Skepticizmus božského Randiho

22.10.2020

Vo veku 92 rokov nás 20. Októbra 2020 opustil James Randi, známy ako úžasný Randi. Tweet na Randi Foundation oznámil ako dôvod "age-related causes". 😥

Bol to človek jediný svojho druhu a môj najobľúbenejší skeptik.

🧙 James Randi bol svetoznámy kúzelník, ktorý sa takmer celý profesionálny život venoval kúzlam a javiskovej mágii. Aj vo veku 90 rokov to bol vitálny deduško, ktorý navyše dlhé roky aktívne bojoval ako skeptik proti pavedám a klamstvám.

Svoju kariéru kúzelníka začal v roku 1940 a na účte mal mnoho skvelých trikov. Príležitostne sa dostával napríklad aj zo zvieracej kazajky visiac nad Niagarskými vodopádmi či z kovovej rakvy ležiacej na dne hotelového bazéna, v ktorom strávil 104 minút (a tým pokoril Houdiniho rekord).

Vravieval, že "Kúzelníci sú tí najúprimnejší ľudia na svete. Povedia Vám, že Vás idú oklamať a potom to aj urobia". 😊

V neskorších rokoch sa však preorientoval z iluzionistu na "deziluzionistu" a začal aktívne tiahnuť proti podvodníkom, ktorí sa snažili kúzelníckymi trikmi a podvodmi vymámiť z ľudí peniaze a škodiť im. Proti takým "mágom", ktorí o sebe vravia, že sú neobyčajní, obdarení nadprirodzenými schopnosťami, prípadne liečia pomocou viery v Boha, bojoval Randi takmer celý život. Proti ľuďom, čo zneužívajú ľudskú naivitu. Dôverčiví ľudia totiž zaplatia množstvo peňazí 💰 klamárom v očakávaní uzdravenia či pomoci.

Randiho ako skeptika preslávilo odkrytie tajomstva liečiteľa vierou Petra Popoffa, ktorý zarábal 4 milióny dolárov ročne javiskovým liečením, pri ktorom mu údajne odpovede našepkával Boh. James odhalil, že tento Boh komunikuje na frekvencii 39,17 MHz a že v skutočnosti má hlas ako Popoffova manželka, ktorá mu detaily o ľuďoch v javisku diktovala cez bezdrôtové slúchadlo. 🎧

Alebo v roku 1981 skazil trik iluzionistovi Jamesovi Hydrickovi, ktorý tvrdil, že dokáže telekineticky otáčať strany telefónneho zoznamu. Randi mu pred stránky položil ľahký penový materiál, ktorý by preukázal, že Hydrick používa iba prúd vzduchu na otáčanie strán. A tak prišiel Hydrick o svoje zázračné schopnosti a odmenu 10 000 $. Podvod musel priznať

https://youtu.be/7CASghTzNhc

Ja osobne mám rád aj situácie, kedy tzv. magnetických ľudí prichytávajúcich kovové predmety na ich telá zbavil ich mag(net)ickej vlastnosti posýpaním ich tela detským púdrom. Alebo skvelé vystúpenia mal k homeopatii, kedy pred celým javiskom prehltol plnú škatuľku homeopatických liekov na spanie a wualaaaa, k žiadnemu predávkovaniu (či čo i len nepatrným vedľajším účinkom) nedošlo.

Randi založil organizáciu JREF (Nadácia Jamesa Randiho pre vzdelávanie), ktorá ponúka odmenu 1 000 000 💲 tomu, kto presvedčivo preukáže paranormálnu či nadprirodzenú vlastnosť alebo jav. Odvtedy sa u neho objavilo vyše tisíc ľudí s "magickými" schopnosťami, od ženy, čo údajne plakala sklenené slzy, cez chlapíka, čo vehementne veril, že dreveným vešiakom objaví skrytú vodu pod zemou až po ženu, ktorá vraj dokázala silou svojej mysle prinútiť ľudí naokolo, aby sa pocikali.

Tento nápad odmeny za preukázanie paranormálnych schopností už mal v roku 1926 aj svetoznámy svetový kúzelník Houdini, ktorý do tejto stávky vložil vlastných 10 000 $. Samozrejme nikto ich nezískal. Tak isto ako nikto nezískal milión z nadácie Jamesa Randiho. Pritom tak ľahko by sa mohli dostať títo spirituálni pseudo-liečitelia a pseudo-mágovia k sláve a bohatstvu... 💸 Asi ich zázraky fungujú iba na poverčivých a slabomyseľných.

Ale nie len na nich. Veľa ľudí sa nechá oklamať rôznymi podvodmi (ale i náboženskými dogmami), ak ich skepticizmus nie je trénovaný a odolný. Randi vravieval: "Nezáleží na tom, ako veľmi ste múdri či vzdelaní, aj tak môžete byť oklamaní." ‼️

V roku 1976 založil spolu so spisovateľom Isaacom Asimovom, astronómom Carlom Saganom a ďalšími, organizáciu Committee for Skeptical Inquiry, ktorá sa venuje "podpore vedeckého bádania, kritického výskumu a používania rozumu pri skúmaní sporných a mimoriadnych tvrdení."

