Ateizmus
Čo je a čo nie je ateizmus

Teisti sa často nevedia zmieriť s myšlienkami, že smrť je definitívna, že morálka nie je jednoduché čiernobiele nasledovanie absolútnych pravidiel poslaných z nebies a že neznalosť nie je našou slabosťou, ale motorom, ktorý nás posúva vpred.

Stretol som sa párkrát s návrhom od milujúcich kresťanov, že ako ateisti by sme mali všetci odísť do Severnej Kórei. Je to vraj ateistická krajina, kde by sme si prišli na svoje. Oficiálne sa tak vyjadril aj americký pastor Rick Warren.

Minulý rok prišla najväčšia komunita ateistov na svete The Atheist Republic (s takmer 2,5 mil. členmi na facebooku) s nápadom, vyhlásiť tento deň roka za Deň ateistov.

Novozélandskí ateistickí aktivisti prišli pred desiatimi rokmi s kampaňou, ktorá rovnako ako predošlé autobusové kampane v rôznych krajinách sveta chcela ukázať ateistom, že nie sú sami. V Británii bola takáto autobusová kampaň so sloganom "Žiaden boh pravdepodobne neexistuje, tak sa prestaň obávať a užívaj si život." pomerne úspešná - minimálne...

Tvrdiť, že sa rodíme ako ateisti, je trošičku zavádzajúce, lebo sa rodíme bez vedomia, ktoré by bolo schopné odmietať teistické tvrdenia. Nemáme totiž koncept viery a neviery. Nemáme koncept ničoho. Máme pár reflexov a základných zručností a učíme sa pomaly spoznávať svet. Postupným naberaním vedomia i vedomostí si však vytvárame predstavu o svete....

Ateizmus neuprednostňuje jednu vieru pred inou. Pre ateistu sú si všetky náboženské viery rovnocenné. Ateizmus nediskriminuje.