Richard Dawkins

26.03.2021

Dnes oslavuje svoje okrúhle 80. narodeniny jeden z najznámejších popularizátorov vedy a propagátorov ateizmu, britský biológ Richard Dawkins. Zasvätil svoj život premene sveta na racionálnejšie miesto. A to, nebojím sa tvrdiť, veľmi úspešne. 👍

Popularitu si najprv získal svojimi skvelými knihami 📚 z oblasti evolučnej biológie, a to hlavne knihou "Slepý hodinár" a "Sebecký gén", ktoré sa stali veľkými bestsellermi a ukázali jeho úžasné schopnosti jednoducho a priamo popísať krásu vedeckého poznávania a motivovať veľa ľudí k úcte a náklonnosti k vede.

Aj jeho neskoršie knihy sú rovnako skvelé. Najviac ho však určite preslávila kniha 📘 "Boží blud" (The God Delusion), v ktorej sa pustil do nekompromisného boja proti náboženským dogmám, nepodloženej viere a nezmyselným tradíciám. ⚔️

Okrem desiatok úspešných kníh a článkov tvoril aj veľmi vydarené dokumentárne filmy a seriály 🎞️ a vystupoval v množstvách debát a diskusií. Stručný zoznam toho najlepšieho (z obrovského množstva) som si pre vás pripravil nižšie.

🦸‍♂️ Mňa jeho názory, myšlienky a jasne formulované vysvetlenia oslovili pred vyše desiatimi rokmi. Jeho knihy mám plné farebných markerov 🔖 a pravidelne sa k ním vraciam, keď hľadám inšpiráciu pre jasné a zrozumiteľné formulácie k určitým témach.

Aj v jeho veku - a aj keď už nepôsobí ako profesor na Oxforde - je stále veľmi aktívny. Venuje sa aj činnostiam vo svojej nadácii "Richard Dawkins Foundation for Reason & Science" 🧠, ktorú založil v roku 2006. Stále sa zúčastňuje vystúpení, na ktorých ho neprehliadnete vďaka jeho pestrým kravatám s evolučným motívom. 👔

Za svoj život nazbieral mnoho ocenení, cien za svoje knižné diela i dokumenty a čestných doktorátov. 🏆🏵️

V roku 2004 pri hodnotení 100 najlepších britských intelektuálov obsadil suverénne prvé miesto s dvojnásobným počtom hlasov oproti druhému miestu. 🏅 

🆕📘 Určite sa ani vy už neviete dočkať vydania jeho najnovšej knihy "Rozchod s Bohem" (Outgrowing God), ktorá sa bude dať kúpiť už o necelé tri týždne (od 15.4.2021) v českom preklade. Kto chce o tejto knihe a jej obsahu vedieť viac, môže si prečítať moju recenziu spred roka a pol, ktorú som písal v dobe, keď sa mi do rúk dostala originálna verzia: 
https://www.sekularne-nebo.sk/l/outgrowig-god-od-richarda-dawkinsa/

Prajem všetko najlepšie Richard Dawkins

💙 CITÁTY

👉 "Som proti náboženstvu, lebo nás učí, že máme byť spokojní s nepoznaním sveta."

👉 "Náboženstvo učí nebezpečný nezmysel, že smrť nepredstavuje koniec."

👉 "Viera je presvedčenie napriek tomu, alebo práve preto, že chýbajú dôkazy."

👉 "Vesmír, ktorý vidíme, má presne tie vlastnosti, aké by sme očakávali, keby nemal v podstate žiaden dizajn, zmysel, žiadne dobro a žiadne zlo; nič len slepú neľútostnú ľahostajnosť."

👉 "Všetci sme ateisti v otázke väčšiny bohov, na ktoré ľudstvo kedy verilo. Niektorí z nás idu jednoducho o jedného boha ďalej."

👉 "Nie je to úžasná náhoda, že takmer každý vyznáva rovnaké náboženstvo ako jeho rodičia? A akosi je to aj vždy to pravé náboženstvo."

👉 "Nič ako kresťanské dieťa neexistuje. Sú iba deti kresťanských rodičov."

👉 "Viaceré náboženstvá nemôžu byť súčasne pravdivé, pretože si navzájom odporujú. Avšak môžu sa súčasne mýliť."

