Podcast 19

Epidémia sexuálnych škandálov

Dnes som sa rozhodol ozvučiť jeden z mojich starších blogov, ktorý však ani po dvoch rokoch nestráca na aktuálnosti. Práve naopak. Od doby jeho zverejnenia sa s prípadmi sexuálneho zneužívania detí kňazmi a inými duchovnými akoby roztrhlo vrece.

Tento príspevok môže pôsobiť trochu negativistickejšie a vyčítavejšie, ale už ma naozaj vytáča sledovať dookola stále tie isté hrozné príbehy, ktoré sa dostávajú na povrch. A hlavne už ma unavuje počúvať výhovorky a sľuby, ktoré vôbec nikam nevedú. Nechcem počúvať, ako sa máme namiesto skutočného riešenia problému radšej modliť, pôstiť a čakať, že sa tým snáď zázračne vymažú tie svinstvá, čo robili "morálne autority" kamarátiace sa s Ježiškom. Nechcem ďalej počúvať potlesky skalopevných zaslepených, ktorí ronia slzy pochopenia nad naozaj chabým ospravedlnením hlavy cirkvi. NIČ Z TOHO NEPOMÁHA!

Frázy "katolícky kňazi" a "znásilňovanie detí" sú spájané tak často a v takom množstve, že sa tomu nedá hovoriť ani náhoda, ani výnimka, ani chyba... ale EPIDÉMIA. Zvrátená, neodpustiteľná PANDÉMIA. Pápež sám tento stav označil za mor a uviedol, že stav je neudržateľný. V tomto má naozaj pravdu.

Nehovorím teraz ani zďaleka len o posledných prevaleniach v Poľsku o ktorých určite každý započul. Tam sa tejto téme začínajú intenzívnejšie venovať a dokonca si v roku 2018 vytvorili veľmi bohatú mapu prípadov zneužívania duchovnými nazvanú "Mapa koscielnej pedofilii" a tú priebežne aktualizujú.

A nie je to ani zabudnutá história, ktorá sa teraz len vyťahuje na svetlo sveta, ako sa nám niektorí katolíci obranne snažia nahovoriť. Podľa posledných štatistík od agentúry AFP sa v posledných troch rokoch zo zaznamenaných 345 prípadov sexuálneho zneužívania v Poľsku až v jednej tretine prípadov za páchateľov označujú kňazi. Nie, naozaj to nie je nejaká premlčaná história.

Aj aktuálne výkazy z Nemecka sú veľmi skľučujúce. Osemsto-stranová správa popisujúca posledných štyridsať rokov len v diecéze v Kolíne nad Rýnom uvádza 314 obetí pohlavného zneužívania maloletých. V celonárodnej správe z roku 2018 sa uvádza, že v Nemecku sa v posledných rokoch stalo obeťami duchovných predstaviteľov prinajmenšom 3700 detí, z čoho asi tretinu tvorili miništranti.

Naozaj takmer niet týždňa, kedy by sa neobjavil nový prípad. Len pred pár dňami to bol kňaz z Texasu, ktorý zdrogoval 15 ročné dievča metamfetamínom a potom ju znásilňoval v moteli.

Najšokujúcejšie je na tom to, že to prestáva byť pomaly šokujúce. Tak často sa to deje.

Možno si poviete, že je to len zveličovanie a skresľovanie, lebo tieto prípady sa medializujú a iné nie. Podľa oficiálnych štatistík z USA, ktoré uvádza cirkev, sú pedofilmi 4% kňazov. Nie, že by sa to nejako výrazne líšilo od iných oblastí, no v tomto prípade nastáva pár zásadných otázok: O koľkých sme sa to naozaj dozvedeli a koľkí sú stále skrytí pod cirkevným pancierom, ktorý vonku neprepúšťa nové prípady aj keď sa o nich interne vie a ako je možné, že práve títo morálni hrdinovia a boží ľudia, nedokážu svoje chúťky držať na úzde a reálne páchajú zločin? Navyše ako je možné, že vedome, zámerne a cielene zneužívajú svoje postavenie a vplyv na to, aby sa dostali k týmto deťom a vyhli sa svetskému právnemu systému?

