Woody Allen

10.12.2020

Woody to povedal veľmi dobre. Keď vezmeme do úvahy všetku tu nesmiernu mieru zbytočnej smrti, nespravodlivého utrpenia a nepatričnej bolesti na tejto planéte, musel by údajne všemocný a milujúci Boh toho naozaj veľa vysvetľovať.

Tento výrok použila aj "Atheist Foundation of Australia" ako slogan na autobusoch v Melbourne v kampani na pripravovanú globálnu ateistickú konferenciu "A celebration of reason" v roku 2012. 

Dnes, 1. 12. 2020 oslavuje Allen svoje 84. narodeniny. 🍰

Vyrastal v židovskej rodine, no náboženstvo do ktorého bol vychovaný skoro opustil. Raz sa vyjadril:

👉 "Keď som bol dieťa, bolo to neradostné, nepríjemné, hlúpe a barbarské a nikdy som sa z toho pocitu nedostal. Neberiem židovstvo o nič serióznejšie, ako by som bral akékoľvek iné náboženstvo."

🎞️ Allan je jeden z režisérov, ktorý sa nebojí do svojich filmov zakomponovať ateizmus a ateistov ako hlavných hrdinov. Často vo svojich filmoch osobne hrá nejakú úlohu a do scenára si zakomponuje vetu o tom, že je ateista. Ak máte štýl jeho filmov radi, odporúčam napríklad "Užívaj si, ako sa len dá", "Zločiny a poklesky", "Hana aj jej sestry" či "Pozor na Harryho". Všetky filmy sú všeobecne veľmi dobre hodnotené (na csfd aj imdb v hornej kategórii).

Ako to u Woodyho filmov býva, nie sú zamerané na priamu propagandu ateizmu, no obsahujú zaujímavé dialógy a myšlienky, ktoré intelektuálnou formou podávajú Woodyho osobný postoj k náboženstvu a racionalite, ktoré chce predstaviť svojim divákom.

Medzi moje obľúbené citáty od Woodyho patrí aj:

👉 "Nezobral som si prvé dievča do ktorého som sa zaľúbil, pretože bol medzi nami v tú dobu obrovský náboženský konflikt... Ona bola ateistka a ja agnostik." a neskôr dodal:

👉 "Nevedeli sme sa dohodnúť, do ktorého náboženstva nevychovať naše dieťa"

Mladícka nerozumnosť 😉

Sú pre neho typické agnosticko-ateistické výroky:

👉 "Pre vás som ateistom, pre Boha poctivá opozícia." (Stardust Memories)

👉 Allan: "Boh nás za toto potrestá." Žena: "Teba nepotrestá, veď ty si ateista" Allan: "To áno, ale ak sa mýlim, tak budeme mať riadne problémy" (Crisis in six scenes)

👉 "Keby mi Boh dal nejaké jasné znamenie. Napríklad by mohol pripísať veľký obnos peňazí na môj účet vo švajčiarskej banke." (Selections from the Allen Notebooks)

V hre BOH vtipne poznamenal:

👉 "Čo ak nič z tohto tu v skutočnosti neexistuje. A my všetci sme v niekoho sne. Alebo ešte horšie, čo ak iba ten tučko v treťom rade existuje?"