Smutný šedý život ateistu?

07.06.2021

Ak sa niekde na sociálnych sieťach vyjadrím k tomu, že neverím na duše či posmrtný život, často reagujú veriaci v takomto, či podobnom znení:

👉 "To musí byť smutný život, ráno vstávať s vedomím, že raz keď umriem, tak nebude nič." 🤦‍♂️

Z tejto reakcie je vidieť ten hlavný dôvod, prečo náboženstvá a viera pretrvávajú tak dlho. 🤔 Podľa môjho názoru sa väčšina veriacich nedokáže vnútorne stotožniť s myšlienkou, že naša existencia nie je večná. Naháňa im to strach a dáva pocit bezúčelnosti. Preto radšej vsadia svoj život na slepú kartu a začnú veriť niečomu, čo síce nemusí byť pravda, no hlavne, že im to dáva nádej. A kolektívna viera v ten istý upokojujúci pocit ich "ubezpečuje", že ich po živote čaká ďalší level. 😇

Ja však nemienim strácať čas modlením 🙏🏻, ďakovaním a pripravovaním na na domnelý život po smrti. Som rád že viem, že moje vedomie je súčasť môjho fyzického sveta tu na Zemi a že nie je žiaden čo i len najmenší dôvod veriť, že pretrvá mimo môjho tela.

Uvedomenie si svojej konečnosti naopak človeka úplne oslobodzuje a dáva súčasnému životu o to väčší význam a dôležitosť. Veľmi správne to vystihol aj Ricky Gervais, keď povedal:

👉 "Je to zvláštny mýtus, že ateisti nemajú nič, pre čo by sa oplatilo žiť. Je to presne naopak, my nemáme nič, pre čo by sa oplatilo zomrieť. Pre všetko čo máme sa nám oplatí žiť."

Práve úvahy o možných (a ničím nepodložených) možnostiach života po smrti vychádzajúcich z povier a dávnovekých imaginácií dáva človeku zbytočnú neistotu a obavy. Ako vravel Isaac Asimov:

👉 "Očakávam, že po smrti príde len ničota a ďakujem ateizmu za to, že ma zbavil všetkých obáv zo smrti."

Život naozaj nestráca farbu a krásu, keď ho ohraničíme. Práve naopak. Vieme, že máme jediný "shot" a ten sa snažíme naplniť na maximum.

Ja teda radšej svoj čas, energiu a všetku lásku, pocity a dobré skutky venujem ľuďom, ktorí žijú so mnou na tomto svete počas môjho života 💖. Nebudem ich šetriť pre imaginárnych strážcov brány do večného sveta.

To by bolo priveľké plytvanie drahocenným časom. ⌛

Zmieriť sa s realitou je pre niekoho možno ťažký krok. 😱 Množstvu ľudí sa zdá svet bez nadprirodzených príbehov menej pestrý. To sa dá chápať - aj keď deťom zrazu vezmete rozprávky a príbehy o strašidlách a škriatkoch, tak ich ukrátite o niečo z ich života - niečo, čomu verili, že je skutočné. 🧚🦄🐉👻

‼️ Ale dáte im niečo viac - dáte im realitu. V nej má človek možnosť stále hľadať úžas vo vedeckom poznávaní mikro- i makrokozmu.

Rovnako sa môžeme naďalej nadchýnať nad nadprirodzeným svetom plným rôznych úžasných bytostí pri čítaní fantasy kníh, hraní videohier či pozeraní sci-fi filmov. ☝️ A NEPOTREBUJEME TOMU VERIŤ, aby sme mohli našu fantáziu a predstavivosť zamestnať na plné obrátky.

Kým teda viete rozlišovať realitu od fantastiky, bude váš svet skutočný a aj pestrý. 🌈 Nebude šedý len preto, že vám z neho vypadla jedna mytologická bytosť.