle, keď po krátkom zemetrasení dostal odpoveď v poisťovni, že nedostane náhradu škôd, keďže jeho poistenie sa nevzťahuje na Božie činy. Ostáva mu už len postaviť Boha pred súd.

en tit

P.K.
P.K. (Peekay)
2014 India
*****

Ďalší film z Bollywoodu, ktorý stojí za pozretie. Tentokrát o ušatom mimozemšťanovi, ktorý pristál nahý na Zemi niekde v Indii a hneď pri jeho prvom zoznámení s pozemšťanom prišiel o ovládač, ktorý by privolal jeho vesmírnu loď späť. Pri hľadaní sa preto obráti na boha. Ale ktorý je ten správny? Skúsi teda byť verným hinduistom, kresťanom, moslimom, sikhom, džinistom atď., no nakoniec zistí, že všetko sú to len človekom vymyslené spôsoby získavania peňazí a so skutočným tvorcom vesmíru a ľudí to nemá nič spoločné.

cz tit

Umenie klamať
The invention of lying
2009 USA
***

Reklama, ktorá Vám povie o produkte aj tie zlé veci, politik, ktorý verejne prizná, že kandiduje kvôli zárobkom a korupcii, prvé rande, na ktorom Vám partnerka povie, že sa jej nepáčite, ale nemá čo by iné robila a jedlo bude mať aspoň zadarmo? Je toto predstaviteľné? V alternatívnom svete, kde ešte nikto nikdy neklamal, prečo nie?! Až raz sa Markovi podarí znenazdajky vysloviť lož. Uvedomí si, že vo svete plnom dôverčivých ľudí to môže byť značná výhoda. Snaží sa ako neúspešný scenárista vytvoriť konečne scenár svojho života, ktorý akosi obsahuje jeho stvorenie, odmeny od Boha, posmrtný život a ďalšie nepredstaviteľné bláboly, ktoré doposiaľ neexistovali. A vzniklo náboženstvo.

cz dab

Život Briana
The life of Brian
1979 Veľká Británia
***

Filmov o Ježíšovom Živote tu už bolo mnoho a ešte veľa ich určite bude. Čo tak si pozrieť legendárnu paródiu na jeho život. Vlastne na život Briana, ktorý sa narodil v ten istý deň ako Ježíš Nazaretský a vďaka tomu prichádza počas filmu k množstvám vtipných omylov zo zámeny. Tento škandalózny kultový snímok samozrejme nenechal cirkev chladnú. 

cz dab

Sekty

Kedy sa stáva sekta štandardným náboženstvom? Javí sa to ako evolučný proces: poblúznenie jedinca, posadnutosť skupiny, propaganda sekty až po globálne náboženstvo. Proste to je ten správny postup k dosiahnutiu tučného finančného zisku s možnosťou legálnej daňovej úľavy.


Bohovia novej doby
Gods of the New Age
1984
***

Dokument je síce vytvorený kresťanmi na poukázanie zlého vplyvu východných náboženstiev, ktoré sa postupne pretláčajú na západný "trh", no aspoň názorne poukazuje na praktiky známych guruov ako napríklad Rajneesh (známy aj ako Osho), ktorý okrem iného vlastnil 98 nových Rolls-Roycov, čí Sathya Sai Baba obviňovaný zo sexuálnych úchyliek a pedofílie, u ktorého sa našli stovky kíl zlata a striebra. V tomto dokumente si pozrite niečo o pozápadnených východných náboženstvách ako Hare Krishna či New Age.

cz dab

Únik zo sekty
I escaped a cult
2012 USA
***

O ľuďoch, ktorí vstúpili do siekt v domnení, že je to ich osud a to, čo Boh od nich očakáva. Život sa im však zmenil na nočnú moru. Výpoveď troch členov siekt, ktorým sa podarilo utiecť. Vysvetľujú svoje strastiplné životné príbehy po kontakte s extrémistickými sektami. V jednom prípade to bola polygamná Mormónova sekta a v druhom militantné Free Love Ministries. Dozviete sa, aké je to žiť v strachu a zneužívaný. 

