Sam Harris

09.04.2020

Americký filozof a neurovedec Sam Harris je jedným zo štyroch "jazdcov nového ateizmu" spolu s Richardom Dawkinsom, Danielom Dennettom a Christopherom Hitchensom. 

Vyštudoval filozofiu na Standfordovej univerzite a urobil si doktorát (PhD.) na Kalifornskej univerzite v odbore Neurovedy. Štúdium filozofie prerušil na jedenásť rokov a počas tejto doby sa venoval hlavne štúdiu východných náboženstiev a meditácii priamo od budhistických a hinduistických učiteľov v Indii a Nepále.

Venuje sa kognitívnym neurovedám, filozofii mysle, etike, spiritualite, náboženskej kritike, terorizmu a umelej inteligencii. Je jedným z najznámejších propagátorov ateizmu a kritického myslenia.

Vystupuje v mnohých diskusiách a debatách (známe sú napr. proti Williamovi L. Craigovi, Jordanovi Petersonovi či Rickovi Warrenovi). Je autorom bestsellerov, z ktorých "Koniec viery" získal aj ocenennie PEN/Martha Albrand Award a bol v celých 33 týždňov na zozname The New York Times Bestseller Books.

V súčasnosti pravidelne hostuje podcastove diskusie pod názvom "Making sense" (pôvodne nazývané "Waking Up"), ktoré britský Business Insider zaradil do "ôsmych podcastov, ktoré vás donútia prehodnotiť pohľad na ľudské správanie."

V súkromí sa venuje meditáciám (vytvoril aj aplikáciu Waking Up pre meditujúcich začiatočníkov) a bojovým umeniam (konkrétne brazílskemu jiu-jitsu).

Knihy dostupné v češtine či slovenčine


List kresťanskému národu

Táto kniha nie je oficiálne dostupná v slovenskom či českom jazyku, avšak neoficiálny preklad tejto útlej, no na myšlienky bohatej knižočky môžete nájsť tu. Sam Harris ako jeden zo štyroch hlavných propagátorov tzv. nového ateizmu prezentuje svoj postoj vo forme listu venovaného kresťanom hlavne v USA, ktorí sú svetovo známi pre svoje kreacionistické presvedčenie, kde údajne viac než polovica Američanov stále verí, že Zem má len niečo málo cez 6000 rokov, že Eva bola stvorená z Adamovho rebra a že svetlo zo vzdialených galaxií bolo stvorené už na ceste k Zemi. Sam Harris považuje tento stav za kritický a volá po urgentnom riešení tejto smutnej situácie. List uvádza jednoduchú a vecnú argumentáciu, v akej je Sam vždy bravúrny.

Islám a budoucnost tolerance 
Táto kniha, ktorá je spoločným dielom Sama Harrisa a Maajida Nawaza, sa venuje lepšiemu pochopeniu Islamu a háklivým témam, ktoré sú s nim spojené. Ku knihe, ktorá vyšla v roku 2015 natočili títo autori aj výborný rovnomenný dokumentárny film.

Ani v knihe a ani vo filme sa však nejedná o jednostrannú propagandu istého názoru, ale práve naopak - o otvorenú inteligentnú diskusiu na tému, či je islam naozaj náboženstvom mieru, aká je jeho budúcnosť a či je možné ho reformovať. Na jednej strane sedí ateistický aktivista, neurovedec a filozof Sam Harris a na druhej moslim, bývalý radikálny islamista a teraz sekulárny moslim Maajid Nawaz. Je úžasné a až takmer neuveriteľné, že sa konečne našla zmysluplná debata medzi ateistom a veriacim moslimom na tak podnetnej intelektuálnej úrovni. Nečakajte nadávky a vzájomné osočovanie s cieľom ukázať tomu druhému, že "proste nič nechápe". Ide o naozaj tolerantnú výmenu názorov, medzi ktorými je mnoho odporujúcich si.Viac k obsahu a mojim pocitom z knihy a dokumentu som písal v tomto blogu.

Morálni krajina
Kniha o tom, či dokáže veda odpovedať na základné otázky morálnych hodnôt. Dielo je výcucom Samovej dizertačnej práce v oblasti neurovedy na Kalifornskej Univerzite. Neoficiálny český preklad sa dá stiahnuť tu.

Svobodná vůle
Je to kniha o tom, prečo je vlastne pocit existencie slobodnej vôle iba ilúziou a prečo nie je vôbec také hrozné žiť s vedomím toho, že život je determinovaný, aj keď prakticky nepredvídateľný. Viac o knihe i záveroch z nej som písal v tomto blogu.

