Argumenty v prospech Boha spochybnené
Dá sa dokázať existencia deistického či teistického božstva?

V diskusiách s veriacimi sa dookola stretávam s frázami, ktoré niekde začuli, zapáčili sa im a používajú ich bez hlbšieho zamyslenia sa nad podstatou a možnými vysvetleniami. Jedným z nich sú aj tzv. "dôkaz vetra" či "dôkaz lásky". Skúsme si ich teda trochu rozviesť.

Priestor s priemerom minimálne 93 Gly (93 000 000 000 svetelných rokov), ktorý obsahuje viac hviezd, než je zrniečok piesku na všetkých plážach planéty Zem je vraj určite vytvorený len k tomu, aby sme sa mali šesťtisíc rokov po stvorení sveta nad čím čudovať. Svetlo z hviezd vzdialené viac než sto biliárd kilometrov bolo len pred pár tisíc rokmi...

Evolúcia prírodným výberom je TEÓRIA. To vieme všetci.
Kresťania kreacionisti však najradšej hovoria IBA TEÓRIA a snažia sa tým tento vznešený termín dehonestovať, ako keby to bol len nejaký výmysel.Byť "iba teória" je skoro ako byť "iba pravda".
Ujasniť si teda treba pár termínov, ktoré vo vede majú iný význam, aký im dávame pri každodennom...

Kresťania, ale i moslimovia tvrdia, že Boh počúva ich modlitby a sporadicky (z čistej lásky k ním) im pomôže nájsť nejaké tie kľúče, pomôže pri skúške či uzdraví babičku z rakoviny, ktorá tak či tak chodila na chemoterapiu či rádioterapiu. Velebme pána.
Veria totiž, že modlitbou prinútia vševediaceho Boha zmeniť jeho dokonalý plán s ľudstvom a vďaka...

Opýtajte sa kresťana, aký je jeho Boh a on Vám bude určite citovať Ježišove výroky z Biblie a povie Vám, že dôkaz Boha vidí všade naokolo vo forme úchvatnej prírodnej scenérie, dokonalého vyladenia kozmu pre náš život či krásy motýlích krídiel.
A ak mu poviete, že si zámerne vyberá iba tie príjemné stránky jeho Boha a ignoruje jeho zlé...

Aj keď neexistuje žiaden zaznamenaný a podložený dôkaz zjavenia, nechcú si teisti pripustiť, že je to iba hra ich mozgu, ktorý rovnako ako pri optických ilúziách či oblbovaní slepej škvrny oka proste vytvára schémy a dopočítava obraz sveta tak, aby vytvoril ideu komplexného obrazu z čiastočných informácii. To všetko na základe našich predošlých...

Kozmologický argument by mal byť jedným zo zaručených logických argumentov pre dôkaz existencie Boha. Naozaj?
Kozmologický argument sa objavil už v šiestom storočí. Alexandrijský teológ Johannes Philopon ho vyslovil asi ako prvý. Neskôr ho rozpracovali aj arabskí učenci al-Kindi a al-Ghazali. V západnej kultúre sa mu venoval v 13. storočí sám Tomáš...

Debatujete často s veriacími na diskusných fórach? Tak ste sa určite nie raz stretli aj s ich argumentáciami, ktoré boli očividne zaťažené logickými chybami. Takéto chybné argumenty sú vedomky alebo nevedomky používané na to, aby Vás oponent nečestne porazil, prípadne tvrdolhlavo presvedčal o svojom stanovisku.

Snažili ste sa niekedy pochopiť kresťanskú dogmu o trojjedinosti Boha, tzv. svätej trojici? Však Vám z toho nič rozumné nevyšlo?! Ak sa dokážete veľmi premôcť, budete to vedieť vmasírovať do mozgov ako dogmatické učenie, no vysvetliť to racionálne bude už o niečo ťažšie.
Trojjedinosť či svätá trojica je tak rozumovo nevstrebateľný dogmatický...