cz dab

Najväčšie zlo - Vodcovia sekt
Most evil - Cult leaders
2006 USA
***

Ktorí sú tí najposadnutejší či najkrutejší vodcovia sekt? Žeby Šókó Asahara, ktorého sekta Óm šinrikjó vypustila v tokijskom metre sarín? Alebo Charles Manson, ktorý zmanipuloval ľudí, aby ho následovali a pre neho vraždili? Prípadne Alfredo Constanzo, ktorý začínal ako katolícky miništrant, pokračoval ako vyznávač Voodoo a nakoniec založil gang Los Narco-satanicos v ktorom od obetovania zvierat prešiel on i jeho následovníci až k obetovaniu ľudí? Možno je ním Jim Jones, ktorý nariadil deväťsto svojím nasledovníkom, aby spáchali hromadnú samovraždu. Na týchto prípadoch je zaujímavé, koľko ľudí dokáže nasledovať brutálnych psychopatov pri plnení ich požiadaviek (akýchkoľvek), ak si myslia, že sú ich vodcovia nadpozemskí, neomylní a výnimoční, priam božskí.

cz dab

Going clear: Scientológia...
Going clear: Scientology...
2015 USA
****

Počuli ste už o scientológii? Divili ste sa niekedy, ako je možné, že sa tieto preludy stali oficiálnym náboženstvom? A zdá sa Vám nepochopiteľné, že ľudia ako Tom Cruise či John Travolta sú exkluzívnymi podporovateľmi tejto sekty? Sám tvorca tohto pseudonáboženstva Hubbard sa nechal počuť, že ak chce človek zarobiť peniaze, napíše knihu, no ak chce zarobiť veľa peňazí, založí náboženstvo. Týmto krokom získali scientológovia daňovú úľavu a ich bohatstvo už nie je naďalej ukracované. Okrem finančných informácii o behu tejto sekty sa oplatí si vypočuť aj príbeh o vzniku života na Zemi, o stavoch clear a operujúceho thetana. Dokumentov o Scientológii je veľké množstvo, odporúčam pozrieť aj ďalšie, napr. Scientológia: Pravda o lži.

cz tit

Svedkovia Jehovovi
Witnesses of Jehovah
1986 USA
**

Americké propagandistické video distribuované "pravými kresťanmi" na ukázanie zlých stránok náboženského hnutia Svedkovia Jehovovi. Samozrejme, že tým by sa nepáčilo, že ich nazýva niekto sektou, keďže rovnako ako ostatní kresťania vychádzajú z Biblie a snažia sa ju ako "jediní" pochopiť správne. Avšak ich praktiky a spôsoby sú viac než zaujímavé. Určite sa oplatí pozrieť si tento dokument, aj keď je jedným zo starších. Zaujímavé sú výpovede odstúpených členov tejto sekty. Hor sa do pozretia, aby ste vedeli pri najbližšom stretnutí vhodne argumentovať a pýtať sa tie správne otázky.

cz dab

Ježíš zo Sibíri
Jesus of Siberia
2011 USA
***

Je možné, že ľudia tak ľahko naletia slovám človeka, ktorý o sebe tvrdí, že je reinkarnáciou Ježiša? Na Sibíri je veľa ľudí presvedčených, že ide o pravdu. Reportér z NY City sa pokúsil tohto mesiáša známeho pod menom Vissarion navštíviť a dokonca aj s ním a aj jeho následovníkmi urobiť rozhovor. Ako očakával, rečí veľa, priamych odpovedí málo. Je tak ťažké uveriť, že podobní následovníci žrali podobne každé slovo iného Ježíša hlásajúceho svoje rozprávky pred takmer dvetisíc rokmi v oblasti dnešného Izraela?

en

Jonestown - Život a smrť v chráme ľudí
Jonestown - The Life and Death of...
2006 USA
****

Aká  musí byť charizma človeka, ktorý dokáže presvedčiť takmer 900 ľudí k spáchaniu hromadnej samovraždy? Jim Jones to dokázal. Členovia spolku Chrám ľudí vytvorili v Guyane malú osadu s názvom Jonestown a ich vodca Jones im dennodenne intenzívne vnucoval jeho učenie založené na prvkoch kresťanstva a východných náboženstiev. Ku katastrofe nazvanej Jonestownský masaker došlo v novembri 1978.