Spiritualita bez náboženství aneb Probuzení
Je kniha pre tých, čo hľadajú spiritualitu bez náboženstva a Boha. Ako pochopiť vedomie, pojem JA, vplyv drog i meditácie na našu spirituálnu stránku a ďalšie zaujímavé príbehy našich životov.Knihy v originálnom jazyku


The end of faith (Koniec viery)
Samova asi najlepšia kniha, ktorá získala PEN Award v roku 2005 v kategórii NonFiction. 

Sam ako uznávaný filozof a neurovedec pristupuje k náboženstvu z hľadiska vplyvu na neurálny systém človeka (téma jeho PhD štúdia). V tejto knihe však reaguje priamo na atak na dvojičky počas 11. septembra 2001 a vyvodzuje závery o potrebe striktnej sekularizácie kvôli negatívnemu vplyvu náboženstva na spoločnosť. Z celej knihy uvediem len krátky a výstižný citát:

"Niekde na našej planéte muž práve uniesol malé dievčatko. Čoskoro ju znásilni, bude ju týrať a potom ju zabije. Ak sa aj tento hrozný zločin nedeje v tomto okamihu, stane sa o niekoľko hodín, maximálne dní. Hovoria o tom štatistické zákony týkajúce sa života 6 miliárd ľudí a umožňujú nám hovoriť o tom s istotou. Tá istá štatistika dokazuje, že práve v tom istom okamihu rodičia dievčaťa veria v to, že všemohúci a milujúci boh sa o nich stará. Majú nejaké dôvody v to veriť? Je dobré, že v to veria? Nie!"


Lying (Klamanie)
Kniha vo forme dlhšej eseje, ktorú Sam Harris napísal v roku 2011 o našej schopnosti klamať a aký by bol svet, ak by sme dokázali potlačiť nutkanie klamať v situáciách, v ktorých iní ľudia bežne klamú. Kniha vás naučí, ako žiť lepší život, ak prestaneme klamať sebe, druhým i celej spoločnosti.

Citáty

"Ak sa zajtra ráno zobudíte mysliac si, že prenesenie pár latinských slov nad vašimi palacinkami ich zmení na telo Elvisa Preslyho, zbláznili ste sa,ale ak si myslíte viac menej rovnakú vec o oplátke a tele Ježiša, ste len katolík."


"Boh buď nedokáže nič urobiť, aby zabránil katastrófam, alebo ho to nezaujíma, alebo neexistuje. Takže je buď neschopný, zlý alebo imaginárny. Zvoľte si, no vyberajte rozumne." 

"V skutočnosti slovo ateizmus by ani nemalo existovať. Nikto sa nikdy nepotreboval identifikovať ako ne-astrológ alebo ne-alchímista. Nemáme slová pre ľudí, ktorí pochybujú, že Elvis je ešte stále živý alebo že mimozemšťania precestovali galaxiu aby obťažovali farmárov a ich dobytok." 

"Nikto netrpí pod doktrínou islámu viac, než sami moslimovia. Hlavne moslimské ženy. Práve v tejto chvíli sú milióny žien odsúdené k negramotnosti, nútených manželstvám a k životu zneužívaných otrokýň pod zástierkou multikulturizmu a náboženskej citlivosti." Videa
otitulkované

Samova prednáška na tému morálka je rozhodne pútavá a prináša racionálny pohľad na náboženstvo. Kvalitná grafika dodala jeho slovám punc dokonalosti.  


Desaťminutový výber z najlepších vystúpení a diskusií. 

Prednáška v rámci TED na tému, či môže veda odpovedať na otázky morálky. 

Sam o morálnosti výskumu kmeňových buniek. 

Sam krátko o Islame a terorizme v TV show.

Ateistická spiritualita.

Ilúzia slobodnej vôle.

O iluzórnom pocite JA.


Filmy

Štyria jazci (Four Horsemen)
Dvojhodinový rozhovor štyroch naznámejších zástupcov nového ateizmu Harrisa, Dawkinsa, Dennetta a Hitchensa.

Boh, ktorý tu nebol (The God who wasn't there)

Zopár vstupov v tomto dokumente má aj Sam. Vo filme o filme a extra scénach je možné z vyjadrení Sama vidieť aj viac.

Islam and the future of tolerance
Film, ktorý je skvelým obrazovým doplnkom knihy "Islam a budúcnosť tolerancie".Podcasty

Making sense
Pôvodne vydávaný pod názvom Waking Up je séria podcastov, ktoré uvádza Sam a často si pozýva mnohých hostí s ktorými rozoberá mnohé zaujímavé témy.
https://open.spotify.com/show/5rgumWEx4FsqIY8e1wJNAk