Zázraky, ako napríklad ten vo Fatime sú pochybné.

27.02.2019

Zázraky, ktoré sa prihodia jednotlivcom sa dajú pomerne ľahko vysvetliť. Ľudia totiž vidia množstvo vzorov a modelov aj takmer v náhodnom šume. V tom je náš mozog brilantný. Pomáhalo nám to prežívať v priebehu evolučného vývoja a je to dôležitá vlastnosť mozgu. 

Takže u jednotlivca sa dá skúsenosť so zázrakom vysvetliť chybnou interpretáciou mozgom (rozpoznávanie vzorov), bujnou predstavivosťou alebo halucináciou.

Ak sa zámerne oblbne skupina ľudí, tak to tiež nie je nič nezvyčajné. Na tomto princípe fungujú iluzionisti a kúzelníci. Triky dokážu byť neuveriteľne presvedčivé. 

Ale čo také prírodné úkazy, ktorých svedkami boli stovky až tisíce ľudí? To mi vždy vŕtalo v hlave. Ako sa dajú oblbnúť také masy ľudí? To sa už vysvetľuje o niečo ťažšie.

Vezmime si napríklad cirkvou uznaný zázrak v Portugalskej Fatime v roku 1917. Sedemdesiat tisíc ľudí bolo svedkami zázraku, pri ktorom sa Slnko pohybovalo po oblohe. Doslova sa vraj "utrhlo z oblohy a zrútilo sa do davu". Hromadná halucinácia to asi nebola, či? Ale pozrime sa na to skepticky:

1. Aj keď to údajne videli tisíce ľudí v danej oblasti, niektorí z nich (asi tí skeptickejší a nesfanatizovaní, neočakávajúci túžobne konečne nejaké potvrdenie ich náboženského presvedčenia) vraj nič zvláštne neuvideli - ako je to možné?

2. Ako sa dá vysvetliť, že pohyb Slnka, ktoré v tej dobe (ako aj vždy) svietilo na polovicu Zemegule nezaregistroval nikto iný na svete mimo túto malú oblasť?

3. Ak by sa Slnko naozaj pohybovalo (fyzikálne je takéto zrýchlenie samozrejme nemožné), spôsobilo by to ekologickú katastrofu a dráha Zeme by rapídne zmenila svoje miesto, čím by rozmetalo celý Zemský plášť a nás "vyvrhlo do vesmíru".

4. Ľudia čumiaci nepretržite do Slnka v očakávaní zázračnej vidiny asi svojim očiam veľmi nepomohli. Preťaženie zrakových nervov môže spôsobovať tzv. farebné halucinácie.

5. Najskeptickejší klinec tomu dal však fakt, že existuje množstvo fotografií zo stretnutia ľudí toho dňa, no ani jedna fotografia zvláštneho úkazu. Hmmmm.

Skvelým vysvetlením je aj video z dokumentu Hlavolamy (Headgames), ktorý jasne a vtipne popisuje, ako funguje náš mozog. Vybral som v zostrihu dva zaujímavé experimenty. Prvý experiment práve ukazuje, ako si vedia ľudia ovplyvnení názorom kolektívu vsugerovať určitú nepravdivú predstavu na základe všeobecne prijatého názoru. Dokonalý podklad k vysvetleniu hromadného ošiaľu.

Navyše v druhom experimente uvidíte aj ukážku správania sa ľudí, ktorá dokonale popisuje religiozitu a nasledovanie náboženských rituálov od navštevovania kostola až po vieru v nadprirodzeného kontrolóra na nebesiach, bez jediného dôkazu či dostatočného skúmania dôvodov tohto konania.

Na záver ešte naspäť k Fatime. Podobne ako sa k tomu vyjadril aj Hume platí: Ktorékoľvek vysvetlenie, hoci akokoľvek nepravdepodobné, je stále výrazne pravdepodobnejšie, ako to, že sa stal zázrak - čiže skolabovala celá slnečná sústava a nikto mimo Fatimy by si to nevšimol.