Ateisti a ďalší skvelí ľudia

Patríme do skupiny skvelých ľudí, ktorí sa rozhodli nenasledovať slepo iných.

Adam Savage

19.10.2020

Adam to vystihol veľmi presne na tom meme obrázku. Čím skôr si ľudia uvedomia, že sú sami tvorcami svojho šťastia, zmyslu života i "osudu", tým lepšie pre ľudstvo. Ten, kto sa o nás stará a chce nám len to najlepšie, sme my sami. Spoliehanie sa na pomoc zhora 🙏🏻 namiesto vlastnej zaangažovanosti naše problémy nevyrieši.

Aron Ra

15.10.2020

V dnešný deň 15. Októbra - avšak v inom roku - sa narodil istý ateista, ktorý je známy tým, že to Bohu a náboženstvám vôbec nedaruje. Nie, nemyslím tým existencialistu Nietzscheho, ktorý vyhlásil "Boh je mŕtvy" a ktorý sa rovnako narodil v dnešný deň.

Neil deGrasse Tyson je môj obľúbený vedec, popularizátor vedy a známy agnostický ateista s neprekonateľným zmyslom pre humor i talentom na vysvetľovanie hlbokých vedeckých otázok. Svojim prístupom k životu a poznávaniu sveta ma veľmi inšpiroval.

Dnes (23.07.2020) by oslávil svoje 63. narodeniny holandský režisér, producent, novinár a spisovateľ Theo van Gogh. Bol pravnukom brata známeho maliara Vincenta van Gogha (ak vám je povedomé to meno).

Aby som nepísal stále len o anglicky hovoriacich ateistoch, dnes by som vám rád predstavil môjho obľúbeného nemeckého filozofa, autora, hudobníka a humanistického aktivistu Michaela Schmidt-Salomona, ktorý patrí v Nemecku medzi top propagátorov humanizmu a ateizmu (druhým mojim obľúbeným je Philipp Möller, o ktorom napíšem niekedy inokedy). Podľa...

Alan Turing

23.06.2020

Pred 108 rokmi sa v dnešný deň (23.6.) narodil matematický génius, logik a kryptoanalityk, ktorý počas druhej svetovej vojny prelomil kód nemeckého "neprekonateľného" kryptovacieho stroja Enigma, čím minimálne skrátil - ak nie úplne zvrátil - celý priebeh vojny a tým zachránil možno aj milióny životov. Tento jeho úspech, ktorý bol pokladaný za...

Dnes oslavujeme, keďže tu máme Svetový Deň Humanistov. Tento sviatok sa začal sporadicky v rôznych termínoch sláviť od osemdesiatych rokov a postupne si našiel svoj pevný termín práve 21. Júna v deň zvyčajného slnečného slnovratu. Humanisti celého sveta majú vlastné spôsoby, ako tento sviatok osláviť - všade sa však pripomínajú hodnoty humanizmu,...

Bart Ehrman

15.06.2020

Nehovorím teraz o kresťanoch, akými som bol napríklad aj ja - bežným do kresťanstva vychovaným katolíkom, ktorý síce pravidelne navštevoval bohoslužby a snažil sa veriť tomu, čo mu autority nahovorili, no ktorému akosi nikdy úplne tie "biblické pravdy" nesedeli v prepojení s reálnym svetom.

V tento deň sa pred vyše storočím (11.5.1918) narodil známy americký fyzik Richard Phillips Feynman, ktorý sa profesne venoval prevažne oblasti kvantovej elektrodynamiky. V roku 1965 získal Nobelovu cenu za fyziku práve v tejto oblasti výskumu. Jeho schopnosť vysvetľovať zložité procesy jednoduchým spôsobom bola preslávená a získal tak prezývku...

Douglas Adams

07.05.2020

Fakt by nestačilo skonštatovať, že svet naokolo je prekrásny aj bez toho, aby sme museli zároveň veriť, že sa za ním skrýva božstvo?