Keď som písal prvú verziu príspevku na túto tému, v médiách sa objavila správa o obrovskom škandále v Pensylvánii. Bolo jasné, že to nebola ani prvá a určite ani posledná správa. Bola len najčerstvejšia. Veď vyšetrili len 6 diecéz a len v USA je ich tridsaťkrát viac!!! Je tu snáď niekto tak naivný, že si myslí, že v ostatných sa nič nedialo? A to len v tých smiešnych 6 sa podarilo obviniť 300 (TRISTO) kňazov, ktorí systematicky sexuálne útočili na vyše tisíc detí.

Netreba ísť ani ďaleko do minulosti a určite si spomeniete na preslávené aféry v Bostone, Kanade a Austrálii či nie menej známe v New Yorku a Montane. K tomu si prirátajte tisíce prípadov v Nemecku, Taliansku, Holandsku, Čile či Írsku. Tisícky kňazov a desaťtisíce známych obetí. A to zďaleka nie je všetko.

Ani Slovensko či Česko táto pliaga samozrejme neobišla. Odporúčam výborné podcasty kanálu "Profil zločinu" - napríklad v časti "Masturbovanie v mene božom" bývalý cirkevný sudca Jan Rozek vyrozpráva hrozivé skutočnosti o tejto cirkevnej mafii. Pozná príbehy množstva obetí, ktoré sa k nemu dostávajú z prvej ruky. Na povrch sa však podľa jeho profesného odhadu dostalo maximálne 10% prípadov. Zvyšné často obete buď ani nevyriekli alebo sa riešili interne. Napríklad po sťažnosti biskupovi dostal ako odozvu otec jedného dievčatka do ruky svätý obrázok a prísľub modlitby. Fertig - tým bol prípad údajne vyriešený.

Rozek dnes takýmto obetiam sexuálneho násilia páchaného kňazmi intenzívne pomáha vo svojej organizácii "Pre čistú cirkev", za čo samozrejme prišiel o svoju pozíciu cirkevného sudcu. Rozek sa pre Noviny PLUS vyjadril, že podľa prieskumov je homosexuálne orientovaných takmer polovica kňazov a vo svetovom merítku asi 7% je pedofilných. Viete si predstaviť to absolútne číslo?

Tých podcastov na kanály "Profil zločinu" venovaných tejto téme je viac. Tiež odporúčam podcast s názvom "Sexuálne zneužívanie detí v katolíckej cirkvi" z kanálu "50 odtieňov šedivej."

Táto celosvetová hrôza sa šíri v organizácii, ktorá si samozvane nárokuje štatút morálnej čistoty. Hovorím o lídroch tejto cirkvi, z afér ktorých sa na verejnosť dostala pravdepodobne len mizivá časť a aj zo štatistík tejto malej časti nad hladinou mora zločinu sa človeku musí urobiť nevoľno. Ako napísal Hitchens "Ak vezmeme v úvahu, že to všetko vyšlo najavo v nedávnej, vlastne modernej dobe, človek sa až bojí pomyslieť, čo sa muselo diať v storočiach, keď sa cirkev vymykala akejkoľvek kritike."

Katolícka cirkev pôsobí na "výchovu" mladých ľudí dlhé storočia a bola s nimi v priamom a značne autoritatívnejšom kontakte v minulosti výrazne viac, než dnes. Čo sa dialo celé tie storočia? Viete si to predstaviť? Všetky tie večery na internátnych školách mimo rodiny?