Postavou malý Randi bol intelektuálne veľkou inšpiráciou pre známych kúzelníkov z dvojice Penn a Teller, ktorí vravievali, že bez Randiho by sa nikdy nedostali k svojej profesii a nestali sa slávnymi.

Randi o sebe verejne prehlasoval, že je ateista a brajt: "Nezmením a ani nezmäkčím moje stanovisko, že som zainteresovaný, priamy a otvorený ateista." Mal mnoho hlášok na túto tému a vydal dokonca aj knihu "Why I Deny Religion, How Silly and Fantastic It Is, and Why I'm a Dedicated and Vociferous Bright"

Vyjadruje sa v nej napríklad k Biblii tak, že vraj aj "Čarodejník z krajiny Oz" je oveľa uveriteľnejšie čítanie - a zábavnejšie.

Vyrastal však - ako väčšina detí v tej oblasti a čase - do náboženstva. No už pri čítaní Biblie v nedeľnej škole sa pýtal: "Prepáčte, ale ako viete, že je to pravda? Znie to dosť podivne." Nuž, z nedeľnej školy bol neskôr vykopnutý za herézu.

Jeho skepticizmus rástol a už v pätnástich rokoch odhalil prvého podvodníka, ktorý sa tváril, že číta list zo zatvorenej obálky (list prečítal samozrejme už predtým). James to odhalil a vystúpil s pravdou. Zúčastnení na Jamesa zavolali políciu a pár hodín musel ostať vo väzení, kým ho nevyzdvihol otec. Vtedy ho uchvátila tá podivná túžba ľudí po tom, byť klamaní. Ľudia sa totiž nehnevali na toho, kto ich podvádzal, ale na toho, kto podvod odhalil ‼️

James už ako mladý začal pracovať v Montrealských novinách, kde dostal ako nováčik rubriku horoskopov. Pod pseudonymom Zo-ran písal ako astrológ stĺpčeky tak, že zobral staré astrologické časopisy, vystrihoval časti neaktuálnych horoskopov, hádzal ich do klobúka, premiešal a náhodne priradzoval k symbolom zverokruhu to, čo mu padlo do ruky. ♋♎♌♊

Tak veľa spokojných ľudí sa dozvedelo svoj horoskop - a tak dobre im sedel...

Ďalší dôkaz toho, že mnoho ľudí príjme a zdôvodní si čokoľvek v prospech očakávaných predpokladov, ak to príde od istej autority. ‼️

Vo vedeckých kruhoch bol známy a veľmi populárny. Dostal mnoho ocenení. V roku 1981 po ňom dokonca pomenovali novoobjavenú planétku "Asteroid 3163 Randi". ☄️

O jeho živote by sa dalo strašne dlho písať. Každé jeho vystúpenie, konferencia, dokument či podcast (napr. The Amazing Show alebo Skepticality) sú plné takýchto skvelých životných príhod. Prežil naozaj zaujímavý a pomerne dlhý život. Nechal mnoho smutných ľudí, ktorým bude chýbať, vrátane jeho manžela Jose Alvareza, s ktorým sa zosobášil v roku 2013.

Jeho výrok z obrázka:

"Tí, ktorí veria bez rozumu, nemôžu byť rozumom presvedčení,"

sa dá inými slovami preložiť ako: ľudia, ktorí sa pýšia svojou vierou, ktorá je v rozpore s racionalitou, asi len ťažko presvedčíte racionálnou argumentáciou.

Je to môj obľúbený výrok od neho, spolu s:

"Nie množstvo viery robí z niečoho fakt."

a tiež

"Prvé, čo vám v sekte povedia je, že všetci ostatní klamú."

Jeho verejné vystupovanie a prednášky plné energie a humoru si nesmiete nechať újsť.

🎞️ Vyberám aspoň zopár, ktoré sú otitulkované:

https://www.ted.com/talks/james_randi#t-882358

o homeopatikách na prednáške TED, kedy sa znova verejne predávkoval homeopatickými tabletkami na spanie

https://youtu.be/V115_rXEVsQ

o bremene dôkazu a o nemožnosti dokázať neexistenciu čohokoľvek na príklade 1000 sobov

https://youtu.be/_5JX0r19KZ0

o tom, ako odhalil podvod liečiteľa Popoffa, ktorý "s Božou pomocou" liečil chorých

https://youtu.be/ua7iVgp-IvA

trailer na film o Randim s názvom Úprimný klamár (An honest liar) - skvelý film, v ktorom sa o Randim vyjadrujú aj Richard Dawkins, Neil deGrasse Tyson, Adam Savage či Bill Nye.

Svet by bol lepší, ak by v ňom bolo viac ľudí ako James Randi.