cz dab

V tieni sekty Moonovcov
Dans l'ombre de Moon
1998 Francúzsko
**

Príbeh Nashook Hang, nevlastnej dcéry reverenda Moona, ktorý založil sektu s názvom Cirkev zjednotenia. Juhokórejská sekta, ktorá je celosvetovo známa hlavne organizovaním hromadných svadieb sa rozhodla celosvetovo zjednotiť kresťanstvo. Nashook si zobrala za muža tyranského syna reverenda Moona. Jej útek zo sekty nebol rozhodne jednoduchý.

cz dab

Zakázané potešenie: Náboženstvo
Forbidden: Weird Worship
2013 Austrália
***

Jedna z epizód dvanásťdielneho seriálu Forbidden vysielaného stanicou Discovery Channel je zameraná na neobvyklé náboženstvá. Predstavia sa nám Maradónske náboženstvo z Argentíny uctievajúce Diega Maradonu, Americký farár exorcista vyháňajúci duchov drog či pôžitkov, Indické náboženstvo, v ktorom veriaci uživajú kravské výkaly na všetky rôzne účely omladzovania a liečenia až po Brazílske náboženstvo, kde sa kajúci bičujú žiletkami.

cz dab

Wild Wild Country
2018 USA
****

Skvelý šesťdielny dokument z produkcie Netflixu o kontroverznom guruovi Bhagwan Shree Rajneesh známom neskôr pod menom OSHO. Zaujímavý príbeh o tom, ako sa jeho sídlo presunulo z Indie do kľudného kresťanského mestečka Atelope v Americkom Oregone. Na dokumente je zaujímavé, že priestor dostali rovnomerne takmer všetky zaiteresované smery - obyvatelia mestečka, následovníci OSHA, odpadlíci i agenti FBI.

cz dab

Colonia
Kolónia
2015 Nemecko, Luxembursko
*****

Úžasne napínavý film podľa skutočnej udalosti. V hlavnej úlohe Emma Watson, ktorá zahrala úlohu tak presvedčivo, že som v nej nevidel žiadnu Hermionu, ale naozaj Lenu. Skvelé herecké výkony a hustá atmosféra.
Film sa odohráva v sedemdesiatych rokoch v Čile, v ktorej sa letuška Lena zastavila navštíviť svojho priateľa, ktorý bol náhle po štátnom prevrate uveznený čilskej kolónii Dignidad. Tejto kolónii šéfoval bývalý nacistický lékar Paul Schäfer, ktorý viedol túto na kresťanských základoch postavenú skorumpovanú sektu, z ktorej nebol únik - takmer.
Schäfer bol (až príliš neskoro) v roku 2006 obvinený a uveznený za sexuálne zneužívanie detí a mučenie Pinochetových odporcov.

cz dab

Ja pastafarián
I Pastafari: A Spaghetti Monster Story
2019 USA
*****

Skvelý dokumentárny film, ktorý vám v 56 minútach vyrozpráva príbeh troch odvážnych pastafariánov z Rakúska, Holandska a Nemecka o ich boji za náboženskú rovnosť a voľnosť vyjadrovať svoj svetonázor rovnako ako ich majú veriaci iných náboženstiev. Tí majú určité spoločenské privilégiá, ktoré sú akceptované iba z dôvodu, že to vyžadujú ich náboženské doktríny.
Najzábavnejšie sú tie zmäteno-pobavené tváre sudcov a právnikov, ktorí nevedia, ako z tejto podivnej situácie vykľučkovať.
Pastafariánstvo je satirickým náboženstvom uctievajúcim Lietajúce Špagetové Monštrum, aby tým ukázalo na neprimerané zasahovanie iných náboženstiev postavených na podobných výmysloch do riadenia spoločnosti i štátu

en

Hail Satan?
2019 USA
***

Dokument o kontroverznej satanistickej komunite známej Satanský Chrám. Ukazuje históriu vzniku i politickú angažovanosť. Nie je to len dokument o pár podivínoch, no hlavne je to dokument o nutnosti sekularizácie, o silnom a až neprimeranom vplyve kresťanských zoskupení na riadenie štátu (v tomto prípade USA) a o slobode slova a prejavu.

