Argument z osobnej skúsenosti.

26.02.2019

Ktorý argument teistov je najčastejší? Asi argument z vlastnej skúsenosti. Tvrdenie, že sa ich Boh "dotkol" či dokonca zjavil a zmenil im život. Toto tvrdenie sa dá totiž len ťažko vyvrátiť. Nakoniec vystúpia s tvrdením, že musíme uveriť v Boha a aj nám sa zjaví a zmení nám životy. Skúsim však k tomu uviesť pár poznámok.

Miesto Boha je v našich mozgoch. Ak si mozog dostatočne natrénujete na vieru v neho, je možné, že sa Vám aj zjaví. A záhadne presne taký, akého ste ho očakávali. Keďže biblický Boh je neviditeľný, ľuďom sa často v Európe zjavuje radšej v podobe sympaťáka Ježiša alebo ešte častejšie panenka Mária ako modrooká bledá kráska. Taká, akú ju vidíte na soškách či renesančných maľbách. V Afrike sa zjavuje Mária s tmavou pleťou. V ani jednom prípade sa nepodobá pravdepodobnému stvárneniu ženy z oblasti blízkeho východu. Pri hromadnom zjavení sú výpovede očitých svedkov úplne nekonzistentné. 

Aj keď neexistuje žiaden zaznamenaný a podložený dôkaz zjavenia, nechcú si teisti pripustiť, že je to iba hra ich mozgu, ktorý rovnako ako pri optických ilúziách či oblbovaní slepej škvrny oka proste vytvára schémy a dopočítava obraz sveta tak, aby vytvoril ideu komplexného obrazu z čiastočných informácii. To všetko na základe našich predošlých skúseností.


Je tiež zaujímavé, že sa ešte nestalo zjavenie, kedy by človek vopred neinformovaný napríklad o kresťanstve, teda nejaký hinduista, či vyznávač domorodých náboženstiev pribehol a zvolal:


"Mal som zjavenie. Zjavený mi povedal, že sa volá Ježko, Jožko, Ježiško... či tak nejako, a že vykúpil svet od hriechu, lebo nejaká ženská, Iva, Eva, Uva... či tak nejako vraj zjedla akési zlé ovocie. A vraj mu mám veriť a vezme ma do svojej rakety a vystúpime na nebesia, kde budem sedieť vedľa neho straaaašne dlho."


Neurčité zjavenia ako biele svetlo na konci tunela či pocit prítomnosti transcedentnej bytosti sa už dajú vedeckými prístrojmi vyvolať aktiváciou určitej časti mozgu. Sú to tie isté časti mozgu, ktoré sa aktivujú aj pri sexe, drogovaní či gamblingu. Prinášajú pocit blaženosti.
Najsmutnejšie na tom je, že si neuvedomujú, že pravdepodobne celý úspech ich premeny je spôsobený vlastným pričinením a nepotrebujú sa k tomu oblbovať spirituálnymi preludmi o nadprirodzenom pomocníkovi, aby to zvládli. SILA JE V ĽUĎOCH. Mnohým však chýba aj vôľa a brzdí ich strach zo samostatnosti.

Nie, také veci sa nedejú. Údajné zjavenia akosi VŽDY perfektne sedia do konceptu indoktrinácie mozgu človeka, či aspoň do lokálneho náboženského presvedčenia väčšiny ľudí v prostredí, v ktorom človek vyrastal. V Európe sa Vám zjaví Ježiš, v Indii Ganéša, v strednej Afrike Veľký Juju a tak ďalej. 

Čiže osobná skúsenosť je najmenej dôveryhodný argument. Ľudia mali osobné skúsenosti a dotyky od rôznych spirituálnych bytostí. Niektorým zmenil život Ježiš, iným Allah, ďalším Višnu, ďalší sa do stavu blaženosti premeditovali prípadne previbrovali cez srdečnú čakru, iní vstúpili do piatej dimenzie či ich unieslo UFO plné milujúcich extraterestriálnych bytostí

Mnohým z týchto ľudí sa po tejto skúsenosti s "hlbším poznaním" život rapídne zmenil a prišli s tvrdením, že vďaka tomuto zjavnému kontaktu s božskou či supernaturálnou entitou sú z nich lepší ľudia. A za pravdivosť svojho tvrdenia by položili aj život. 


A ešte jeden bod na záver: Mnoho zjavení sú dokázané cielené výmysly zakomplexovaných ľudí. Pozrite si pár správ hlavne z rómskych osád na východnom Slovensku, kde na osvetlenie tajomného prípadu stačila jedna skrytá kamera. Tieto tvrdenia však rovnako dopĺňajú štatistiku pomerne častých zjavení, medzi ktoré patria aj Ježiškovia na toastoch, sporákoch či zadkoch štvornožcov. A potom príde teista a povie: "Ale veď zjavení je také množstvo, že to nemôže byť predsa klamstvo či náhoda."