Stephen Hawking

11.03.2019

Stephen Hawking mi bol obrovskou inšpiráciou. Popularizoval ťažko pochopiteľnú vedu tak, ako to nedokázal nikto iný. Jeho odhodlanie žiť a byť nesmierne prínosný pre spoločnosť napriek telesnému handicapu (ALS) je mega-inšpiratívne. 

Jeho knihy a dokumentárne filmy boli naozaj poučné, aj keď sa venovali zložitým témam. V "Stručnej histórii času" použil jedinú rovnicu a aj tak dokázal názorne vysvetliť komplexitu zložitej teoretickej fyziky a kozmológie. Vedel, že pridaním každej ďalšej rovnice, sa zníži predajnosť knihy na polovicu. Len z tejto knihy sa predali desiatky miliónov kusov po celom svete.

Prvýkrát som natrafil na Hawkinga asi pred dvadsiatimi rokmi pri čítaní knihy "Vesmír Stephena Hawkinga" od Davida Filkina. Táto kniha ma ako prvá uviedla do krásy astrofyziky a kozmológie a naštartovala môj záujem o vedu.

Klobúk dole Stephen. Bol si môj intelektuálny hrdina.

Ak o jeho životnej ceste veľa neviete, asi najjednoduchším úvodom by mohli byť kvalitne spracované životopisné filmy "Teória všetkého" z roku 2014 alebo "Hawking" s Benedictom Cumberbatchom z roku 2004.

Ako bral Stephen vieru v Boha?

Na Starmus Festival v 2014 sa jednoznačne označil za ateistu a dodal: "Predtým než sme rozumeli vede, bolo prirodzené domnievať sa, že Boh stvoril vesmír, avšak teraz ponúka veda omnoho presvedčivejšie vysvetlenia."

Môj najobľúbenejší výrok od neho je:
"Sme len pokročilejším typom opíc na malej planéte obiehajúcej úplne obyčajnú hviezdu. Avšak sme to my, kto dokáže pochopiť vesmír. A to nás robí mimoriadnými."