en

Kým nas viera nerozdelí
Bis nichts mehr bleibt
2010 Nemecko
****

Skvelý Nemecký filmový počin o rafinovaných praktikách scientologickej cirkvi. Dvaja manželia sa dostanú do pazúrov tejto korporácie a jedine Frank sa dokáže z jej vplyvu vymaniť. Jeho manželka však buduje scientologickú kariéru a jej konfirmačné skreslenie jej nedovoľuje vidieť pravdu o manipulácii s jej životom. Na televízny film, naozaj vydarená dráma s dobrým scenárom i hlavnými spostavami

cz dab

Svetové náboženstvá všeobecne i exotické náboženstvá

Východné či antické náboženstvá sú v naších končinách menej rozšírené alebo už dávno zabudnuté, no predsa je zaujímavé sa o nich niečo dozvedieť. Aké rôznorodé náboženstvá a viery vlastne vo svete existujú?


Svetové náboženstvá
Spurensuche - Die Weltreligionen...
1999 Nemecko, Švajčiarsko
****

Hans Küng je švajčiarsky teológ a filozof. Za svoj postoj k pápežovi a spochybnenie jeho neomylnosti mu cirkev v 1980 odobrala možnosť teologického vyučovania. Stále patrí však k významným teológom a venuje sa aj náboženstvu vo všeobecnosti. Tento dokument o svetových náboženstvách je rozdelený na 6 častí a Küng prevedie diváka kmeňovými náboženstvami, hinduizmom, čínskymi náboženstvami, budhizmom, židovstvom, kresťanstvom a nakoniec aj islamom. 

cz dab

Dávni bohovia
The Lost Gods
2005 Írsko, Kanada
***

Tak ako dnešné Abrahámové náboženstvá sa aj dávne náboženstvá kedysi považovali za pravdivé a "vysvetľovali" záhady sveta. Svet sa mení a s nim aj mytológia. Dávne spoločnosti, medzi ktoré patrili Egypťania, Rimania, Grékovia, Mayovia, Inkovia a Kelti mali vlastné mnohobožské náboženstvá. Tento šesťdielny dokument sa venuje práve týmto starovekým civilizáciám, ich bohom a názorom na posmrtný život.

cz dab

Príbeh Boha
Story of God
2016 USA
****

Je vidieť, že tento dokument je vytvorený v produkcii National Geographics. Kvalita záberov je naozaj zážitkom. Morgan Freeman ako moderátor tejto série cestuje po celom svete a hľadá odpovede na otázku, čo je to vlastne Boh a ako ho vidia vyznávači rôznych náboženstiev, ale aj ako ho vnímajú kozmológovia či neurovedci. Samozrejme téma sa rozšíri aj o otázky posmrtného života či existencie duše. V roku 2020 sú už natočené tri série tohto seriálu.

cz dab

Okolo sveta za 80 vier
Around the world in 80 faiths
2009 Veľká Británia
*****

Britský osemdielny dokument, ktorý uvádza (rovnako ako skvelý dokument Stratené evanjeliá) anglikánsky kňaz Pete Owen-Jones. V tomto dokumente cestuje po celom svete a preskúmava rôzne náboženstvá a viery. Tematicky začína v Austrálii, prechádza Ďalekým východom cez Afriku na Stredný východ, pokračuje v USA, dostane sa aj do Indie a Nepálu, v siedmej časti navštívi latinskú Ameriku až nakoniec skončí v Európe. K seriálu bola plánovaná aj kniha, no tá nakoniec nebola publikovaná.

en tit

O čom je (i nie je) Kresťanstvo

História kresťanstva, pôvod a vysvetlenie Biblických príbehov či rozdelenie nespočetného množstva kresťanských denominácií. Spoznajte bližšie o čom je Kresťanstvo, kto bol Ježíš Kristus a ako "vládne" Vatikán svojim baránkom. Z obrovského množstva tematických dokumentov vyberám niektoré:


