Rudimenty ako dôkaz po našich mimodruhových predkoch.

19.06.2020

Podľa encyklopédie Britanica by sa dalo v našom tele nájsť vyše sto rôznych evolučných pozostatkov, ktoré naše telo už pravdepodobne nepotrebuje.

Rudimenty sú zakrpatené orgány a štruktúry, ktoré už neplnia svoju pôvodnú funkciu. Mužské i ženské pohlavné orgány obsahujú až niekoľko rudimentov. I svaly na prstoch nôh sú dôkazom toho, že sme sa vyvinuli z opočloveka. Uchopovací reflex je taktiež jedným z nepotrebných pozostatkov - naše mamy už nemajú srsť, ktorej by sme sa mali pridržiavať.

Navyše vzpriamené chĺpky (husia koža) nám vonkoncom v ničom nepomáhajú - ak by nám totiž vydržala srsť, bol by to dobrý spôsob zahriatia, lebo by sa v nej udržala izolačná vrstva vzduchu. Iným živočíchom pomáhala naježená srsť odstrašiť predátorov. Nám je takáto reakcia kože s riedkym ochlpením už úplne nanič.

Viete kývať ušami (alebo dokonca ako ja, aj jedným uchom samostatne)? Len 10 až 20 percent populácie to dokáže a je to pozostatok po predkoch, ktorý natáčali uši za zvukom rôznymi smermi.

Čiastočne aj žĺtkový vak, ktorý je stále súčasťou ľudského embrya v počiatočnom období ukazuje na náš pôvod z druhov, ktorých potomkovia sa rodili mimo tela. Tento žĺtkový vak má už iba čiastočnú funkciu v ľudskom tele.

V niektorých prípadoch môžu viesť pozostatky po predkoch až k tzv. atavizmom, kedy sa zaniknuté znaky našich predkov opäť objavia u niektorých jedincov. Jedná sa napríklad o nadmerné ochlpenie celej tváre, niekoľkocentimetrový chvost či viaceré bradavky.

Slepé črevo sa v poslednej dobe teší popularite, lebo sa v ňom našli nejaké tie prospešné baktérie. Tak či tak jeho zápalom trpí takmer 7% celkovej populácie ľudstva a často musí byť vyoperované. Dokazuje však, že v minulosti pomáhal našim predkom spracovávať potravu bohatú na celulózu a kvôli jeho nepotrebnosti v dnešnej dobe postupne zakrpatel.

A ako bonus od Boha dostali muži bradavky. Nie je to dedičstvo od evolučných príbuzných. Ich funkčnosť u mužov je nulová. Prečo ich teda máme? Je to pozostatok z prvej etapy vývoja embrya, kedy sme všetci ešte dievčatkami a až časom sa začneme vyvíjať ako rozdielne pohlavia.

Tieto zbytočné orgány a funkcie, ktoré nám ostali po predkoch sú nepriamym dôkazom "mimodruhového" evolučného vývoja a ukazujú spolu s inými nedokonalosťami stavby našich tiel na fušerskú prácu nášho údajného stvoriteľa (k obrazu ktorého sme boli stvorení).

Z množstva inžinierskych nedokonalostí uvediem len nezmysel navrhnúť dýchaciu trubicu (ktorú ešte využívame aj na verbálnu komunikáciu) prepojenú s otvorom pre prijímanie potravy, ktorá ročne zabije tisícky ľudí. Nebolo by skvelé mať tri samostatné otvory v tele a mohli by sme zároveň dýchať, piť a rozprávať?

Alebo ako hovorí Neil deGrasse Tyson keď sa vyjadruje k dizajnu našich rozmnožovacích orgánov: "Žiadny dizajnér na svete by nenavrhol zábavný komplex uprostred kanalizácie. Nikdy." A ako bonus ostanú mužské semeníky nechránené vonku (aby ich lepšie trafila futbalová lopta) a žena dostane panvu, ktorá umožní pôrod detí v značných bolestiach kvôli veľkosti hláv bábätiek.

Dokonca aj oproti iným zvieratám, ktoré s nami zdieľajú spoločných predkov, sme sa nevydali tou najlepšou cestou. Veľa skvelých schopností a funkcií sme totiž nenabrali - jedine mozog, ktorý nám sám o sebe hovorí, aký je úžasný a v celom kozme ten najdôležitejší - je jednou z mála značných výhod, ktoré máme. Určite sami viete vymenovať desiatky živočíchov s lepším zrakom, sluchom, pohybovými schopnosťami a extra features ako dokonalé maskovanie, lietanie či dorastanie končatín. Ešte aj to, že sme teplokrvný druh nás núti stále hnať sa za jedlom (taký studenokrvný krokodíl zožerie kačicu za týždeň a je spokojný). Nevieme si už dokonca ani sami vytvárať životne dôležitý vitamín C a musíme ho prijímať potravou a pritom psy a mačky ho syntetizujú a teda nemusia piť pomarančové džúsy.

Proste sme NEinteligentne "navrhnutí" a každý druhý kúsok nášho tela nám to dokazuje. Len kreacionisti (ale i teologickí evolucionisti, ktorí nás pokladajú za finálny vývojový stupeň a Boží cieľ) dokážu v tomto nájsť dokonalosť neomylného a všemocného stvoriteľa.

Aj napriek týmto chybám sme však perfektní. Nie sme perfektní preto, lebo sme stvorení bezchybne dokonale múdrou a milujúcou bytosťou, ale sme perfektní, lebo sme to cez miliardy rokov evolúcie úspešne dotiahli až sem. Takí akí sme.