Je Severná Kórea príkladom ateistickej krajiny?

20.02.2019

Stretol som sa párkrát s návrhom od milujúcich kresťanov, že ako ateisti by sme mali všetci odísť do Severnej Kórei. Je to vraj ateistická krajina, kde by sme si prišli na svoje. Oficiálne sa tak vyjadril aj americký pastor Rick Warren.

Skúsme sa teraz spoločne nad situáciou v Severnej Kórei zamyslieť. Odpovedzme si:


Alebo sú ukážkou skôr náboženského kultu s ešte žijúcim bohom namiesto toho nadprirodzeného? 


Nepripomína to skôr dogmatické náboženské hnutie, ktoré má za hrsť vhodných trestov a večných zatratení pre všetkých, ktorí sa nechcú pridať na ich stranu?

NIE! 
Kim Čong-un rovnako ako jeho nebohý otec Kim Čong-il a starý otec Kim Ir-sen nepovolili náboženstvo vo svojej krajine z jednoduchého dôvodu - majú obavy z konkurenčnej ideológie. Rovnako aj kresťanstvo či islam zakazuje uctievanie iných bohov či modiel. Ďalšia ideológia by totiž výrazne nabúrala uctievanie ich osobnosti a ich totalitný režim by bol ohrozený.

Ako povedal Sam Harris: "Problém s fašizmom a komunizmom nie je v tom, že sú príliš kritické voči náboženstvám, ale naopak, problémom je, že sú príliš AKO náboženstvo ... V celej histórii ľudstva neexistovala spoločnosť, ktorá by trpela kvôli tomu, že ľudia boli príliš rozumní a skeptickí."

Je bezprecedentné uctievanie vodcu národa, ktorý má všetkých pod kontrolou a je stelesnením absolútnej pravdy, dokonalosti a autority, naozaj to, čo pripomína ateizmus? 

Sú nereligiózni diktátori ako Kim Čong-il a jeho syn, ktorí sami seba pokladajú za božstvo a vytvárajú okolo seba kult osobnosti naozaj ukážkou ateizmu? Je naozaj skeptické myslenie odmietajúce nepodloženú vieru práve to, čo v Severnej Kórei riadi spoločnosť?

Na rozdiel od stoviek dogiem predpísaných v najrozličnejších svätých knihách je ateizmus popísaný jedinou krátkou definíciou: "Odmietanie myšlienky existencie božstva" - bez dôkazov. Nič viac, nič menej. Ateizmus nemá žiadne doktríny, knihu či ústrednú ideológiu. Môže byť teda tento myšlienkový prístup zodpovedný za hladomor, teror a neslobodu v Severnej Kórei?

Nemeniteľné a slepo nasledované dogmy fanatického vodcu sú brzdou pokroku a slobody. Totalita je zlom v tejto krajine. Slepo nasledované sú tam podobné dogmatické predpisy, aké nájdete v Abrahámovských náboženstvách - len uctievanie, pokora, poslušnosť a strach. Pod plášťom "lásky" a "úžasného pokroku". Bez akejkoľvek otvorenej diskusie. Od narodenia. (Tiež sa Vám na um tlačí dnešný islam a stredoveké kresťanstvo.

Ľudia v krajine sú natoľko indoktrinovaní a ovládaní, že akékoľvek skeptické, mimodogmatické myslenie je prudko potlačované. Dodávky jedla z vonku, ktoré majú slúžiť na záchranu ľudí pred hladovaním sú interne prezentované ako dary uctievajúce lídra krajiny.

Severná Kórea NIE JE ani zďaleka ateistickou krajinou. Vzormi krajín, v ktorých je ateizmus veľkou slobodnou minoritou (až majoritou) sú napríklad Dánsko, Švédsko, Česko či Island. Krajiny, kde sa človek môže slobodne vyjadriť, ak nesúhlasí s určitou ideológiou a môže slobodne žiť bez uctievania a viery v BOŽSKOSŤ kohokoľvek a čohokoľvek.

Pozrite si, aký štipľavý názor na to mal Christopher Hitchens. Úryvok je zo skvelej prednášky bratov Hitchensovcov (btw, Peter Hitchens bol oponentom) z roku 2008.