Philipp Möller

29.03.2021

Pred necelým rokom som písal o mojom obľúbenom nemeckom filozofovi a sekulárnom humanistovi menom Michael Schmidt-Salomon.

Príspevok nájdete tu https://www.sekularne-nebo.sk/l/michael-schmidt-salomon/ (aj s prekladom detskej knihy 📙 pre mladých náboženských skeptikov).

Dnes sa chcem pozrieť na o niečo mladšieho a razantnejšieho "profesionálneho ateistu" z Nemecka, ktorý ma svojim otvoreným prístupom k ateistickej aktivizácii a sekularizácii celkom zaujal. Jeho literárne diela sa stali bestsellermi a jeho spôsob písania je vskutku humorný a zároveň informatívny.

👨‍🏫 Philipp Möller je pedagógom, ktorý sa momentálne živí ako autor na voľnej nohe v rodnom Berlíne (ročník 1980). Je známym ateistickým aktivistom, ktorý sa angažoval už v roku 2009 pri nemeckej sekulárnej autobusovej kampani 🚌, ktorá jazdila krajinou s nápisom ➡️ "Žiaden Boh pravdepodobne neexistuje. Tak sa prestaň obávať a užívaj si život."

Kuriózne je, že Philipp vyrastal v rodine kostolného muzikanta 🎹, no jeho otec nikdy deti do náboženstva neindoktrinoval. Cirkev bola pre neho skôr iba zamestnávateľom. Philipp pri spomienke na detstvo vraví:

👉 "Kostol bol pre mňa vždy miestom, kde môj otec hrával krásnu orgánovú hudbu, zatiaľ čo bol sústavne prerušovaný nejakým mužom v smiešnom oblečení, ktorý mal zakázané mať sex." 😇

📰🎤 Od roku 2009 bol Philipp tlačový referent sekulárnej organizácie "Giordano Bruno Stiftung", ktorá sa podobne ako u nás organizácie Ethos či Prometheus angažuje v sekularizácii a šírení humanizmu - len o niečo aktívnejšie.

Od roku 2014 je členom rady tejto organizácie. Zúčastňuje sa množstva diskusií a veľmi často vystupuje v médiách. Ako sám vraví:

👉 "Nikto sa ma už nepýta, či som ateista. To sa môžu pýtať iba ľudia, ktorí ešte nemajú pripojenie k internetu." Je asi najznámejšou tvárou ateizmu v nemecky hovoriacich krajinách.

📚 Philipp je autorom niekoľkých knižných bestsellerov. V jeho prvotine "Isch geh Schulhof" (2012) rozpráva vtipné historky a anekdoty zo svojho učiteľského života na základnej škole vo veľkomeste plnej prisťahovaleckých detí s dosť rozdielnym pohľadom na svet, slabou nemčinou a často z početnej rodiny so silne patriarchálnym zriadením 👳🧕, či detí zo sociálne slabších nemeckými rodín, kde u matky vyhráva alkohol 🍷 nad výchovou alebo kde otca takmer nevidieť,... 

A toto sa odzrkadľuje aj na správaní v triedach. V Nemecku to na štátnych školách vo veľkých mestách naozaj nevyzerá veľmi ružovo. Kniha má aj ďalšie dve pokračovania ("Bin isch Freak oda was?" a "Isch hab Gesterblitz").

📙 Pre ateistov je však ešte zaujímavejším čítaním jeho kniha z 2017 nazvaná "Gottlos glücklich", v preklade "Šťastný bez Boha" s podnadpisom "Prečo by sme na tom boli bez náboženstva lepšie."

📈 Ktože sú tí šťastní bez hlavného kontrolóra? Názov knihy je inšpirovaný pomerne aktuálnou štúdiou, podľa ktorej sa až 79 percent mladých Nemcov vyjadrilo, že dokážu byť šťastní aj bez Boha. Nárast je to výrazný. Politika a riadenie štátu však tento trend neodzrkadľujú. Vrcholoví politici sa prezentujú religiózne (otázkou je, či v skutočnosti aj sú), aby získali podporu aj veriacich ľudí, ktorí často majú silný averz voliť bezbožníkov.

⛪ Nemecko je navyše stále silne zaťažené vplyvom dvoch silných cirkví - katolíckej a evanjelickej. Je to teda podľa Philippa silne nesekulárna krajina, v ktorej cirkev a politika sú príliš prepletené. Preto ju aj často nazýva "Kirchenrepublik Deutschland" (Cirkevná republika Nemecko).

