Ricky Gervais

25.06.2021

Skvelý britský stand-up komik, herec, režisér, moderátor, autor a filmový producent Ricky Gervais dnes oslavuje svoje okrúhle 60. narodeniny.

HBD2U Ricky! 🎁🎂🧁🎉

Ricky je ten typ komika, ktorý dokáže rýchlo dostať do rozpakov úplne každého 😳 - svojim značne bezpozlátkovým, totálne sarkastickým, často úplne nekorektným humorom tak čiernym, že by mohol bavlnu oberať.

A je jedno, či je to pri stand-up vystúpení alebo pred očami miliónov ľudí napríklad pri moderovaní 77. ročníka Zlatých Glóbusov a jeho terčom sú tie najväčšie celebrity. Kto toto minuloročné moderovanie prepásol, mal by si ho pozrieť tu: https://youtu.be/oVZ3qbxwteM (otitulkované).

Nie len narážkami na to, že po tomto živote nepríde ďalší sequel, alebo že filmy s tématikou pedofílie sú v poslednej dobe populárne - vrátane filmu Dvaja pápeži 🤭, ale aj mnohými inými uštipačnými výrokmi je tento prejav ukážkou bezhraničného sarkazmu, irónie a občas až cynizmu.

Proste toto je Ricky Gervais v jeho plnej a neviazanej kráse. Toto samozrejme nebolo prvé šokujúce uvádzanie Zlatých Glóbusov v jeho znení. Už pri prvom moderovaní tohto predávania cien (66. ročník) sa preslávil hláškou:

👉 "Ďakujem Bohu, že zo mňa urobil ateistu" 👍

Tento týždeň som na Netflixe 📺 dopozeral druhú sériu výrobného trpko-komediálneho seriálu "Po živote" (After Life), v ktorom si Ricky nie len že zahral hlavnú úlohu, no ku ktorému aj napísal scenár a zrežíroval ho. 🎬 Budete vám smutno i veselo zároveň. Seriál o mužovi menom Tony, ktorému kvôli rakovine priskoro umrela manželka, je o hľadaní zmyslu života, vyrovnávaní sa s realitou i depresiou. Je o vzťahoch, (bez)nádeji i humanizme. Je plný zaujímavých výrokov ako "Radšej by som bol NIKDE s ňou ako KDEKOĽVEK bez nej", prípadne "Byť zdravým znamená iba pomalšie zomierať", či "Dobrí ľudia robia veci pre iných. O tom to je. Koniec."

Nie je to samozrejme len o týchto hrejivých výrokoch. Tešte sa popri tom aj na poriadnu nádielku sarkazmu a občas i dávku zvrhlostí (obzvlášť v druhej sérii).

➡️ Seriál obsahuje aj pár veľmi dobrých teisticko-ateistických výmien názorov, ako napríklad tieto dva, ktoré stoja za to:

https://youtu.be/PQwgiYVJlsI (o iných bohoch a bezviere)

https://youtu.be/0sNjiSPdwnE (o zmysle života a morálke)

Teším sa na tohtoročnú tretiu sezónu. 👍

Kto hľadá ľahšiu zábavu, môže siahnuť aj po humornom filme 🎞️ "Umenie klamať" (The Invention of Lying) so skvelou myšlienkou, ktorá predstavuje svet bez možnosti klamania: reklama, ktorá Vám povie o produkte aj tie zlé veci; politik, ktorý verejne prizná, že kandiduje kvôli zárobkom a korupcii; prvé rande, na ktorom vám partnerka povie, že sa jej nepáčite, ale nemá čo by iné robila a jedlo bude mať aspoň zadarmo? Tak v takom alternatívnom svete sa objaví Mark (Ricky) a znenazdajky sa mu podarí vysloviť lož. 🤥

Uvedomí si výhodu tohto činu vo svete poverčivých ľudí a čo iné by ako neúspešný scenárista mohol vytvoriť? 😈 No predsa scenár, ktorý obsahuje stvorenie sveta, odmeny od Boha, posmrtný život a ďalšie doposiaľ nepredstaviteľné a inovatívne bláboly. Nuž, a tak aj v tomto alternatívnom svete náhle vzniklo NÁBOŽENSTVO. Sfilmovanie je síce priemerné, no myšlienka je to "božská". 😇

Niet pochýb o tom, že Ricky je ateistom. Na sociálnych sieťach nájdete množstvo videí, v ktorých sa vyjadruje k svojmu ateizmu. Vystúpenia pre CNN, BBC, rôzne večerné show či dokumenty - je toho množstvo.