Prvá naozaj riešená aféra sexuálneho zneužívania mladistvých bola súdne riešená až v roku 1972!!! Aj to šlo o kňaza menom Gilberta Gauthe, ktorý najprv v Luisiane obťažoval miništrantov, tak bol preložený do New Iberia, kde ho pristihli s mladým mužom inflagranty, za čo dostal napomenutie, no aj tak bol neskôr vyhlásený za kňaza v skautskom oddieli, kde zneužil ďalších šesť chlapcov. Presunuli ho teda ďalej do Abevile, kde mal ďalšie problémy, tak ho prevelili do St. John v Erathe. Tam za šesť rokov znásilnil 37 chlapcoch. Až potom ho jeden z otcov udal. AŽ POTOM! A pritom o tom cirkev veľmi dobre vedela. Gautheho nakoniec odsúdili na 20 rokov väzenia a obetiam museli vyplatiť desať miliónov dolárov. PREČO TO TAK DLHO TRVALO??? Prečo bol tak často prekladaný, aj keď cirkevná vrchnosť vedela o jeho prečinoch?

Gauthe nebol jediný prípad. Prekladaných kňazov bolo nehorázne veľa. Len si pozrite dokument "Zbav nás všetkého zlého" z 2006. Je to priznanie írskeho katolíckeho kňaza Olivera O'Gradyho, ktorý v priebehu niekoľkých rokov v oblasti Kalifornie sexuálne obťažoval a znásilňoval deti. Jeho spoveď ukazuje, ako sa jeho aféry ututlávali samotným vedením katolíckej cirkvi a ako bol iba beztrestne presúvaný z jedného miesta činu na iné. Alebo si pozrite rovnako hrozný dokument "Ticho v dome Božom (Silence in the House of God)" z 2012 z produkcie HBO o tom, ako kňazi znásilňovali hluchonemých chlapcov a o nehoráznom postoji Vatikánu k tomuto prípadu. Kňaz Lawrence Murphy zneužil 200 hluchonemých detí. Jeho stíhanie bolo zastavené kardinálom Betonem, lebo "Murphy sa zo svojich hriechov už kajal."

Jeden z prvých veľkých verejne známych prípadov nastal v roku 1993 v Kalifornii, kde vytvorili komisiu, lebo prišlo podozrenie, že vo františkánskej seminárnej škole možno jeden či dvaja mladší františkáni asi obťažovali chlapcov. Po vyšetrení sa prišlo na to, že zo 44 bratov sa dopustilo sexuálneho násilia 11 bratov. A to všetko bolo ututlávané 23 rokov. Nikomu neprišlo divné, že, o "odborné" vyšetrenia genitálií sa starajú nevzdelaní rádoví bratia.

Pre tých, čo sa práve teraz zobudil z kómy po storočnom spánku a netušia o čom je tu teraz reč, odporúčam ako jemný vstup do reality film SPOTLIGHT z 2015, ktorý bol natočený podľa skutočnej udalosti z novinárskeho prostredia novín Boston Globe. Investigatívni novinári z oddelenia Spotlight sa dlhodobo venovali obvineniam katolíckych kňazov zo zneužívania detí v oblasti Bostonu. Za túto prácu získali novinári Pulitzerovú cenu a film v roku 2016 obdržal Oscara za najlepší film a najlepší scenár.

Odvtedy sa s prípadmi akoby roztrhlo vrece. Tí, čo sa báli a neverili, že by sa niečo mohlo udiať sa osmelili a nahlásili čo sa aj im prihodilo. V roku 2002 odsúdili 66-ročného farára Johna Geoghana, ktorý počas svojej kariéry pohlavne SÁM zneužil najmenej 130 detí a mladíkov.

Skvelé sú aj dva novšie filmové počiny z Poľska.

Prvým je poľský film Klérus (Klér) z konca 2018, ktorý v katolíckom Poľsku vyvolal nemalý rozruch. Len v prvých pár týždňoch po uvedení do kín ho videlo vyše 5 miliónov divákov. Je to skvelý snímok ukazujúci skutočný obraz katolíckej cirkvi. Alkohol, podplácanie, korupcia, mocenské vzťahy, nemanželský sex kňazov, znásilňovanie detí a iné. Pritom to nie je film, ktorý by podľa mňa bol nejakým priamym nadneseným útokom na cirkev a ktorý by chcel ukázať za každú cenu len to zlé. Nie. Snímok ukazuje pravú ľudskosť kňazov a ich každodenné životy. Doslova ich nevýnimočnosť a teda i ľudskú "hriešnosť" a neschopnosť s ňou zápasiť. A nepomôže im v tom ani ich viera v imaginárnu bytosť.

