VERIŤ je opakom VEDIEŤ.

13.03.2019

Tvrdenia, ktorým treba IBA VERIŤ nie sú obmedzené iba na náboženstvá. Existujú rôzne nenáboženské povery, pseudovedy či konšpiračné teórie. Samozrejme ako na všetko iné, kde je vyžadovaná viera, neexistujú žiadne relevantné dôkazy, ktoré by tieto domnienky potvrdzovali.Prezrite si zopár sarkastických meme obrázkov, ktoré Vám tieto "viero-hodné" tvrdenia priblížia. Skúste sa nad nimi skepticky zamyslieť.


Zázraky

Kedysi boli zázraky úplne bežné. Hlavne v Biblických príbehoch sú zázraky takmer na každej stránke. Časom sa však biblický Boh unavil alebo znudil a svoje vyčíňania skrotil. A ak sa dnes zázraky dejú, akosi nie sú o nich žiadne relevantné údaje a záznamy. Alebo žeby ich (ne)výskyt spôsobovalo niečo iné?

Homeopatia

Moderná doba prináša moderný biznis. Popri konšpiračných teóriách o farmaceutickom priemysle, ktorý vytvára choroby, aby na nich mohol zbohatnúť, sa ľudia zameriavajú aj na "účinnú liečbu" homeopatickými liekmi. Málokto z užívateľov však vôbec tuší, čo je podstatou homeopatík. Že účinná látka je tak zredukovaná, že ju tvorí vpodstate len pár molekúl a piju vlastne len sladenú vodu. 

Astrológia

No nebolo by to krásne pozrieť sa na hviezdičky a planéty a hneď vedieť čo nás čaká? A všetky Panny na svete by mohli mať dnes konečne svojho prvého,... A všimli ste si, že ak si prečítate ďalšie horoskopy, tak akosi všetky na Vás tak náramne sedia? Presne tak isto ako ten Váš? 

Voodoo

Staré dobré voodoo už dnes nie je v západných krajinách take populárne, no africké komunity ešte stále praktikujú tieto rituály. No nebolo by fajn, mať doma vlastnú voodoo bábku a tak si ju po večeroch škrabkať po chrbáte? 

Feng Šuej

Niektoré bludy k nám chodia samozrejme aj z východu. Prečo nie, veď to znie tak exoticky. A ešte k tomu máte možnosť preorganizovať si domácnosť a nakúpiť pekné kamienky, ktoré správne presmerujú vašu energiu a urobia z Vás krásavcov. 

Plochá zem a geocentrizmus

Medzi moslimskými "učencami" sú tieto teórie ešte aj dnes populárne. No veď to aj dá "zdravý" rozum, že Zem nie je nejaká blbá guľa. Veď keď sa pozriem, vidím rovný horizont a na druhej strane Zemegule by som predsa spadol dole... či? 

Očkovanie

Asi jedna z najnebezpečnejších povier. Lebo ak veríte v lietajúce koberce, neubližite tým nikomu, no ak zanedbáte zdravotnú ochranu Vašich vlastných detí len preto, že veríte kde akej somarine z internetu, tak to už začina byť kritické. A navyše neohrozujete tým len vlastné deti. 

Povery

Určite poznáte aspoň tie o čiernej mačke, rozbitom zrkadle a siedmich rokoch nešťastia, bozkávaní pod imelom či štvorlístku šťastia. Naši slovanskí predkovia týmito poverami žili naplno a takmer na každú udalosť si vytvorili poveru či rituál na zbavenie sa nešťastia či kliatby. 

Ufo

Otázka či existuje život mimo Zeme je rozumná otázka. To, či sú aj inteligentní je druhá. Ale či nás chodia tajne sledovať a unášať, aby na nás vykonali sexuálne pokusy je blbosť až do doby, keď niekto príde s relevantným dôkazom. Ako vravel deGrase Tyson, je to jednoduché: Ukradnite napríklad z kozmickej lode popolník, ktorý je vytvorený z mimozemských materiálov a dôkaz je na svete. 

Čakry a východná mystika

Zaujímavý je postup čakier. Od ritného otvoru až k mozgu. Nebojte, ich meranie a odblokovanie nie je nebezpečné. Iba ak pre Váš mozog.

Konšpiračné teórie

Bolo by divné, keby ste nepočuli aspoň o tom, že spoločnosť riadia ilumináti spolu so slobodomurármi, útok na dvojičky v USA bol riadený zvnútra, že chemtrails sú stopy po zámernom vypúšťaní chemikálií či vírusov z lietadiel, alebo že sme nikdy na žiadnom Mesiaci neboli. Ako však povedal Carl Sagan: Výnimočné tvrdenia vyžadujú výnimožné dôkazy. A tie akosi pri konšpiračných teóriách vždy chýbajú a často sú vedecké vysvetlenia a skutočné dôkazy na dosah ruky. Lenže konšpirátorom sa nechce "po ne natiahnúť" a budú radšej špekulovať. 

Veštenie a predpovedanie budúcnosti

Skvelý biznis ľudia. Dnešné dôchodkyne Vám vyveštia dokonca budúcnosť aj cez telku a pritom potrebujú od Vás iba predražený telefonát.   

A to zďaleka nie je všetko..