Kňaz ateista?

03.03.2021

Zdá sa Vám takmer nemožné prebudiť zarytého veriaceho, ktorý žil celý život svojou pevnou vierou, do reálneho sveta? Pravdou je, že je to veľmi náročná úloha. Občas si myslím, že u niektorých veriacich je to asi také nemožné, ako že by Christopher Hitchens prehral v debate. Ale väčšinou je dôvodom to, že oni to ani nechcú. ✋ Nemajú záujem hľadať pravdu. Hľadajú iba uspokojenie s vlastným presvedčením.

Z vlastnej skúsenosti po množstvách diskusií so silne presvedčenými kresťanmi, moslimami či vyznávačmi haré krišna mi pripadá, že asi ani neexistuje možnosť racionálne akokoľvek zdôvodniť nezmyselnosť náboženskej viery ľuďom, ktorí ju považujú za cnosť. 🤷 Ich silná disonancia nedokáže pracovať s radikálne odlišnou myšlienkou, v ktorej božstvo nehraje žiadnu úlohu. A aký dôkaz by mohol presvedčiť človeka, ktorý sa hrdí práve tým, že má vieru, ktorá nepotrebuje dôkazy? 🤔

Sú však ľudia, ktorí aj po dlhých rokoch intenzívnej a hlbokej viery predsa len otvoria oči a pochopia, že svoj život zasvätili preludom. 💡 Sú to často ľudia, ktorým nechýba intelektuálna schopnosť racionalizovať svoje presvedčenie a do viery sa dostali hlavne silnou indoktrináciou od okolia, v ktorom vyrastali. A tých ľudí nie je až tak málo. Potrebujú iba impulz - vlastne veľa impulzov a zdĺhavý proces prerodu.

Ak týmto procesom "vyargumentovania sa z viery" prejde bežný človek, tak to nie je nič zvláštne. Ak ste napríklad herec , učiteľ, filozof, vedec či politik, váš profesný život to často veľmi neovplyvní. Maximálne to ovplyvní privátne vzťahy.

Medzi týmito ľuďmi sa však nachádzajú aj silne veriacich jedinci, ktorí strávili roky ako kňazi, prípadne sa pripravovali dlhé roky na dráhu zárobkovočinných zvestovateľov evanjelií. Títo ľudia nestratili len svoje náboženstvo. Tí prišli o svoje živobytie a často i o svoje rodiny a komunitu. 👨‍👨‍👧‍👦

➡️ Myslím, že nikomu z Vás netreba predstavovať Matta Dillahuntyho, ktorý budoval svoju pastorskú cestu, až kým sa do štúdia Biblie nezahĺbil až priveľmi. Dnes je jeden z najznámejších a najlepších propagátorov ateizmu a častým hostiteľom pravidelnej Austinskej relácie 🎥 The Atheist Experience. O tejto show som písal dávnejšie tu:

https://www.facebook.com/sekularnenebo/posts/787883728214585/

➡️ Mojim úplne najobľúbenejším prebudeným ateistom je jednoznačne jeden z celosvetovo najuznávanejších novozákonných historikov Bart Ehrman, ktorý začal ako silne veriaci horlivý evanjelický kresťan študovať Bibliu ✝️ v originálnych jazykoch - až sa po dlhých rokoch dopracoval do stavu agnostického ateistu. Písal som o jeho ceste životom i o jeho skvelých knihách 📚 v tomto príspevku:

https://www.facebook.com/392445351091760/videos/2693519684213568

➡️ Prípadne Dan Barker, ktorý bol 19 rokov evanjelickým kňazom. Od roku 1984, kedy verejne vystúpil so svojim odhalením v televízii 📺 sa stal verejným propagátorom ateizmu a zúčastnil sa vyše 200 verejných diskusií s veriacimi. Svojimi hlbokými znalosťami z teológie ich často veľmi dobre uzemní. V súčasnosti je co-prezidentom organizácie Freedom from Religion Foundation.

Sám Dan Barker uviedol, že ho kontaktuje množstvo kňazov, pastorov či farárov, ktorí opustili vieru v Boha, no mnoho z nich s tým nechce vystúpiť na verejnosť, dokonca to nepriznávajú ani vo vlastných rodinách. 😶 Sú deprimovaní z toho, že inú prácu robiť nevedia a teda ostávajú v tom, čo vedia najlepšie - kázať - aj keď už vedia, že za tým očividne nestojí pravda. 🤥

Mnohí z týchto kňazov ostávajú v zamestnaní a svoje kázne postupne pozmeňujú a postupne vypustia výroky o Biblii, ktorá je slovom Božím a preorientujú sa na odporúčania o hľadaní významu vo vybraných veršoch, z ktorých si každý vie zobrať filozofické ponaučenie a inšpiráciu ku konaniu dobra. Neučia o pokání a modlení 🙏🏻, ale skôr o dobrých skutkoch a ľudskosti.

Taký kňaz po vyštudovanej teologickej škole či seminári si totiž len veľmi ťažko nájde podobne pohodlnú prácu, akú mal doposiaľ. Svoju výrečnosť a rétorické schopnosti môže použiť úspešne skôr ako podomový predajca 🚪. Popredný kanadský evanjelista Charles Templeton napríklad po tom ako sa prebojoval svojimi pochybami až k agnosticizmu začal pracovať ako žurnalista, autor a moderátor v rádiu. 📰📻

Pre tých odvážnejších, ktorí už nedokázali ďalej kázať o tom, čomu ani sami neveria, vytvoril Dan Barker spolu s inými ex-duchovnými v roku 2011 medzinárodný projekt 🌐 "The Clergy Project", ktorý zgrupuje a pomáha bývalým profesionálnym duchovným nájsť cestu v novom živote. 👍 Na ich stránkach sa dajú nájsť pekné životné príbehy odídencov z rozličných denominácií. Projekt má v súčasnosti vyše 1000 členov. Podľa ich stránky (clergyproject.org), asi štvrtina z členov ešte stále pracuje v náboženských organizáciách. 😮

Veľká časť duchovných sa verejne a možno ani anonymne nehodlá priznať k svojim pochybám, či dokonca presvedčeniu, no podľa jednej zo štúdií (od YouGov z 2014) ✔️ vykonanej v Británii, je z necelých 20 000 registrovaných anglikánskych kňazov takmer 400 presvedčených o tom, že Boh je len ľudský konštrukt a vyše 3000 (teda 16%) je si v tejto otázke značne neistých.

Pre takého kňaza je to veľmi zložitá životná situácia. Nie len že celý svoj osobný život zasvätil klamlivej ilúzii, no aj jeho profesný život sa krútil okolo evanjelizácie. Ako začať nový život? 🎞️ "Losing our religion" je pekný dokument práve o kňazoch, ktorí vyšli na svetlo sveta so svojou stratou viery a hľadajú cestu God-free životom. Krátky trailer si môže pozrieť tu https://youtu.be/RuWRNT98iuY

V dokumente vystupujú dokonca aj Dennett, Dawkins či Barker.

Raz možno aj stránka sekulárneho-neba pomôže niekomu silne veriacemu nájsť odhodlanie vykročiť smerom k humanizmu a uznať, že jeho viera bola iba sofistikovaným preludom šíriacim sa stáročia ako tradícia z rodičov na potomkov. Pekná vízia. Ale môj hlavný cieľ sú aj tak "kultúrni kresťania" a prípadne aj neveriaci, ktorí by kvôli intelektuálnej lenivosti mohli z neopatrnosti skočiť na niektoré sladké návnady a pseudoargumetny.

🧠 Rozum s Vami.