Veril Einstein v Boha?
Prečo je ich postoj klamlivý? Vráťme sa teda naspäť k Albertovi Jednokameňovi. Aj keď jeho náboženské postoje sú dobre zdokumentované, existuje okrem vyššie spomínaných pánov aj veľa ďalších kresťanov, ktorí jeho vzťah k Bohu prekrúcajú vo svoj prospech.
Einstein sa síce narodil v židovskej rodine, no bol považovaný za agnostika a jednoznačne neveril v osobného Boha, či už jeho židovskú alebo kresťanskú verziu. Vyjadril sa, že "Predstava osobného Boha mi je cudzia a pripadá mi dokonca naivná." V roku 1930 dokonca napísal "Človek by na tom bol dosť biedne, keby musel byť ovládaný strachom z trestu a nádejou na odmenu po smrti."
Táto metafora je však rečnícka hra, ku ktorej sa občas priklonia viacerí vedci. Stephen Hawking (presvedčený ateista) rozšíril tento Einsteinov výrok a vyjadril sa, že "Boh nielen že nehrá kocky, ale občas ich hodí tak, že ich nemožno vidieť." Dokonca v knihe "Ešte stručnejšia história času" uvádza na záver "Ak však objavíme úplnú históriu vesmíru.... potom spoznáme myseľ Boha.
Keďže sa začal húfne tento Einsteinov výrok citovať a dezinterpretovať, napísal Einstein v roku 1954 list, v ktorom uviedol "Samozrejme, bola to lož, čo ste čítali o mojom náboženskom presvedčení, bola to systematicky opakovaná lož. Neverím v osobnosť Boha, nikdy som to nezapieral a vždy jasne vyjadroval."
Preto milí kresťania, prestaňte brať tohto velikána vedy a jedného z najgeniálnejších ľudí celej histórie ľudstva za člena svojej mytologickej skupiny. Spomínaním jeho mena v súvislosti s Vašou vierou v rozprávajúceho hada, 900 ročných ľudí či polobohov chodiacich po vode, znevažujete jeho intelekt a genialitu len na úkor vlastnej propagandy.