Kto napísal Nový Zákon
Who wrote the New Testament
2003 Veľká Británia
*****

Trojdielny Britský dokument o vzniku Nového Zákona. Ako to s jeho napísaním vlastne bolo? Prečo sú len niektoré knihy prijaté a ostatné označené za apokryfy? Akú úlohu zohral Pavol z Tarzu a akú cisár Konštantín? Ako je možné, že citujeme doslovne Kristove slová, keď bolo všetko spísané až dlhé desaťročia po jeho smrtí? Veľa vysvetlení je možné nájsť v tomto kvalitnom dokumente.

cz dab

Biblia, dokument o najčítanejšej knihe
Discovering the Bible
1995 USA
**

Pomerne jednostranný dokument pozerajúci na Bibliu ako na úžasnú knihu plnú lásky. Jej kladný vplyv na množstvo ľudí nemožno poprieť, no bolo by vhodné spomenúť aj to, ako robí z ľudí často netolerantných k ostatným vyznaniam, rasám, ženskému pohlaviu, ako rozširuje homofóbiu, ako podporuje otrokárstvo, ako nepresne popisuje reálny svet. Dokument však pomerne slušne opisuje obsah a rozdelenie Biblie.

cz dab

Tajomstvo Biblie
Bible Mysteries
2004 Veľká Británia
***

Dokument BBC skúmajúci (aj vedecky) fakty o príbehoch Biblie. Deväťdielny dokument postupne rozoberá príčiny úmrtia Krista, jeho vzťahu k Márii Magdaléne, nasleduje stopy apoštolov, overuje príbehy o Jozuovi, Dávidovi, Goliášovi či Herodesovi. Preskúma aj zvitky od Mŕtveho mora.

cz dab

Pochované tajomstvá Biblie
Bible's buried Secrets
2008 USA
***

Bádanie založené na skúmaní bohatých archeologických zdrojov a literárnych prameňov má viesť k novým pohľadom na vznik a obsah Starého Zákona a odpovedať na otázky odkiaľ boli hebrejci, kto napísal Bibliu atď. Mnoho biblických príbehov je v tomto dokumente (ako je aj všeobecene známe) vedecky vyvrátených.

cz tit

Boží syn
Son of God
2001 Veľká Británia
****

Trojdielny Bristský dokument o Ježišovi Nazaretskom s množstvom faktov a záverov z výskumov. Jedným z nich bol napríklad aj pravdepodobný výzor skutočného Ježiša, ktorý sa podľa poznatkov z antropológie vôbec nepodobá na toho poeurópšteného, ktorý visí v každom kostole na kríži.

cz dab

Syn Boží
Son of God
2014 USA
**

Celý pírbeh Ježišovho života v troch hodinách. Od narodenia panne až po zmŕtvychvstanie a ako bonus navyše aj založenie kresťanstva Pavlom z Tarzu. Tento film je plný zázrakov, no o filmový zázrak sa akosi nejedná. Priemerný film je úpravou desaťdielneho dokumentu Biblia z roku 2013. Pozor: Ježíš je tu taký sladký, že Vám z toho môže byť až nevoľno.

sk dab

Judášové evanjelium
The Lost Gospel of Judas
2006 USA
****

V roku 1978 sa v Egyptskej púšti našiel starobylý dokument, ktorý bol identifikovaný ako Evanjelium podľa Judáša Iškariotského. Vedci pracovali dlho na jeho zložení a rozlúštení. Jeho čiastočný preklad bol publikovaný v roku 2006. Jednoznačne je to starobylý dokument z približne štvrtého storočia nášho letopočtu, v ktorom je uvedené okrem iného aj to, že Ježiš dal Judášovi príkaz, aby ho zradil. Pozrite si aj ďalšie zaujímavosti o tomto významnom náleze. Judášove evanjelium je len jedno z cirka 30 ďalších, ktoré cirkev zavrhla a teda patrí k apokryfom. Cirkev prijala len 4 z nich a tie tvoria časť Nového zákona.