Trpká skutočnosť? Prehnaná predstava? Každopádne nie tak ďaleko od poľskej reality, ako ukazuje dokumentárny film s názvom "Len to nikomu nehovor (Tylko nie mów nikomu)", ktorý po uvedení na youtube zhliadlo za necelý týždeň vyše 18 miliónov divákov. Je to projekt bratov Sekielskich, ktorí sa rozhodli film publikovať iba cez youtube. Tento dokument, na rozdiel od zinscenovaného filmu Klérus, ukazuje skutočné prípady reálnych ľudí, ktorí sa po dlhej dobe v tichosti rozhodli vyrozprávať príbeh verejne a so skrytou kamerou navštíviť kňazov v dôchodku, aby im povedali, ako im zničili životy, ako majú dodnes nočné mory, odpor k určitým veciam, ktoré im ich pripomínajú či ako sa niektorí pokúšali z nešťastia spáchať samovraždu.

Tých známych prípadov bolo doposiaľ tak veľa, že by som musel miesto blogu či podcastu napísať knihu. A určite by ani to nestačilo. Len v období jednej dekády od 2001 do 2010 prijala Svätá stolica obvinenia na 3000 katolíckych kňazov. A tie zastrešujú len posledných 50 rokov. Čo tie ostatné storočia?

A aby nám to bolo jasné, často nešlo o hladkanie či plieskanie dievčat po riťke. Šlo o nahrávanie detského porna, o zneužívanie niekoľkomesačných bábätiek, o opakované znásilňovanie chlapcov, o nútenie k orálnemu a análnemu sexu pod hrozbou zatratenia detských obetí i ich rodičov... Morálne dno ľudského bytia, z ktorého sa priemernému masturbujúcemu a smilniacemu hriešnikovi prevracia žalúdok - a to všetko od "dedinských hrdinov", čo kážu o skazenosti tých, čo nenasledujú Ježiša Krista.

U mnohých kňazov to nie je nejaké chvíľkové zablúdenie mimo morálnu cestičku. Často sú to sexuálni predátori, ktorí svoje kroky dlhodobo plánujú, hľadajú si vhodné obete, ktoré pochádzajú z rozvrátených rodín, pozývajú ich na zahraničné dovolenky, spracovávajú ich a postupne sa s nimi zbližujú.

Niet ani divu, že sa k tomu Vatikán stavia tak vlažne. Austrálsky kardinál George Pell (tretí navýznamnejší muž Vatikánu), ktorý bol mimo iné v 2017 tiež obvinený zo sexuálneho obťažovania detí v 70. rokoch sa vyjadril následovne "Potrat je horší morálny zločin, než kňazi sexuálne obťažujúci mladých ľudí." No čo sa dá s takýmto myslením očakávať? Pod takýmto vedením boli len v Austrálii zneužité desaťtisíce detí a cirkev musela vyplatiť stovky miliónov za preukázané aféry.

Pedofília je v katolíckej cirkvi naozaj hodnotená trochu choro. Súčasná katolícka inkvizícia (len premenovaný úrad) sa vyjadrila, že "pokusy o vysvätenie ženy do kňažského stavu sú zločiny porovnateľné s pedofíliou". Na rovnaký stupeň prehreškov teda dávajú ZRUŠENIE porušovania základných demokratických práv a rovnosti medzi pohlaviami a najťažšie ublíženie na tele i duši dieťaťa. A tak sa reálne stáva, že kňaz, ktorý neudal svojho kolegu za sexuálne zneužívanie chlapcov o ktorom vedel, na svoju obhajobu povie, že on proste nevedel, že pedofília je zlá a trestná. No jasné. Oni to predsa nepíšu v Biblii, tak ako to mal vedieť!!! Ach. Alebo sa snažia obhajovať svoje činy tým, že veď oni zneužívaným chlapcom pomáhali dospieť a spoznávať ich sexualitu - toto naozaj vypúšťajú zo svojich svätenou vodou vyplachovaných úst a nepríde im to ani trochu zvrátené. Ich chápanie sexuality je naozaj tak pokrútené, že si ani sami neuvedomujú, ako pomýlený pohľad na svet mávajú. A to sú tí istí, ktorí dávajú hodnotné rady mladomanželom počas sobášnej náuky.

