Prečo odmietaš Boha? Prečo ho neznášaš?

03.11.2021

"Prečo odmietaš Boha? Prečo ho neznášaš? Prečo proti nemu bojuješ?"

Stále dookola tie isté otázky. Možno ste na ne tiež museli už stokrát odpovedať. Tak si to znova zopakujme.

➡️ Prečo ho odmietam?

Neodmietam Boha. Zatiaľ sa mi ani nepredstavil, takže ho nemôžem odmietnuť.

Odmietam jedine logicky deravé tvrdenia, ktoré používajú teisti na podporu ich presvedčenia. Odmietam neracionálne stanoviská. Odmietam mnoho ďalších bludov vrátane astrológie, homeopatie či ufológie. Proste sa neviem premôcť a povedať si, že na odmietanie astrológie a povier budem používať skeptické uvažovanie a pri viere v Boha si tento spôsob myslenia vypnem.

➡️ Prečo ho neznášam?

Ako môžete neznášať niečo, čo podľa mňa neexistuje? Jediné čo neznášam je to, čo robia ľudia v jeho mene. Ako dôverujú starovekým štandardom spísaným v akejsi morálne zastaralej knihe a všemocne sa ich snažia aplikovať na modernú dobu, ktorá prešla mnohými reformami, racionálne zhodnotila dopady svojich činov, rozšírila práva a ochranu ľudí a to aj vďaka sekularizácii. Nevadí mi ani väčšina veriacich - nech si veria čomu chcú. Ich viera však musí ostať ich osobnou záležitosťou.

Neznášam iba násilné vnucovanie ich vlastnej iracionality a miešanie sa do životov iných ľudí. Ak na základe svojich predpotopných názorov bojujú proti vedeckým záverom a racionalite, ako napríklad:

👉 ak na základe predstavy o existencii duše bojkotujú eutanázie, potraty v počiatočnom štádiu tehotenstva či tak prínosné testy na kmeňových bunkách

👉 keď na základe morálnych štandardov doby železnej hodnotia vzťahy medzi ľuďmi, vytvárajú ilúziu "normálnej" rodiny a bránia ľuďom v ich vzťahoch

👉 keď sa namiesto skutočnej lekárskej pomoci zomierajúcim deťom rozhodnú spojiť svoje ruky pri modlitbe a dúfajú v pomoc od dvetisíc rokov mŕtveho spasiteľa

👉 keď sú volení demagógovia, ktorí stavajú zákony na viere a potláčaní vedeckého poznávania sveta a snažia sa do škôl dostať ďalšiu dogmatickú náboženskú propagandu a učiť deti čo si majú myslieť namiesto toho, ako majú myslieť.

👉 keď zakazujú antikoncepciu v krajinách, kde by mohla zachrániť milióny životov

👉 keď učia o vykúpení a zatratení a zastrašujú tým ľudí

👉 keď na základe tohto zastrašovania vyberajú peniaze od dôchodcov, ktorí im dajú aj z posledného, aby mali aj na ďalší kostol niekde v zabudnutej dedine, lebo predsa sa nebudú gréckotatolíci žehnať tým istým smerom, ako rímskokatolíci či evanjelici

👉 keď zakrývajú a obhajujú systematické zneužívanie detí vedúcimi osobnosťami tejto organizácie

👉 keď sa teroristickí atentátnici odpália na letisku plnom nevinných ľudí s vidinou posmrtnej odmeny (vrátane sexuálnych orgií) a pochvaly od najväčšieho proroka

👉 keď sa vrodené telesné postihnutie vysvetľuje ako karmický trest za skutky v minulom živote

... a to zďaleka nie je všetko. A PRÁVE TOTO NEZNÁŠAM. A preto som ako ateista občas naštvaný.

A čudujem sa, že to niektorých ľudí dokáže nechať chladnými.

➡️ Prečo bojujem proti Bohu?

Opäť. Nebojujem proti žiadnemu Bohu. Mne je Boh rovnako ľahostajný ako elf, jednorožec, škriatok či víla. Sú súčasťou rozprávok, mytológie a povestí.

Ak však niekto začne pozmeňovať zákony s odvolávaním sa na knihu o jednorožcoch, ak mi bude hovoriť, že nemám jesť to či ono, lebo sa to jednorožcom nepáči, keď mi prikážu v akých polohách môžem mať sex s mojou manželkou, aby sa jednorožce necítili pobúrené, ak sa v školách začne učiť o tom, že neposlušné deti napichujú na svoje rohy alebo ak sa z mojich daní budú namiesto podpory zdravia a vzdelania ľudí míňať MILIÓNY EUR na budovanie svätostánkov na uctievanie jednorožcov, TAK VTEDY ZAČNEM NEZNÁŠAŤ aj tieto nezmysly.

➡️ Prečo teda na toto všetko poukazujem a prečo tomu nedám pokoj?

Lebo ma to nenecháva ľahostajným. Rovnako ako detektíva nenechávajú chladným kriminálne činy a stále o nich rozpráva. Záleží mi na tom, kam smeruje ľudstvo a chcem vidieť prosperujúcu spoločnosť. Chcem, aby moje deti žili v čo najlepšom svete. Preto ma štve, keď práve dogmatizmus a viera brzdia pokrok.

Boh ma nevzrušuje. Ani ďalšie imaginárne bytosti. Čo ma však nenecháva chladným sú ich následovníci. Preto robím, čo robím.