cz dab

Stratené evanjeliá
The Lost Gospels
2008 Veľká Británia
*****

Evanjelium podľa Tomáša, Márie, Petra, Judáša či Filipa sú len niektorými z veľkého množstva, ktoré cirkev neschválila ako súčasť Nového zákona. Dozvieme sa z nich však množstvo viac či menej uveriteľných údajoch o živote Ježiša. Napríklad ako pobozkal na ústa Máriu Magdalénu, či ako nezomrel. Hlavným nálezom bol objav starovekých kopských spisov v Nag Hammádi v 1945, ktoré tvoria základ gnostického kresťanstva. Ježiš je v nich však popísaný dosť rozdielne od štyroch biblických evanjelií. Dokumentom nás prevedie anglikánsky kňaz Peter Owen Jones, ktorý putovaním po Egypte získal zaujímavé informácie o takmer 70 existujúcich evanjeliách, listoch a apokalypsách, ktoré boli postupom času z kresťanského učenia vyradené.

en

Odhalené tajomstvá Biblie
Bible Secrets Revealed
2013 USA
****

Šesťdielny dokumentárny seriál z dielne History Channel, ktorý sa pozrie na záhadné proroctvá, rôzne preklady, zakázané evanjeliá, historickú skutočnosť Ježiša či na otázku sexu. 

cz dab

Biblia: Odhalené tajomstvá
Biblical Mysteries Explained
2008 USA
****

V trojdielnom dokumente sa dozviete niečo viac o nových vedeckých poznatkoch a názoroch na témy Kniha Exodus, Sodoma a Gomora a Stratené evanjeliá. Sú tieto mýticke príbehy nejako vysvetliteľné súčasnou vedou? Mohlo sa to stať bez porušenia prírodných zákonov. Osobne si cením najviac posledkú časť venovanú stratených evanjeliám. Táto časť sa venuje hlavne prvému nálezu - Petrovmu evanjeliu a nálezu v Nag Hammádí.

Lovci biblických textov
Bible Hunters
2014 Veľká Británia
*****

Skvelý dvojdielny dokument BBC Two, ktorým Vás prevedie archeológ Jeff Rose. Príbeh o pôvodných biblických textoch ako Sinajský či Sýrsky kodex, o apokryfných evanjeliách a o ľuďoch, ktorí sa snažili tieto staré dokumenty nájsť a študovať. Ukazuje, nakoľko sa realita a nové poznatky líšia od všeobecne cirkvou učených "pravdách" od hodnovernosti Biblie.

cz dab

Kresťanstvo: História
Christianity: A History
2009 Veľká Británia
****

Každou časťou osemdielneho dokumentu stanice Channel 4 nás sprevádza iný odborník a uvedie nás do rôznych tém a pohľadov na vznik Kresťanstva. Posledná časť je venovaná skôr budúcnosti Kresťanstva a jeho smerovaniu.

en tit

Tajný prístup: Vatikán
Secret Access: The Vatican
2011 USA
***

Nezaujatý dokument o fungovaní Vatikánu. Nezameriava sa na konšpiračné teórie či osočovanie, no priamo ukazuje a hodnotí pôvod veľkého majetku, ktorý bol získaný počas vlády pápežov udržiavajúcich moc a príjem pomocou odpustkov, ukazuje časť obrovskej knižnice s tajnými spismi, zmieňuje sa o protipápežoch a popisuje históriu bojov o moc. Kresťanskí pútnici sa chodia každoročne pozerať na toto korupciou získané bohatstvo a vôbec im nedochádza, že čo to má vlastne spoločné s učením Ježiša Krista?

cz dab

Vatikán: Skrytý svet
Vatican: The Hidden World
2010 Veľká Británia
****

Malé tajomstvá najmenšieho štátu sveta odkrýva dokument BBC. Ukáže nie len každodenný život vo Vatikáne, no nazrie aj do archívov, v ktorých sa okrem iného skrýva aj svedetstvo o prenasledovaní Galilea inkvizíciou či listy venujúce sa prenasledovaniu židov nacistami v období druhej svetovej vojny, ktoré neboli nikdy zodpovedané. Opäť pomerne neutrálny dokument zo sveta, ktorý si svoje hlboké tajomstvá aj tak skrýva dostatočne obozretne.

