Rudimenty ako dôkaz po našich mimodruhových predkoch.

27.02.2019

Podľa encyklopédie Britanica by sa dalo v našom tele nájsť vyše sto rôznych evolučných pozostatkov, ktoré naše telo už pravdepodobne nepotrebuje.

Rudimenty sú zakrpatené orgány, ktoré už neplnia svoju pôvodnú funkciu. Mužské i ženské pohlavné orgány obsahujú až niekoľko rudimentov. I svaly na prstoch nôh sú dôkazom toho, že sme sa vyvinuli z opočloveka. Uchopovací reflex je takisto jedným z nepotrebných pozostatkov - naše mamy už nemajú srsť, ktorej by sme sa mali pridržiavať.

Čiastočne aj žĺtkový vak, ktorý je stále súčasťou ľudského embrya v počiatočnom období ukazuje na náš pôvod z druhov, ktorých potomkovia sa rodili mimo tela. Tento žĺtkový vak má už iba čiastočnú funkciu v ľudskom tele.

V niektorých prípadoch môžu viesť pozostatky po predkoch až k tzv. atavizmom, kedy sa zaniknuté znaky našich predkov opäť objavia u niektorých jedincov. Jedná sa napríklad o nadmerné ochlpenie celej tváre, niekoľkocentimetrový chvost či viaceré bradavky.

Slepé črevo sa v poslednej dobe teší popularite, lebo sa v ňom našli nejaké tie prospešné baktérie. Tak či tak jeho zápalom trpí takmer 7% celkovej populácie ľudstva a často musí byť vyoperované. Dokazuje však, že v minulosti pomáhal naším predkom spracovávať potravu bohatú na celulózu a kvôli jeho nepotrebnosti v dnešnej dobe postupne zakrpatel.

A ako bonus od Boha dostali muži bradavky. Nie je to dedičstvo od evolučných príbuzných. Ich funkčnosť u mužov je nulová. Prečo ich teda máme? Je to pozostatok z prvej etapy vývoja embrya, kedy sme všetci ešte dievčatkami a až časom sa začneme vyvíjať ako rozdielne pohlavia.

Ak sme navrhnutí, tak dosť neinteligentne.