Výborné video (ktoré našťastie niekto otitulkoval a ja už nemusím, lebo som sa na to chystal) je tento desaťminutový zostrih z extended interview pre úžasný dokument 🎞️ "The Unbelievers" od R. Dawkinsa a L. Kraussa. Ricky v interview rozoberá absurdné aspekty náboženstiev a viery v Boha vo všeobecnosti:

https://youtu.be/E5eHyeNRfKg ❤️

Ako Ricky sám hovoril v niekoľkých interview, vyrastal v nábožensky založenej rodine a pochybovať začal, keď zistil, že jemu položená otázka "Prečo vlastne veríš?", ktorá padla od jeho staršieho brata Boba, bola braná v rodine ako tabu. Začal sa sám seba pýtať "A prečo nie je správne pýtať sa tieto otázky?" Vzbudilo to jeho podozrenie a pocit, že pred ním chcú niečo skrývať. Postupne sa začal týmto otázkam venovať a dlho netrvalo a vieru opustil. Ako raz povedal "Jediná vec, ktorú mi moja mama klamala bola, že Boh existuje." 😊

Ricky patrí k oduševneným propagátorom ateizmu, humanizmu, sekularizmu a je horlivým zástancom LGBT práv a ochrany zvierat (je dlhé roky vegetariánom a svoj majetok chce po smrti zanechať zvieracím charitám). 🐕‍🦺🐈🐄

Je nevyčerpateľnou studnicou výborných výrokov. Niekoľko z nich vám ponúkam na prečítanie a popremýšľanie:

👉 "Kresťan vraviaci ateistovi, že pôjde do pekla je asi tak desivý, ako keď dieťa vraví dospelému, že nedostane darček od Santu."

👉 "Viera nemení fakty. U racionálnych ľudí by však fakty mali meniť vieru."

👉 "Máte plné právo veriť čomu len chcete. A ja mám plné právo veriť, že sú to somariny."

👉 "Existencia Boha nie je subjektívna. Buď existuje alebo nie. Nie je to otázkou názoru. Môžete mať svoje vlastné názory, no nemôžete mať svoje vlastné fakty."

👉 "Ak by všetci ateisti a agnostici opustili Ameriku, prišli by Američania o 93% Národnej akadémie vied a menej ako 1% väzňov."

👉 "Predstavte si, že by ste verili v Santu a Zúbkovú vílu až do svojej dospelosti. A dokonca v ich mene zabíjali a viedli vojny. Haha. No len si to predstavte..."

👉 "Vravieť, že nenávidím ľudí s vierou, lebo nenávidím vieru je ako vravieť, že nenávidím ľudí s rakovinou, lebo nenávidím rakovinu."

👉 "Ako keby bola Biblia spísaná rasistickým, sexistickým, homofóbnym, násilným a sexuálne frustrovaným mužom a nie milujúcim Bohom. Divné."

👉 "Som ateista. Neverím v asi 2700 bohov. Kresťania neveria v 2699 bohov. Takže sú skoro takí istí ateisti ako ja."

👉 "Mnohí kresťania mi posielajú tweety, kde píšu, aby som si nechal svoju vieru pre seba, ale nikdy ich nevidím to isté písať iným kresťanom. Čudné."

👉 "Svadby osôb rovnakého pohlavia nie sú privilégia pre teplých. Sú to rovné práva. Privilégia by boli niečo ako keby teplí ľudia nemuseli platiť dane. Tak ako napríklad cirkvi nemusia."

👉 "Prečo sa nemodlím pre prípad, žeby Boh existoval? Z toho istého dôvodu, prečo vy neobkladáte Vaše dvere cesnakom pre prípad, žeby existovali upíri."

👉 "Len preto, že sa cítite urazení, neznamená, že máte aj pravdu."

👉 "Ak chcete niečo popierať, tak si aspoň nevyberajte evolúciu či holokaust. Vyzerali by ste dosť hlúpo. Je na to až príliš veľa dôkazov. Vyberte si radšej Boha či homeopatiu."

👉 "Nie, nezhoríte v pekle. Ale aj tak buďte slušní."

👉 "Vídavam ateistov ako bojujú a zabíjajú sa navzájom z cieľom ukázať, kto neverí v Boha viac. Vlastne počkať,... ani nie. To sa ešte nikdy nestalo."

👉 "Ak ste mŕtvi, tak neviete o tom, že ste mŕtvi. Je to bolestivé iba pre tých druhých. To isté môžete aplikovať aj na to, ak ste hlúpi."

👉 "Najväčším trikom náboženstiev nebolo ani tak presvedčiť ľudí, že existuje všemohúci Boh. Tým najväčším trikom bolo presvedčiť všetkých ostatných, že si z toho nemôžu robiť posmešky."

👉 "O ateistoch sa hovorí, že majú uzavretú myseľ. Veľmi divné vyjadrenie. Ja si myslím, že je to presný opak. Ja vždy budem nasledovať dôkazy. Nech už sú akékoľvek. A keď sa ma pýtajú: 'A keď ti dokážeme, že Boh existuje, uveríš?' No samozrejme, že uverím. Takýto dôkaz by bol tou najväčšou vecou v oblasti vedy. Avšak nikto ho nedokázal a ani nič nadprirodzené."