en tit

Kód Krista
The Jesus Code
2015 USA
***

Dvanásťdielny dokumentárny seriál, ktorý sa snaží vedeckými metódami skúmať túto historickú osobu. Pozrie sa zblízka na Turínske plátno, zvyšky údajného kríža i iné relikvie, rozoberie mimobiblické evanjeliá - Márie Magdalény či Judáša, preskúma Kristov dom i hrobku a zamyslí sa nad tým, či mal Ježiš brata a ako došlo k vzkrieseniu Lazara. K témam sa vyjadrujú odborníci najznámejších svetových univerzít. Dokument však dáva asi viac otázok, než odpovedí.
cz dab

Na počiatku
In the Beginning
2000 USA
***

Jeden z nepreberného množstva sfilmovaní Starého Zákona. Tento sa venuje hlavne prvé knihy Mojžišove. Dozviete sa niečo o Abrahámovi, jeho potomkoch a Mojžišovi.

cz dab

História kresťanstva
A History of Christianity
2009
*****

Veľmi dobre spracovaný dokument, v ktorom vás anglický historik a profesor z Oxfordskej univerzity Diarmaid MacCulloch prevedie históriou kresťanstva v šiestich dieloch plných skvelých informácií. Seriál je rozdelený do šiestich častí - Počiatky, Katolicizmus, Pravoslávie, Reformácia, Protestantizmus a Skepticizmus.
cz dab

Východné náboženstvá

Časť ľudí zo západu, ktorí stratili ilúzie o monoteistických náboženstvách, ale stále nie o náboženstve vo všeobecnosti, hľadá iné alternatívy. A množstvo z nich nájde svoj zmysel v náboženstvách východu, ktorým zasvätili stámilióny ľudí hlavne v Ázii svoje životy. O čom sú vlastne Budhizmus, Hinduizmus, Džinizmus, Sikhizmus, Šintoizmus, Taoizmus či Konfucianizmus? 


Buddha
The Buddha
2010 USA
***

Dvojdielny seriál o Siddhárthovi Guatamanovi, ktorého dnes všetci poznajú pod skráteným menom Budha. Aj keď si mohol vybrať prepychový život, volil najprv radšej asketický život s častými meditáciami. Neskôr však presadzoval strednú neextrémnu cestu. Zástanci jeho učenia sa po istej dobe rozdelili na dve skupiny: hínajánu (malý voz), mahájánu (veľký voz) a mnoho ďalších, z ktorých tá druhá predstavuje klasický prípad náboženského hnutia s modlitbami, cirkevnou hierarchiou a bohoslužbami.

cz dab

To správne dieťa
Unmistaken child / Hagilgul
2008 Izrael
****

Putovanie budhistického mnícha, ktorý hľadá reinkarnáciu milovaného učiteľa je náplňou tohto nezávislého dokumentu o tibetskom budhizme. Mních cestuje po malých dedinkách na hraniciach Tibetu a Nepálu a vyzvedá vo veľa rodinách, testuje reakcie detí v tom správnom veku, aby zistil, či nie sú práve ony tým reinkarnovaným učiteľom. Dôležitou otázkou však je aj to, ako zareaguje okolie a hlavne rodičia, ak vezme ich milované dieťa preč z domu na základe tvrdenia o reinkarnácii.

cz tit

Sedem divov budhistického sveta
Seven Wonders of the Buddhist World
2011 Veľká Británia
****

Britská historička Brettany Hughes cestuje po Ázii a prezentuje sedem divov Budhistického sveta. Začína pri Mahabodhi Temple, kde sa zrodil Budlizmus. Postupne cestuje do Nepálu, na Srí Lanku, zájde aj do Thajska či Hong Kongu. Postupne vyrozpráva príbehy vzniku a bohatej kultúry či obnoží budhizmu.

cz dab

Bohovia a proroci
Bohové a proroci
2008 Česko
***

Český pätnásťdielny dokument zameraný na východné náboženstvá, teda Taoizmus, Budhizmus, Šintoizmus, Zen-Budhizmus, Hinduizmus, Konfuciánstvo a Islam. Niektoré epizódy je možné zhliadnuť aj online priamo na webstránke Českej televízie. Dokument sa zameriava na životy a učenia hlavných prorokov, medzi ktorých patria Konfucius, Siddharta, Kódo Daiši a ďalší. Komentáre dopĺňajú aj významní českí odborníci na jednotlivé témy.

