Tolerancia a láska - skoro ako Ježišovia.

20.02.2019

Tak často sa mi už stalo, že sa pri diskusii s kresťanmi po výmene pár argumentov a protiargumentov na konci zmôže kresťan už len na jedno - vulgárne ma poslať do pekla, kde sa mám údajne smažiť celú večnosť. Ale on nič - on je ten tolerantný a milujúci nasledovník Ježišovho posolstva a všetko to posmrtné utrpenie som si kvôli mojej heréze spôsobil sám a plne si ho zaslúžim. On sa ešte za mňa môže modliť (čo verím, že žiaden nikdy neurobil, lebo mi to prajú).

Škoda, že nie som rýchlejší v ukladaní si takýchto reakcií. Vo väčšine prípadov takto reagujúci kresťan (z veľkej časti pišúci pod pseudonymom bez fotografie) takýto príspevok nakoniec zmaže alebo zmaže aspoň svoje odpovede a vyparí sa. Potom to vyzerá pri čítaní reakcií na fóre, ako keby som viedol monológ.

Peklo ma zastrašiť nemôže, lebo verím v jeho existenciu asi rovnako, ako verím v existenciu perníkovej chalúpky. Ale príde mi to dosť smutné, že práve ľudia veriaci v existenciu tak brutálneho miesta takto reagujú.

Je udivujúce, ako pod zástierkou "náboženstiev mieru, lásky a tolerancie" dokážu ľudia priať iným ľuďom len na základe inej viery či neviery tak ukrutný trest. Toto by som nedokázal priať (aj keď dokonca viem, že je to len imaginárny trest) ani živočíchom s najjednoduchším nervovým systémom a nie to vnímavým a cítiacim organizmom či DOKONCA ľuďom.

Nie som určite jediný, kto sa s týmto fenoménom "dobrosrdečnosti" medzi kresťanmi stretol. A nie je to až taký ojedinelý jav. Verejne sa nájde len zopár takých, čo Vám to otvorene napíšu, ale mnohí sa vnútorne upokojujú, že ich svedomitá celoživotná práca na budovaní ich viery sa im nakoniec oplatí a tých ostatných konečne stihne zaslúžený trest za to, že si užívali bez pokánia a zriekavania sa ľudských potešení nehodných kresťanskej čistoty.

Niečo v tom zmysle ako: "Veď počkaj, tá karma ťa predsa len raz dobehne." Len u kresťanov nejde ani tak o skutky ako skôr o pravosť viery.

Sam Harris či Richard Dawkins majú ohromné zbierky "prívetivých mailov a listov" od kresťanských spoluobčanov. Dawkinsové čítanie z "Love Letters" je na youtube dosť populárne.

Jeden z krátkych úryvkov som našiel aj so slovenskými titulkami, tak si to užite:

https://www.youtube.com/watch?v=yi_pA19K2d4

Alebo si pozrite aj tento jeho prvý sumár v angličtine (s anglickými titulkami):

https://www.youtube.com/watch?v=-ZuowNcuGsc

Mne osobne sa páčilo prianie "Ha ha ty po*ebaný blbec. Prajem ti, aby ti dnes večer padol na hlavu ventilátor v kostole a ty budeš pomaly zomierať..." Z toho priam srší tá pravá kresťanská láska.

Ale na druhej strane má aj pomerne milé nové vyhrážky ako napríklad "Dúfam, že stratíte hodinky a prídete neskoro na dôležité stretnutie." Toto uviedol v pomerne aktuálnom rozhovore v relácii The Weekly.