Skepticizmus božského Randiho

11.03.2019

Inými slovami sa dá obrázok preložiť ako: ľudia, ktorí sa pýšia svojou vierou, ktorá je v rozpore s racionalitou, asi len ťažko presvedčíte racionálnou argumentáciou.

A teraz k môjmu obľúbenému skeptikovi:

James Randi je svetoznámy kúzelník, ktorý sa celý profesionálny život venoval kúzlam a javiskovej mágii. Dnes je to už takmer 90 ročný vitálny deduško, ktorý dlhé roky bojuje ako skeptik proti pavedám a klamstvám.

Vravieva, že "Kúzelníci sú tí najúprimnejší ľudia na svete. Povedia Vám, že Vás idú oklamať a potom to aj urobia". A naopak práve proti takým "kúzelníkom", ktorí o sebe vravia, že sú neobyčajní, obdarení nadprirodzenými schopnosťami, prípadne liečia pomocou viery v Boha, bojuje Randi takmer celý život. Proti ľuďom, čo zneužívajú ľudskú naivitu. Dôverčiví ľudia totiž zaplatia množstvo peňazí klamárom v očakávaní uzdravenia či pomoci. 

Randi založil organizáciu JREF (Nadácia Jamesa Randiho pre vzdelávanie), ktorá ponúka odmenu 1 000 000 $ tomu, kto presvedčivo preukáže paranormálnu či nadprirodzenú vlastnosť alebo jav. Preslávilo ho hlavne odkrytie tajomstva liečiteľa vierou Petra Popoffa, ktorý zarábal 4 milióny dolárov ročne javiskovým liečením, pri ktorom mu z bezdrôtového sluchátka našepkávala jeho manželka detaily o ľuďoch v javisku. 

Ja osobne mám rád aj situáciu, kedy tzv. magnetických ľudí prichytávajúcich kovové predmety na ich telá zbavil ich mag(net)ickej vlastnosti posypaním ich tela detským púdrom.

Medzi moje obľúbené videá od Randiho patria:

https://www.ted.com/talks/james_randi#t-882358

o homeopatikách na prednáške TED, kedy sa opäť verejne predávkoval homeopatickými tabletkami na spanie


https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=V115_rXEVsQ

o bremene dôkazu a o nemožnosti dokázať neexistenciu čohokoľvek na príklade 1000 sobov

https://www.youtube.com/watch?v=_5JX0r19KZ0

o tom, ako odhalil podvod liečiteľa Popoffa, ktorý "s Božou pomocou" liečil chorých

https://www.youtube.com/watch?v=ua7iVgp-IvA

trailer na film o Randim s názvom Úprimný klamár (An honest liar) - skvelý film, v ktorom sa o Randim vyjadrujú aj Richard Dawkins, Neil deGrasse Tyson, Adam Savage či Bill Nye.