👉 "Nenapadá mi veľa ľudí, ktorí by si zaslúžili ísť do pekla. Avšak ľudia, ktorí učia bezbranné deti o jeho existencii, sú hlavnými kandidátmi."

👉 "Prirodzene, že sú aj dobrí kresťania a dobrí moslimovia po celom svete. Sú to tí, čo svoje náboženstvo neberú vážne."

👉 "Because science works, bitches."


💙 KNIHY

Knihy o kritike náboženstva a racionálnom pohľade na svet

📘 Boží Blud / God Delusion

Najväčší bestseller ateistického sveta. Kniha, ktorá urobila v roku 2006 obrovský rozruch v anglicky hovoriacich krajinách, dodnes sa jej predalo viac než 3 milióny výtlačkov a bola preložená do 40 jazykov.

📘Magie reality / The Magic of Reality

Ako vieme, čo je skutočne pravdivé? Dawkins sa v tejto bohato ilustrovanej knihe dostal k ďalšiemu levelu zjednodušenia a názornosti podania vedeckých poznatkov širokému čitateľskému publiku. Na rozdiel od ďalších jeho kníh nie je táto jednosmerne evolučne alebo pro-ateisticky zameraná, ale ponúka pohľad na vedu zo širšieho uhla.


Knihy o biologickej evolúcii

📘 Sobecký gén / The Selfish Gene

Jedna z prvých a aj najvýznamnejších kníh Dawkinsa na tému evolúcie. Uvázdza v nej, že prírodný výber sa neorientuje na jedinca, ale na samotný gén. Dawkins tu po prvýkrát zavádza aj pojem mémy.

Viac som o mémoch písal tu:

www.sekularne-nebo.sk/l/meme-richarda-dawkinsa/

📘 Největší show pod Sluncem / The Greathest Show on Earth

Príklady a dôkazy evolúcie v informačne nabitej publikácii. Rozoberá v nej najbežnejšie kreacionistické tvrdenia a vysvetľuje ich za pomoci vedeckých faktov.

📘 Slepý hodinář / The Blind Watchmaker

Ďalšia Darwinistická kniha vysvetľujúca pôvod človeka a zložitých organizmov bez nutnosti zásahu dizajnéra.

📘 Příběh předka / The Ancestor's Tale

História evolúcie začínajúca od človeka späť až po prvé replikovateľné molekuly je skvelo popísaná v tejto knihe.

📘 Rieka z raja / River out of Eden

Útla kniha je prehľadným sumárom z jeho predošlých kníh, hlavne Sebecký gén, Slepý hodinár a Rošírený fenotyp

📘 Rozplétání duhy / Unweaving the Rainbow

Kniha prioritne venovaná všeobecnej popularizácii vedy. Vysvetľuje v nej, že pochopenie toho, ako svet funguje, mu neuberá na kráse. To, že za krásou dúhy nestojí mágia či imaginárna bytosť, ale pochopiteľné fyzikálne zákony, nemení naše životy na nudu, ale práve naopak.

Trochu viac o knihe som písal tu: www.facebook.com/sekularnenebo/photos/1176073252728962

📘 Rozchod s Bohem / Outgrowing God

Najnovšia kniha venovaná hlavne mladým ľuďom s jednoduchším, ale vôbec nie nudným vysvetlením, prečo by sme v 21. storočí mali vyrásť z predstavy o existencii Boha.


Autobiografické knihy

📘 Záhadám vstříc (Jak jsem se stal vědcem) / An Appetite for Wonder (The Making of a Scientist)

Prvá autobiografická kniha pokrýva obdobie od detstva až po napísanie knihy Sebecký gén.

📘 Záblesk v temnotě (Jak jsem žil s vědou) / Brief Candle in the Dark (My life in science) Druhý diel autobiografickej knihy, v ktorej popisuje svoj život propagátora vedy a ateizmu.


