ATEIZMUS je odmietanie tvrdení o existencii akéhokoľvek boha či božstiev. Vzťahuje sa iba na vieru a nie na poznanie! Východzia odpoveď ateistu je teda "Neverím, že boh existuje" a nie "Verím, že boh neexistuje". To je zásadný rozdiel. Neveriť v existenciu totiž neznamená veriť v neexistenciu.
Ateizmus a sekularizmus
Čo je a čo nie je ateizmus a prečo práve sekularizmus?
Humanizmus. Ako ho definovať?
Sekulárny humanizmus je filozofický smer i životný štýl, ktorý kladie dôraz na človeka a jeho schopnosti. Je založený na rozumovom poznávaní sveta bez náboženských dogiem a mysticizmu. Je to spoliehanie sa na schopnosti samotných ľudí vytvoriť lepší svet, a to bez očakávania pomoci od nadprirodzených síl. Ukazuje, že človek dokáže žiť morálny a...
Ateizmus v dobe sociálnych médií
Ak si pozriete štatisticky nárastu ateizmu v rozvinutých krajinách sveta (tzv. "západných", aj keď osobne nemám ten termín rád, keďže sem nepatria len krajiny na západe), možno vás prekvapí, akým rapídnym spôsobom klesá v poslednej dobe záujem prevažne mladých ľudí o identifikovanie sa s náboženským presvedčením. Dokonca stúpa počet mladých, ktorí...
Prečo je sekularizmus nevyhnutný?
Sekularizmus nie je o ateizme či utláčaní náboženstiev, ako ho často chápu kresťania. Sekulárne presvedčenie môžu mať - a často aj majú - rovnako nábožní i nenábožní ľudia.
Zodpovednosť voči budúcim generáciám
Teisti sa často nevedia zmieriť s myšlienkami, že smrť je definitívna, že morálka nie je jednoduché čiernobiele nasledovanie absolútnych pravidiel poslaných z nebies a že neznalosť nie je našou slabosťou, ale motorom, ktorý nás posúva vpred.
Stretol som sa párkrát s návrhom od milujúcich kresťanov, že ako ateisti by sme mali všetci odísť do Severnej Kórei. Je to vraj ateistická krajina, kde by sme si prišli na svoje. Oficiálne sa tak vyjadril aj americký pastor Rick Warren.
23. Marec - Deň ateistov
Minulý rok prišla najväčšia komunita ateistov na svete The Atheist Republic (s takmer 2,5 mil. členmi na facebooku) s nápadom, vyhlásiť tento deň roka za Deň ateistov.
Celková korelácia medzi religiozitou a životnou úrovňou hovorí výrazne v prospech sekularizovaných štátov s vysokým počtom neveriacich.
Novozélandskí ateistickí aktivisti prišli pred desiatimi rokmi s kampaňou, ktorá rovnako ako predošlé autobusové kampane v rôznych krajinách sveta chcela ukázať ateistom, že nie sú sami. V Británii bola takáto autobusová kampaň so sloganom "Žiaden boh pravdepodobne neexistuje, tak sa prestaň obávať a užívaj si život." pomerne úspešná - minimálne...
Prečo sú náboženstvá najúspešnejšie v krajinách s nízkou kvalitou vzdelania? Skúste si odpovedať sami.