Sú židia Božím vyvoleným národom?

21.02.2019

Ak bol Boh ochotný otvoriť Červené more Izraelitom, aby mohli odísť z Egypta a oslobodiť sa, prečo im neotvoril aj brány koncentračných táborov, aby mohli odísť a oslobodiť sa ⁉️

Boh má veľmi zvláštne morálne zásady. Pomáha len vtedy, ak je príbeh o jeho pomoci možno zameniť stovkami iných mytologických príbehov ľudí zo staroveku bez možnosti overenia pravdivosti, avšak nikdy nepomôže tak, aby to bolo jasné, že to bol naozaj on 🤔. Kvôli svojmu inkognitu radšej nechá zabiť 6 miliónov členov svojho vyvoleného národa v koncentračných táboroch počas druhej svetovej vojny.

A nie len šesť miliónov židov, ale aj milión rómov, štvrť milióna mentálne postihnutých ľudí a invalidov a 9000 homosexuálov. Ani okom nemrkol. 👁️

Niektorí dnešní židia zaslepene obraňujú Hospodina a ospravedlňujú krivdy a zlo voči ním. Hádžu dokonca vinu za porušenie zmluvy s Bohom 📜 na seba, teda celý národ. Tým, že sa nesprávajú dokonale vzorne podľa jeho predstáv.

Avšak je toto zlo spravodlivé? Boli počas Holokaustu vybraní iba tí, čo sa nesprávali podľa Hospodinových 316 prikázaní (tzv. micvot)? NIE ❗ Boli to všetci zaradom, ktorí sa dostali do záberu puškohľadu vojakov SS bez rozdielov. Nezávisle od veku, pohlavia, sociálneho postavenia, vzdelania či sile viery. Prečo boli zabíjaní rad radom i rabíni a hlboko presvedčení ortodoxní židia, ktorí sa snažili poctivo dodržiavať všetky Božie prikázania? A prečo deti?

Výborne bola táto téma nespravodlivého Hospodina rozpitvaná vo filme 🎞️ "Boh pred súdom", v ktorom sa židia v koncentračnom tábore v Osvienčime deň pred poslaním do plynu rozhodli podľa židovskej tradície zvolať súd a obvinili v tomto prípade Boha za to, že nedodržal Zmluvu, ktorú s nimi spísal 📝. Silne odporúčam tento snímok zhliadnuť.

Boh sa VŽDY správal presne tak, ako keby nebol. Už od začiatku.

Aj keď historici veľmi dobre vedia, že Exodus nemá s reálnou históriou nič spoločné, mnohí židia aj tak ospevujú oslobodenie Izraelitov a vyvedenie z Egypta, ako keby sa to stalo - a vôbec im nevadí, že ich Boh nechal 40 rokov ⌛ blúdiť na malom Sinajskom poloostrove, lebo si Mojžiš zabudol aktualizovať mapy v navigácii 🗺️ (a tak prežili dve generácie na trase, ktorá sa dá vyšľapať za necelý týždeň).

Židia sú Bohom obľúbeným národom asi ako mravce 🐜 sú obľúbeným mazlíčkom človeka. Celá história plná vojen, prenasledovaní, antisemitizmu, perzekúcií až po holokaust sú dokonalým dôkazom toho, že nič ako vyvolený národ pod ochranou Boha, ktorý s nimi uzavrel zmluvu neexistuje.

Ak niekto z Vás nemá poňatia, aké zlé to bolo počas druhej svetovej vojny, vyberte si ľubovoľný z množstva dobrých filmov ako napríklad 🎞️ Schindlerov zoznam 1993, 🎞️ Pianista 2002, 🎞️ Sofiina voľba 1982, 🎞️ Život je krásny 1997...

Najviac však odporúčam film 🎞️ Amen z 2002 o plukovníkovi SS Kurtovi Geisternovi - odborníkovi na chemikálie, ktoré boli použité na vyhladzovanie nechcených v desaťtisícoch kusov denne. Potom, ako bol očitým svedkom týchto zverstiev, začal bojovať proti systému. Ľahké to však nebolo. Ako katolík sa obrátil na cirkev ⛪, no odtiaľ sa podpory nedočkal. Podpora fašizmu nebola v katolíckej cirkvi ničím nezvyčajným, pretože rovnako ako cirkev, bojoval Hitler proti židom a komunizmu.

Boh holokaust odignoroval. Modlili sa k nemu milióny 🙏🏻 a nepomohlo to. Kde je lepší dôkaz toho, že ak nejaký Boh je, tak má minimálne dokonale v paži? Alebo ešte skôr - je to zlý Boh, ktorý si nezaslúži uctievanie, ani keby sa tu a teraz zjavil.

***

Nebuďme ako Boh a neignorujme ľudské utrpenie a naše dejiny. Z dejín sa musíme poučiť. Mnoho ľudí sa snaží tieto zločiny zľahčovať. Nacisti pre toto rasovo motivované vyhladzovanie využívali eufenizmus "Konečné riešenie židovskej problematiky". Už z neho je jasné, že nešlo o genocídu zameranú na získanie území, kontrolu zdrojov či ekonomickú prevahu, ale o čisto pomýlenú ideologickú predstavu, že židia sa snažia tajne ovládnuť svet a týmto sprisahaním chcú potlačiť čistú árijskú rasu.

Bola to genocída založená na poverách a mýtoch a tento deň má nám i ďalším generáciám pripomínať, že ideologicky motivované násilie, šírenie klamstiev a nenávisť (nie len rasové, náboženské, ale i proti-náboženské) sa ľahko môže vystupňovať do absurdných a brutálnych činov.

Buďme k sebe teda tolerantní, pomáhajme si a vždy "bojujme" iba proti zlým ideológiám a dogmám a nikdy proti ľuďom. 💗