💙 FILMY

Filmy, ktoré sám produkoval

🎞️ Nepriatelia rozumu / Enemies of Reason / 2007 Veľká Británia / ***** / sk tit

Dvojdielny serial, v ktorom Richard Dawkins predstavuje, čo môžu napáchať všetci pseudovedci a pseudoliečitelia, ak sa neoprávnene vyhlasujú za ozajstných vedcov či lekárov. Astrológovia, prútikári, jasnovidci, liečitelia alternatívnej medicíny či propagátori homeopatík nemajú len neprimerané tržby z "neškodnej činnosti", no svojou činnosťou môžu ohrozovať zdravie a životy dôverčivých ľudí.

🎞️ Genialita Charlesa Darwina / Genius of Charles Darwin / 2008 Veľká Británia / ***** / en tit

Richard Dawkins predstavuje v trojdielnom dokumente Charlesa Darwina a jeho prínos pre vedu a pochopenie vývoja živých organizmov prirodzeným výberom. Ukazuje reálne fakty a dôkazy evolúcie a snaží sa skupine mládežníkov z náboženských škôl ukázať vedecký prístup k poznávaniu pravdy o našom svete.

🎞️ Koreň všetkého zla? / Root of all Evil? / 2008 Veľká Británia / ***** / cz tit

Dawkins pristupuje k tomuto dokumentu nie ako evolučný biológ, ale ako najznámejší propagátor vedy a bojovník proti náboženstvu. Vidí v ňom totiž zlo a pokúsi sa ukázať, prečo sú hlavne dnešné monoteistické náboženstvá neprospešné pre spoločnosť. Okrem netolerantnosti, vzájomným vojnám a zaostalej morálke poukazuje aj na dogmatické učenie, ktoré je v rozporom s vedeckým poznaním sveta. Poukazuje na to, aký dokáže byť náboženský fanatizmus obmedzený a zároveň útočný.

https://www.youtube.com/watch?v=iX5vwE3uKtE

https://www.youtube.com/watch?v=iSWFK5-rfag

🎞️ Ohrozenie náboženskými školami? / Faith School Menace? / 2010 Veľká Británia / ***** / en tit

V tomto dokumente sa Dawkins zameral na rozrastajúci sa počet náboženských škôl v Británii. V súčasnosti je to každá tretia škola. Prístup na náboženské vyučovanie v kresťanskej či židovskej škole nezískal, no podaril sa mu veľmi vydarený rozhovor v moslimskej škole. To, ako chápu svet a vedecké poznatky budúce doktorky a právničky v tejto škole je dych-berúce. Indoktrinácia týchto detí vierou spôsobuje hrozné škody na ich mysliach. Zaujímavé sú aj rozhovory s ďalšími kompetentnými osobnosťami, ktoré majú prehľad v danej problematike.

🎞️ Neveriaci / The Unbelievers / 2013 USA / **** / cz tit

Teoretikcý fyzik Lawrence Krauss a evolučný biológ Richard Dawkins cestujú po svete a prednášajú o vede, skeptickom myslení a ateizme. Tento dokumentárny film zachytáva krátke udalosti z diskusií, ale aj cestovania a rozhovorov týchto dvoch významných vedcov súčasnosti. Vo filme sa okrem nich objavia aj ďalšie známe osobnosti propagujúce ateizmus a kritické myslenie.

🎞️ Sex, smrť a zmysel života / Sex, Death and Meaning of Life / 2012 Veľká Británia / **** / cz tit

Dawkins sa v tomto trojdielnom dokumente nezamýšľa nad tým, či Boh existuje, ale rozpitváva otázku, na akých morálnych hodnotách sa zakladá život neveriacich, ak nad nimi nevisí Božia prozreteľnosť. Ponúka vedecký pohľad na "spirituálne" otázky akými sú život po smrti, hriechy či zmysel života. Morálka vychádzajúca z náboženstva je podmienená trestom či odmenou. Morálne zásady si neveriaci budujú na základe zlatého pravidla "Správaj sa k iným tak, ako chceš, aby sa oni správali k tebe". Tieto zásady vedú k tolerantnešiemu a vyspelejšiemu svetu.


Filmy, v ktorých sa objavil

🎞️ Úžasná myseľ: R. Dawkins / Beautiful Minds: Richard Dawkins / 2012 USA / **** / en tit

Časť zo šesťdielneho Britského dokumentu, ktorá je venovaná životu Richarda Dawkinsa, jeho tvorbe a myšlienkam.