Naozaj je zvrátené považovať takúto organizáciu za morálne nadradenú a bez členstva v ktorej sa veriaci údajne nedokážu ani dostať do kráľovstva nebeského. A to sa tu dnes ani nebudem venovať psychickému zneužívaniu malých detí, ktorým sa hrozí zatratením v pekle, týraniu a bičovaniu dievčat rehoľnými sestrami v tzv. Magdalénskych domoch či znásilňovaniu mladých dievčat odľahlých kmeňov kresťanskými misionármi po celom svete. To by bol článok príliš rozsiahly. Aj tieto posledné sexuálne zneužívania predsa musia stačiť, aby si ľudia uvedomili, že musia povedať NIE katolíckej cirkvi ako inštitúcii.

Čo je teda na tom celom naozaj to najohavnejšie? Nie to, že konkrétni kňazi konajú hrozné veci, čo podľa môjho názoru spôsobuje hlavne nútený celibát a pritom je to jednoducho riešiteľný problém, ako je vidieť napríklad v gréckokatolíckej cirkvi, ale to, že SA TIETO OHAVNOSTI SYSTEMATICKY A CIELENE UTUTLÁVAJÚ. Kňazi sa po miestom prevalení aféry presúvali na iné farnosti, aby ich chránili pred postihom, kde navyše mohli ďalej pokračovať v páchaní svojich zločinov. Človek by očakával, že vzory morálky budú samé nahlasovať takéto činy trestnoprávnym úradom a nie, že ich ešte budú kryť.

Vatikán dokonca využíval tajný spis Crimen sollicitationis (pôvodne z roku 1962), ktorý nariaďoval, aby biskupi mlčali o sexuálnych aférach, v ktorých sa kňaz dopustí homosexuálneho, pedofílneho či zoofilného konania, alebo keby využíval sviatosť pokánia k sexuálnym návrhom či vyhrážkam. Kto by o týchto prípadoch nemlčal, bol by exkomunikovaný. Joseph Razinger (neskôr pápež Benedikt XVI) veľmi "patrične" revidoval tento spis v roku 2001.

Množstvo zneužívaní sa však prevalilo (keďže konečne žijeme v dobe, kedy sa informácie šíria oveľa voľnejšie a jednoduchšie) a cirkev musí platiť sankcie. Podľa portálu In the NOW musela od roku 1950 cirkev zaplatiť už takmer 4 miliardy dolárov, z čoho väčšinu ako kompenzáciu obetiam. Cirkev však neprodukuje vlastné peniaze. Ona len platí peniazmi od veriacich.

A aké bolo jedno z posledných vyhlásení pápeža Františka? Modlitby pomôžu. Stačí sa len tuho modliť a pôstiť!!! Žiadna exkomunikácia, žiadna kastrácia. A samozrejme na verejnosti sa dušuje, že mu je to ľúto a občas napíše vrúcny list obetiam. S riešením však neprichádza. Opäť raz sa budú všetci modliť... Úžasné.

A ľúto je mu stále iba toho, na čo mu prišli. Nepríde sám s tým, čo veľmi dobre vie a odhalí sa až o pár dní, či mesiacov. A verte mi. Odhalí sa - a on o tom veľmi dobre vie. Taká ľútosť je pokrytecká.

Prevalené prípady až príliš často končia úplne opačne, ako by ste očakávali. Akoby bolo všetko postavené na hlavu. Keď v roku 2015 obvinili kňaza z farnosti v Nevidzanoch zo zneužívania 11-ročnej školáčky a súd vinu oficiálne uznal a nariadil sexuologickú liečbu a trojročný zákaz činnosti, pri ktorých by mohlo dochádzať ku kontaktu s deťmi, tak dedinčania samozrejme neuverili, že by sa skutok naozaj stal a namiesto kňaza obviňovali obeť. Podľa vlastných slov dedinčaniek, by ich NIČ nedokázalo presvedčiť, že ich pán farár je vinný. Kňaz je totiž vždy ten dobrý a svätý. Je to nespochybniteľná autorita a v takom presvedčení vyrastali.

