Holandsko mení kostoly na užitočné miesta.

30.07.2019

Skúsme sa na chvíľku pozrieť na jednu z krajín, ktorá nám môže byť vo veľa smeroch vzorom - napríklad Holandsko.

Holandsko nie je len environmentálne uvedomelá krajina s vyšším počtom bicyklov než obyvateľov, či krajina s najnižších počtom tehotných teenageriek v Európe. Je to aj krajina, ktorej mladá populácia pomerne rýchlo opúšťa náboženské "zlozvyky". V roku 2017 po prvýkrát v krajine prekonal počet ľudí nepridružených k akejkoľvek náboženskej komunite, tých s náboženskou vierou. A nárast je naozaj rapídny - len za pod druha storočia stúpol počet neveriacich z takmer nuly na polovicu obyvateľstva. Na základe štatistického výskumu Pew Research je súčasne najčastejším dôvodom k odchodu z cirkvi väčšiny opýtaných to, že už viac neveria náboženskému učeniu.

Podľa profesora germánskych jazykov Simona Richtera z Pensylvanskej Univerzity je za tento trend v Holandsku zodpovedné zvyšovanie životnej úrovne v rámci celej populácie, vysoká úroveň vzdelania a "všeobecné pochopenie, že ľudská racionalita nás dokáže dostať pekne ďaleko."

Holandské noviny nedávno informovali, že približne pätina zo všetkých 6900 holandských kostolov bola premenená na sekulárne budovy. A stovky ďalších to v najbližších rokoch čaká. Tieto kostoly sú dnes používané na nenáboženské účely. Sú z nich kultúrne centrá, luxusné apartmány, knižnice, kancelárske priestory, hotely, či dokonca športoviská. Budovy postavené pred rokom 1800 slúžia často aj ako múzeá, galérie či divadlá.

Hlavnou príčinou krachujúcich farností je teda povedomie a sekularizácia. Existujú aj pridružené minoritné dôvody, ako napríklad príliš málo kňazov, zánik malých denominácií a iné dôvody. Tie však rovnako pochádzajú zo znižujúceho záujmu obyvateľstva o náboženské povery a tradície.

Mnoho kostolov v Holandsku stoji prázdnych už roky. Náklady na ich prevádzku sú tak vysoké, že bolo potrebné hľadať alternatívy na ich využitie. A Holanďania sú kreatívni. Asi to najlepšie, čo sa dá s kostolom urobiť, je premeniť ho na kníhkupectvo (prípadne knižnicu), ako to urobili v meste Maastricht. Dnes nájdete v 700 ročnej gotickej katedrále nádhernú predajňu kníh známu ako Boekhandel Selexyz Dominicanen.

A nemusí to byť ani kníhkupectvo. Asi akékoľvek zmysluplné využitie je lepšie, než velebenie neexistujúcej bytosti...

Škoda, že si Slovensko zatiaľ neberie z tohto západného trendu príklad. U nás nájdete kostol takmer v každej dedine, ktorá je aspoň ako-tak obývaná. Spolu je na Slovensku vyše 4000 kostolov. Iba v 242 obciach z takmer 3000 nie je žiaden kostol. Čo je najhoršie, ich počet sa zvyšuje!!! Od roku 1990 bolo postavených takmer 700 nových kostolov.

Škoda. Tak rád by som sa šiel pokorčuľovať do gotického chrámu či nakúpiť do starej ortodoxnej katedrály.