A nie je to všetko úplne naopak? Čo ak Boh nie je ten dobrý?

26.02.2019

Opýtajte sa kresťana, aký je jeho Boh a on Vám bude určite citovať Ježišove výroky z Biblie a povie Vám, že dôkaz Boha vidí všade naokolo vo forme úchvatnej prírodnej scenérie, dokonalého vyladenia kozmu pre náš život či krásy motýlích krídiel. 

A ak mu poviete, že si zámerne vyberá iba tie príjemné stránky jeho Boha a ignoruje jeho zlé stránky, bude Vás presviedčať, že zlo je spôsobené ľudskou slobodnou vôľou a Satanom, ktorý nás pokúša. Boh je láskavý a má pre nás odmenu za dobré správanie a tým je nekonečné nebeské potešenie z jeho prítomnosti.

Použime teraz PRESNE TEN ISTÝ POSTUP na ukázanie, že sa totožný spôsob argumentácie a tie isté myšlienkové nástroje dajú použiť úplne opačne. Prekrúťme zámerne tieto tvrdenia - žiadne klamstvá, iba iný uhol pohľadu.

1. Biblia
Biblia nám dáva výrazne viac veršov, ktoré dokazujú Božiu netoleranciu, samoľúbosť a krutosť. Ak by sme mali hrať hru na striedačku v citovaní Biblie, určite by kresťania vyčerpali svoj arzenál pozitívnych veršov skôr ako ja svoj arzenál tých negatívnych.Navyše dokazovanie, že Boh je dobrý, lebo sa o tom píše v Biblii a tá je pravdivá, lebo inšpirovaná dobrým Bohom je argumentačný klam nazvaný logický kruh (circular reasoning).

2. Krása okolitého sveta
Ak sa pozrieme na prírodu a jej krásu, musíme najprv zatvoriť oči pred hurikánmi, tornádami, tsunami, zemetraseniami, záplavami a výbuchmi sopiek, ktoré každoročne zabíjajú milióny ľudí i zvierat. Vesmír je pre nás nehostinné a z 99,9999999999999999999% nevyužiteľné miesto, v ktorom žijeme len nepatrný zlomok času. Vesmír nevyzerá ani zďaleka ako dokonalý plán. Ešte aj valná väčšina oblastí na našej Zemi nás dokáže zabiť.

3. Dokonalosť života

Ak sa máme pozrieť na krásu živých stvorení ako sú motýle či huňaté šteniatka, musíme veľmi tuho ignorovať smrteľné vírusy, ohavné genetické choroby, či červíky, ktoré Vám vyjedia oči zvnútra. Ak teda Boh stvoril krásne tvory, musel samozrejme stvoriť aj tie ohavné, ktoré nás ZÁKERNE (dôležité slovo) usmrcujú.

4. Slobodná vôľa
Ak je ľudská slobodná vôla niečo, čo je mimo Božieho zámeru a čisto našim vlastným rozhodnutím, tak to rovnako môže znamenať, že Boh je krutý (ako vidíme všade naokolo i v Biblii) a len našou slobodnou vôľou mu jeho plány ničíme a snažíme sa žiť humánne, morálne, empaticky, altruisticky. Možno práve Satan sa nám snaží pomôcť, aby sme sa od krutého Boha dokázali oslobodiť (veď v samotnej Biblii Satan zabil len 10 ľudí a Boh naopak má na svedomí milióny zavraždených oponentov - a vieme, že Biblia je dokonalým dôkazom, však).
Navyše Satan je vykreslený v Biblii ako zlý, lebo Bibliu písali samotní stúpenci Boha, čiže určite bude mať ďaleko od objektívneho popisu s nadhľadom. Aký krutý musí byť Boh, keď ešte aj jednostranná propaganda od stúpencov vykresľuje Boha takého zlomyseľného? Od Satana sme žiadnu ním inšpirovanú literatúru neobdržali (novosatanská Biblia sa nepočíta).

5. Nebo ako odmena
Boh nás chce získať do neba, kde údajne nebudeme už mať slobodnú vôľu, čím nás musí úplne odľudštiť a urobiť z nás poslušné robotické ovečky, lebo slobodná vôla je v rozpore s plánmi o dokonalom nebi bez hriechu. Na druhej strane Satan povoľuje v pekle slobodnú vôľu a človek sa vie slobodne rozhodnúť byť NAĎALEJ DOBRÝ aj keď je v pekle. A čo je hlavné, človek ostane sebou samým.
A ešte dôležitý bod: Nebo si získate podľa Biblie nie tým, že budete dobrí, ale tým, že uveríte v božskosť Ježiša Krista. Takže aj masový vrah, ktorý si spytoval pred smrťou svoje svedomie má cestu do neba otvorenú. Je možné, aby z neho bez odobratia slobodnej vôle bol úplne dokonalý bezhriešny jedinec (duša)? Tak či tak by bolo nebo hrozným miestom.

6. Len dobrotivý Boh by dokázal obetovať svojho jediného syna
Naozaj? Vy ako rodičia, by ste svoju všemohúcnosť použili na to, aby ste nechali utýrať svojho syna (či seba samého podľa katolíckej cirkvi)?
V modernej spoločnosti by ste boli braní skôr ako psychopati a zatvorení na doživotie mimo kontakt so spoločnosťou. Aj ak si odmyslíme, že tento príbeh je iba našitý na chudáka samozvaného mesiáša (jedného zo stoviek vtedy pôsobiacich v oblasti Izraela) a dokazuje len to, že niekoho možno za revolučné zmýšľanie ukrižovali, tak sa musíme opýtať, či by DOBRÝ Boh naozaj potreboval krvavú obeť trpiacu v mukách niekoľko dní, alebo by hriechy JEDNODUCHO ODPUSTIL.
Takto by sa správal len psychopatický Boh. Dobrý Boh by totiž hriechy buď odpustil alebo by to práve naopak urobil s ohňostrojom, DTS ozvučením a lietajucími anjelikmi.

A teraz mi povedzte, ktorý záver z úplne totožného argumentačného prístupu sa Vám (v prípade, že by Boh existoval) zdal logickejší a prečo.

Poznámka pre kresťanov: Viem, že sa Vám tento text zdá ofenzívny a budete presvedčení, že je to moje tvrdenie. NIE JE! Ja v Boha neverím, takže pre mňa je to, čo som napísal rovnaký nezmysel ako to, čo tvrdíte vy. Ide tu len o ukážku neobjektívneho prístupu k otázke kresťanského Boha z Vašej strany a prifarbovanie skutočnosti tak, ako sa Vám páči. Rovnakými nástrojmi dokážem demonštrovať úplne iného Boha. Uzatvorenie mysle pred rôznymi pohľadmi je problém, prečo ho vidíte práve takého, akého ho mať chcete.