cz

Duše východu
Duše východu
1992 Československo

****

Skvelý sedemdielny dokument vytvorený na konci éry Československa Viliamom Poltikovičom. Hneď na začiatku ma chytil úžasný hlas vyprávača Miroslava Moravca. Dokument v siedmich dieloch rozpráva rôznorodé príbehy z náboženského života v Indii a Tibete. V tri a pol hodinovom sumáre sa dozviete viac o budhizme, jogínoch, taoizme či hinduizme. Skvelý počin a úžasný prehľad o Indii z 18 tisíc kilometrov dlhej púte českoslovenkého štábu.

cz

Ryža na pšeničné polia: Kaodaizmus...
Rice Paddy to Wheatfield: Caodaism...
2011 USA
**

Kaodaizmus je v našich končinách pomerne neznáme náboženstvo. Vzniklo len nedávno, v roku 1926, vo Vietname. V dnešnej dobe je to tretie najrozšírenejšie náboženstvo Vietnamu a následuje ho asi 3 milióny veriacich. Je to synkretické náboženstvo, ktoré spája prvky kresťanstva, budhizmu, zoroastrizmu, konfucianizmu, taoizmu, hinduizmu a islamu. Dokument sprevádza nie len históriou Kaodaizmu, ale zoznamuje aj s jeho súčasným zastúpením v USA.

en

Hranice mieru: Džinizmus v Indii
TheFrontiers of Peace: Jainism in India
1986 Veľká Británia
***

Dokumentárny film, ktorý predstaví jedno z najstarších indických náboženstiev Ďzinizmus. Ten je založený hlavne na viere v dušu a jej reinkarnáciu, čo má spoločné aj s ostatnými východnými náboženstvami, no hlavný prvok, ktorý ho odlišuje od ostatných je Ahinsa, teda učenie, ktoré odmieta ubližovanie iným tvorom. Preto sú džinisti striktní vegetariáni a ochrancovia živých tvorov. Extrémni džinisti a teda hlavne mnísi nosia šatku cez ústa a dávajú si pozor pri každom kroku, aby náhodou nezabili či nevdýchli žiaden hmyz. Digambarovia dokonca nenosia žiaden odev. Extrémom je pôst až na smrť. K poslednej téme odporúčam pozrieť video "Bizzare Burials - Sallekhana Jainism Clip".

en

1984: Príbeh Síkhov
1984: A Sikh Story
2010 Veľká Británia
***

Na pozadí príbehu o masakre množstva Síkhov v ich posvätnom Zlatom chráme v Indickom štáte Pandžáb sa dozviete množstvo zaujímavých informácií o tomto náboženstve, ktoré si za posledného Gurua (jedného z desiatich uznávaných) vybralo svätú knihu (Guru Granth Sahib), ktorú ovievajú, hrajú jej na hudobných nástrojoch a dávajú na noc spať pod prikrývku a ráno budia. Muži si neholia brady, nikdy nestrihajú vlasy a schovávajú ich pod povinnými turbanmi. Zlatý chrám je naozaj vykladaný 24 karátovým zlatom o celkovej hmotnosti asi 750 kg. Útok na Síkhov v ich chráme nariadila ministerka Indira Gándhíová. Dôvodom bola hlavne neústupná túha Síkhov osamostatniť sa od Indie. Zomreli stovky až tisícky ľudí.

en

Mytológia a zabudnuté náboženstvá

Egyptská kniha mŕtvych
The Egyptian Book of the Dead
2006 USA
***

Zaujímavý dokument o tom, ako Egypťania chápali smrť, ako sa na ňu pripravovali, prečo mumifikovali telá a nechávali v nich srdcia (a nie mozog) a ako vyzerali knihy mŕtvych, ktoré ich mali v posmrtnom živote sprevádzať a pripraviť ich na to, čo ich tam bude čakať.

cz dab

Tu nájdete ďalšie odporúčané filmy v kategóriách:

- Dokumentárne filmy a seriály o reálnom svete
- Dokumentárne filmy o náboženskej polemike
- Ateizmus a humanizmus
- Sci-fi filmy a seriály, ktoré nabádajú k zamysleniu
- Kontroverzné videá