📊 A to je v Nemecku percentuálne výrazne viac ateistov, než na takom Slovensku. Bez náboženského vyznania je oficiálne takmer 40 % Nemcov. Ak rozdelíme kresťanov na katolíkov a protestantov, tak sú ateisti dokonca v prevahe. Druhá - menšia tretina Nemcov (27 %) sa hlási ku katolíkom a zvyšná - najmenšia tretina (25 %) k protestantským cirkvám.

💰 Mnohí Slováci si myslia, že Nemecko by mohlo byť Slovensku vzorom, lebo tam si cirkev platia pomocou cirkevných daní len veriaci. Nuž, áno i nie.

🤑 Naozaj platia cirkevnú daň iba veriaci, ktorí ju platiť chcú. A to nie málo. Ročne takto získajú dve cirkvi dokopy 12 miliárd € len z týchto daní ❗ (našich slovenských 52 miliónov sa oproti tomu zdá akoby nič. Nemci majú síce 15x viac obyvateľov, no platia 230x vyššie dane cirkvám).

To sú teda priame dane, ktoré by sa dali nazvať "členským poplatkom". Čo je však zarážajúce, okrem týchto daní dostávajú cirkvi navyše ĎALŠÍCH 19 miliárd € ročne v podobe priamych či nepriamych dotácií od štátu. A to je už z daní všetkých poplatníkov, nie len tých, čo platia cirkevnú daň. 😲

Bežní, nezainteresovaní Nemci samozrejme predpokladajú, že tieto enormné dane sú predsa používané prevažne na verejne prospešnú činnosť - pomoc ľuďom v núdzi a sociálnu pomoc prostredníctvom charitatívnej činnosti, v ktorých sa cirkvi angažujú. Ale OMYL ‼️

Na chod hospicov, sociálnych domovov, starobincov či opatrovateľských centier, ktoré spravujú cirkvi je vyhradených ďalších 42 miliárd € ročne, z čoho 98,2 % je hradených z verejných zdrojov (teda opäť prevažne z daní všetkých občanov) a IBA 1,2 percentami prispievajú cirkvi. 🤯 Dokonca aj cirkevné školy sú z 85 % hradené z verejných zdrojov, 10 % z príspevkov rodičov a iba 5 % od cirkvi.

❓ Na čo sa teda používajú cirkevné dane? To je dobrá otázka. Okrem miezd duchovných (platy biskupov sa však platia z verejných daní a nie cirkevných) sú to hlavne náklady na propagáciu, omše a skorú a účinnú indoktrináciu detí 🧒 - teda budúcich platičov cirkevných daní.

Kniha je to naozaj veľmi informatívna, faktická, ale aj vtipná (aj keď niektoré témy boli podľa mňa zbytočne zdĺhavé) a okrem financovania cirkvi či ateistickej autobusovej kampane sa v nej venuje aj témam ako porušovanie pracovného práva cirkevnými inštitúciami (vlastné, od štátu nezávislé diskriminačné pravidlá), náboženská výchova na školách (ktorú nazýva propaganda), detské obriezky (amputácie), krsty (malé exorcizmy), ale aj témam ako evolučný humanizmus, sekularizmus či svojmu celoštátnemu vystúpeniu v TV, ktoré ho preslávilo ako ateistu. Tieto témy zasadzuje často do príbehov z vlastného života a preto sa kniha ľahko číta (audio kniha 🎧 je ešte lepšia, lebo ju narozprával sám, no chýba v nej značná časť tlačenej verzie). Kto teda zvláda nemecký jazyk a zaujímajú to tieto témy, určite mu odporúčam prečítať. 👍

Philipp teda jasne kráča cestou nového ateizmu a nebojí sa verejne tieto myšlienky prezentovať. Musím priznať, že niekto takto aktívny, otvorený a výrečný v témach ateizmu, humanizmu a sekularizácie mi na Slovensku veľmi chýba. Niekto, kto by bol mal gule chodiť s billboardom na prívese po krajine, na ktorom sa píše

👉 "Pane Bože. Ako je možné, že si zvládol stvoriť celý vesmír, no ten svoj personál nedokážeš mať ani trochu pod kontrolou?"

Na záver ešte jedno Philippove vyjadrenie k podnadpisu jeho knihy Gottlos Glücklich:

👉 "Neviem, či by sme bez osobnej viery boli na tom lepšie. Avšak bez inštitucionalizovanej pastierskej mytológie, ktorú v Nemecku zastupujú dva turbo-kapitalistické a silne bigotné Kristo-koncerny, by sme naozaj boli slobodnejší, sebavedomejší a ako spoločnosť aj férovejšie zriadení."