🎞️ Biblia proti Darwinovi / Genesis versus Darwin / 2005 Nemecko / *** / cz dab

Dva protichodné názory na vznik Vesmíru, života na Zemi a ľudí. S prvým prichádzajú kreacionisti riadiaci sa svätým textom a na druhej strane stoja vedci pozorujúci svet empiricky a hľadajúci dôkazy k vytvoreniu vedeckých teórií. 

🎞️ Vojna proti vede / A War on Science / 2006 Veľká Británia / ***** / en

Ďalší skvelý dokument zo série Horizon Britskej BBC. Tento sleduje prípad, ktorý sa odohral v roku 2005 v USA. Tamojšie školy v Dover Area School District sa snažili presadiť Inteligentný dizajn (ID) ako alternatívu k Evolučnej teórii na vyučovaní Biológie.

🎞️ Stručná história neviery / A brief History of Disbelief / 2004 Veľká Británia / ***** / en

Trojdielny dokument od Jonathana Millera na tému neviery. Zameral sa na históriu ateizmu v západných krajinách. Okrem rozhovorov so súčasnými americkými a britskými významnými ateistami sa v dokumente vyskytujú aj množstvá citátov známych ateistov, agnostikov a deistov.

🎞️ Ateistické pásky / The Atheism Tapes / 2004 Veľká Británia / **** / en tit

Jonathan Miller pozval na interview piatich ateistov a jedného teológa, menovite Colina McGinna, Stevena Weinberga, Arthura Millera, Richarda Dawkinsa, Daniela Dennetta a Denysa Turnera. Keďže sa veľká časť týchto interview nezmestila do pripravovaného dokumentu Stručná história neviery, rozhodla sa BBC uvoľniť tieto zaujímavé rozhovory ako samostatný dokument.

🎞️ Štyria jazdci / The Four Horsemen / 2008 USA / ***** / cz tit

Brilantná dvojhodinová diskusia medzi štyrmi propagátormi tzv. nového ateizmu Richardom Dawkinsom, Harrisom Smithom, Danielom Dennettom a Christopherom Hitchensom. Ich pohľady na vieru v Boha v modernej sekulárnej spoločnosti a ateizmus rozoberajú v príjemnej atmosfére za okrúhlym stolom.

🎞️ Vylúčené: Inteligencia nie je povolená / Expelled: No Intelligence Allowed / 2008 USA / * / cz tit

Dokument, ktorý moderuje Ben Stein má ukázať, že Inteligentný dizajn je zámerne diskreditovaný evolucionistami a darwinizmus má za následok holokaust či eugeniku nacistického Nemecka. Tento film bol v množstvách recenzií označený za propagandistický so všeobecne nepriaznivými hodnoteniami.


💙 NAJLEPŠIE KRÁTKE VIDEA

https://www.mojevideo.sk/video/20f0b/moralka_neveriacich.html

Odpoveď na otázku, ako chápu neveriaci absolútnu morálku.

https://www.youtube.com/watch?v=kKxEx6xRJ4I

Kultová odpoveď na otázku, čo ak sa R. Dawkins mýli.

https://www.youtube.com/watch?v=_7dzdwxtkvc

Militantný ateizmus v podaní R. Dawkinsa na predáške v rámci TED.

https://www.youtube.com/watch?v=6Q5Bje1wTD8

Prechodné fosílie v podaní R. Dawkinsa.

https://www.youtube.com/watch?v=01MMPkVSloI

Prečo existujú ešte stále šimpanzy?

https://www.youtube.com/watch?v=Cs27qcCIUoY

Reakcia R. Dawkinsa na pápežov útok na ateistov.

https://www.youtube.com/watch?v=yi_pA19K2d4

Pár zamilovaných listov od kresťanských fanúšikov pre R. Dawkinsa.

https://www.mojevideo.sk/video/22814/hlas_rozumu_problem_s_nabozenstvom.html

Názor na detskú indoktrináciu.

https://www.mojevideo.sk/video/aaa1/dawkins_vytvara_oko.html

Ako sa vyvinulo oko v podaní R. Dawkinsa.

*****

Užite si to všetko a ak tu niečo chýba, podeľte sa s ostatnými.