A toto nie je jediný prípad rovnakého druhu. Podobne prebieha i stále neuzavretý prípad Martini O'Connor, ktorá už dnes žije v Írsku. Jej zneužívanie gréckokatolíckym biskupom Milanom Chauturom, ktoré nahlásila po tridsiatich rokoch sa prepieral v médiách a Martina si vyslúžila vďaka tomu peknú hromadu nadávok a hnevu. Ako sa totiž niekto vyjadril: Neexistuje horšia nenávisť, než je "kresťanská láska".

Ľudia naozaj považujú duchovných v katolíckej cirkvi za akési nadradené bytosti, ktoré sa nemôžu takého niečoho dopúšťať a konfirmačným skreslením tieto prípady filtrujú, ignorujú alebo vyhlasujú za klamstvá či spiknutia. Ukotvení a hlboko indoktrinovaní ľudia totiž pravdu počuť nechcú. Preto sa máločo zmení.

Cirkev nemá naozaj záujem tento problém riešiť. Často na listy od obetí ani nereagujú. Ani na najvyšších miestach. Starajú sa o to, až keď sa to prevalí a hrozí medializácia. Ináč by ich to ani nezaujímalo. Omnoho viac, než bezpočetné sexuálne aféry medzi vlastnými kňazmi zneužívajúcimi deti a mníšky, talianske bordely určené len pre cirkevnú klientelu a dokonca viac než trestné ututlávanie týchto afér cirkevným predstavenstvom, ich zaujímajú vymyslené a imaginárne problémy. Za oveľa horšie hriechy tohto sveta pokladajú napríklad transgender komunitu či interrupcie.

Napadá mi pri tom všetkom citát od Dana Savage, ktorý to dobre vystihol. Jeho mierne upravená forma znie asi takto: "Ak by deti boli znásilňované v McDonald's tak často, ako sú znásilňované v kostoloch, bolo by ilegálne brať deti do McDonald's."

Ako je teda možné, že akákoľvek iná organizácia, spolok či firma by už dávno zanikli, ak by sa im dokázala stotina z toho čo katolíckej cirkvi, a pritom katolícka cirkev si ďalej rozširuje majetky, pôsobí na politiku a oblbuje ľudí? Kedy povedia konečne ľudia DOSŤ?! Môže byť ešte príhodnejšia chvíľa než teraz? Ak už nie po takých ohavnostiach, tak už neverím, že by to bolo vôbec možné.

Ak snáď ešte oficiálne (aj keď nie presvedčením) patríte ku skupine ľudí, čo podporujú zločin a vravia si RKC a chcete vystúpiť, možno Vám pomôže stránka https://zbohom.net/ Smelo do toho. Nikdy na to nebol lepší dôvod.

A vy milí katolíci, ktorí ste sem zablúdili a snáď ešte počúvate tieto slová, uvedomte si, komu prispievate. Ak tvrdíte, že RKC pomáha aj chudobným a sociálne slabým, tak si vyberte akúkoľvek z množstva sekulárnych charít. Viete prečo? Lebo keby tam niekto systematicky znásilňoval deti, už by nedostali ani cent a všetkých zodpovedných by pozatvárali.

A na záver mi dovoľte ešte položiť takúto základnú rečnícku otázku: Ak by všemohúci Boh existoval a nedokázal by ani vo svojom chráme a u svojich zástupcov zabrániť zneužívaniu tisícok detí, TAK NAČO JE KOMU TAKÝ BOH?

Je teda katolícka cirkev tou pravou? Zatajil by Boh tieto nehoráznosti pred nimi, keď už majú tú priamu linku k nemu? Aj pribrzdený musí pochopiť, že ak by už aj dobrotivý osobný Boh existoval, tak sa očividne RKC zďaleka vyhýba.