Tantrická vetva ezoterického hinduizmu - konečne trochu erotiky

27.11.2019

Pár dní som sa tu síce neukázal, ale dôvodom nie je to, že by som konečne našiel to správne náboženstvo a zavesil ateistický a humanistický aktivizmus na klinec, no nedovolí mi to nabitý program pri cestovaní po Indii.

Včera, cestou cez severoindické mestečko Kajuraho, som však pri návšteve úchvatného hinduistického chrámového komplexu trochu spozornel. Úprimne musím priznať, že tantrická vetva ezoterického hinduizmu ma naozaj ihneď zaujala. Hlavne praktiky a tradície, ktoré sú tak krásne vyobrazené na týchto chrámoch 🙂

No priznajte aj vy, či by ste nechodili radšej do takéhoto chrámu pozerať sa na krkolomné sexuálne polohy ala Kámasútra, než čumeli na ukrižovanú mŕtvolu v katolíckom kostole.

Takáto cesta k vyššiemu vedomiu je oveľa príjemnejšia, než spovedanie sa farárovi v sukni, ktorý má sex zakázaný (a pritom hodlá každému radiť, čo smie a čo nesmie v intímnych chvíľach robiť, aby sa jeho neviditeľný nadriadený nehneval).

Ale pravdu povediac, aj keď ma praktiky tantry zaujali (jej cieľom je zosúladenie rozkoše ženy a muža) rozmyslel som si to vo chvíli, keď som sa dozvedel, že tantrickí jogíni trénujú svoje zvierače, aby dokázali úplne potlačiť ejakuláciu (nie však orgazmus) - sex totiž nie je cieľ, ale cesta. Alebo žeby mi v tom vadili tí bohovia?

Tak či tak som nakoniec odchádzal s tým, že aj naďalej ostávam pri úplne normálnom ateistickom súložení bez pocitu hriešnosti, viny, či odriekania. A zosúladiť rozkoš partnerov dokáže človek aj bez viery v Šivu, Višnua a Brahmu. Ale konečne to bol chrám, ktorý ma v niečom inšpiroval 😉

Príspevok berte humorne a neopovážte sa ho čítať, ak ste nedovŕšili 18 rokov! (Toto upozornenie je naschvál na konci).