Televangelisti v luxuse.

20.02.2019

Lakewood church v Texaxe je jedným z takmer 900 megachurches v USA. Do Lakewood sa zmestí vyše 16 000 veriacich. Senior pastor tejto skromnej farnosti je známy televangelista (evanjelický kazateľ kázajúci prostredníctvom televíznych médií) Joel Osteen.

Tento farárik bol ohodnotený na cenu 40 miliónov dolárov a jeho skromný domček s troma výťahmi na 10,5 milióna dolárov. 

Osteenov megakostolík príjme ročne nezdanených 70 miliónov dolárov v daroch od veriacich. Vstupenka na Osteenovu omšu stojí pár desiatok dolárov. VSTUPENKA!!! Ďalšie milióny získava tento popularizátor seba (pardon - Ježiša) na predaji svojich kníh, ktoré prezentuje práve prostredníctvom TV médií. Jeho show sa prenáša do takmer 100 krajín a týždenne ju sleduje takmer 7 miliónov veriacich.

Všetko to sú nezdanené príjmy a enormná popularita za... nie za vynález vakcíny proti chorobe... ani za ukončenie vojenských sporov... ale za doslovný výklad stredovekej mytologickej literatúry.

A Američania takéto shows jednoducho žerú. Aký megapocit to musí byť, prísť oslavovať spasiteľa takýmto honosným spôsobom s prvkami davovej psychózy?!

Osteen však nie je jediný skutočný boží posol.

Ježiš je správňak. Má všetkých svojich televangelistov veľmi rád a preto im ako správny manager dopraje tie najlepšie služobné výhody. A to nie len firemné mobily.

Tieto nadštandardné výhody síce musia zaplatiť nadšení veriaci, no robia to veľmi radi. Hlavne ak si môžu v megakostole zažiť úžasný srdcervúci koncert na počesť chudobných-milujúceho tvorcu vesmíru.

Okrem spomínaného Osteena sú v USA veľmi populárni aj napríklad Jesse Duplanits a Kenneth Copelan. Nie len že sa obaja prevážajú na luxusných autách a bývajú v honosných vilách, ale využívajú na prepravu najluxusnejšie PRIVÁTNE lietadlá. Dvesto dolárové linkové lety im totiž nevyhovujú. Ich zvučné mená sa predsa nebudú prevážať podradne. Preto tá istá trasa ich cirkev vyjde na 14 000 dolárov a nie je problém to zaplatiť, veď za priame sprostredkovanie slova Božieho sa to ovečkám (používam cirkevný výraz a nie pejoratívne oslovenie) oplatí.

Duplaints to vysvetľuje tak, že je pri svojej práci - teda v šírení evanjelia - výrazne efektívnejší (podľa jeho slov o 67 percent v porovnaní s komerčnou leteckou prepravou) a Boh od neho vyžaduje, aby mal tie najlepšie lietadlá. A Boh - ako správny nadriadený - mu dovolí ho využívať aj na súkromné lety (napríklad aj na 16 letov na Hawaii).

Copeland práve minulý rok potreboval upgrade, lebo sa mu lietadlá (spomínal som, že ich má tri?) zunovali, a tak požadoval od svojej kongregácie vyzbieranie 54 MILÓNOV dolárov na nové lietadielko. Vraj mu to nariadil sám neviditeľný pán. Copeland sa preslávil aj svojim nepremysleným výrokom, že "predsa nemôže lietať v jednej dlhej rúre s bandou démonov." A vedia tí démoni, na čo sa mu skladajú?

Títo muži sú bohatí až za hranice chápania.

Úplne mimo toho, čo vypúšťajú z tých svojich úst. A viete čo je na tom to najsmutnejšie? Nie - nie sú to ani tak oni samotní. Sú to práve tí ľudia, čo im to žerú a prispievajú im (nezdanenými darmi) na ďalšie kúsky do ich zbierok.