Je ľahké priznať, že nie ste veriaci?

Zdá sa Vám takmer nemožné prebudiť zarytého veriaceho do reálneho sveta? Pravdou je, že je to veľmi náročná úloha. Občas si myslím, že je to takmer také nemožné, ako že by Christopher Hitchens prehral v diskusii. Po množstvách debát s kresťanmi, moslimami či vyznávačmi haré krišna mi pripadá, že asi ani neexistuje možnosť racionálne akokoľvek zdôvodniť nezmyselnosť viery ľuďom, ktorí si zakladajú práve na iracionalite, čiže viere. Aký dôkaz presvedčí človeka, ktorý sa hrdí tým, že má VIERU? Viera predsa existuje len vďaka tomu, že nie sú dôkazy. Ináč by to bola vedomosť, znalosť. 

Sú však ľudia, ktorí aj po dlhých rokoch intenzívnej a hlbokej viery predsa len otvoria oči a pochopia, že svoj život zasvätili preludom. Myslím, že nikomu z Vás netreba predstavovať Matta Dillahuntyho, ktorý budoval svoju pastorskú cestu, až kým sa do štúdia Biblie nezahĺbil až priveľmi. Dnes je jeden z najznámejších propagátorov ateizmu a častým hostiteľom pravidelnej Austinskej relácie The Atheist Experience. Prípadne Dan Barker, ktorý bol 19 rokov evanjelickým kňazom. Od roku 1984, kedy verejne vystúpil so svojim odhalením v televízii sa stal verejným propagátorom ateizmu a zúčastnil sa vyše 200 verejných diskusií s veriacimi.

Sám Dan Barker uviedol, že ho kontaktuje množstvo kňazov, pastorov, farárov, ktorí opustili vieru v Boha, no mnoho z nich s tým nechce vystúpiť na verejnosť, dokonca to nepriznávajú ani vo vlastných rodinách. Sú deprimovaní z toho, že inú prácu robiť nevedia a teda ostávajú v tom, čo vedia najlepšie - kázať - aj keď už vedia, že za tým očividne nestojí pravda. 

Pre tých odvážnejších vytvoril Dan spolu s inými ex-duchovnými medzinárodný projekt "The Clergy Project", ktorý zgrupuje a pomáha bývalým profesionálnym duchovným nájsť cestu v novom živote. Na ich stránkach sa dajú nájsť pekné životné príbehy ex-duchovných z rozličných denominácií.

Ak sa nájde nejaký veriaci, ktorému okrem iného AJ stránky sekulárneho-neba pomôžu premýšľať nad vlastnou vierou a hľadať súvislosti, ktoré mu pootvoria oči, prosím ohláste sa. Budem nanajvýš rád. Dovtedy chcem aspoň podávať dúfam vhodné a prínosné podklady k argumentáciám pre ateistov a agnostikov, ktorí už svoju cestu bez nadprirodzenosti našli a chcú sa dozvedieť o reálnom svete a jeho náväznosti na náboženstvá čo najviac.

Rozum s Vami.