Argumentum ad Populum

21.04.2021

Ja viem. Trochu impertinentný spôsob ako poukázať na ARGUMENTUM AD POPULUM, známy aj ako "Argumentum ad Numerum" alebo u nás ako "Spoločenský apel". Je to argumentačný klam, ktorý sa snaží presvedčiť o vlastnom názore na základe toho, že väčšina ľudí to predsa tak robí, tak to nemôže byť nesprávne či zlé.

Najčastejšie sa stretávam práve s teistickým tvrdením, že

👉 "Väčšina ľudí verí na tú či onú verziu boha, tak asi sa toľko ľudí nemôže mýliť..."

ALE MÔŽE! 🤨

Množstvo ľudí nemá vplyv na pravdivosť tvrdenia. Kedysi všetci ľudia verili, že Slnko ☀️ obieha okolo Zeme 🌍, lebo to bolo "intuitívne jasné".

Mali pravdu, len preto, že tomu všetci verili? Nie!

Svet sa nespráva podľa toho, čo si o ňom homo sapiens myslí alebo ako by ho chcel mať.

Veľmi podobný je aj argumentačný klam nazvaný "Odvolávanie sa na módny trend" kedy sa ľudia radi prikláňajú názorovo k tomu, čo práve fičí a nie k tomu, čo si vedia overiť. A tak môžete počuť napríklad:

👉 "Vezmi si na bolesť kĺbov radšej homeopatiká. Mnohé televízne hviezdy a influencery to teraz prezentujú."

❗ Ani jeden z týchto falošných argumentov nevedie k pravde.

Vychádzajú iba z túžby po konformite (prispôsobeniu sa ostatným). Človek chce intuitívne patriť do väčšieho sociálneho celku a často teda nechá ohýbať svoje presvedčenia i správanie, aby zapadol do väčšej skupiny. Preto je racionálne hodnotenie názorov a odvolávanie sa na objektíve stanoviská, dôkazy a fakty dôležitejšie, než presvedčenie väčšiny, ktoré vychádza z neznámych zdrojov, tradícií či túžieb.

🔔 To, že väčšina má iný názor neznamená automaticky, že väčšina má pravdu. Občas to znamená len to, že tá väčšina je príliš dôverčivá.