Podcasty - Čo tak sa započúvať do racionality?

08.10.2020

Možno patríte k skupinke ľudí ako ja, ktorí radi čítajú knihy, no nevedia si popri zamestnaní, rodine a ďalších záujmoch či hobby nájsť dostatok drahocenného voľného času na prečítanie všetkého, čo si zaumienili. Čítanie kníh je skvelá metóda získavania informácií a nových pohľadov na svet.

📚 Musím však priznať, že nie som náruživý knihomoľ, ktorý prečíta úplne čokoľvek čo mi padne do ruky, len aby som zabil čas - aj keď čítam pomerne veľa. Pre mňa čítanie ponúka potešenie iba ak sa dozvedám niečo zaujímavé, čo rozšíri moje poznanie a podnieti ma k novým myšlienkam. Nečítam teda pre samotné čítanie a z nudy, ale skôr ako výborný spôsob zberu informácií.

⌛ Čítanie však zaberá pomerne veľa času a dáva len obmedzené možnosti, kde a kedy sa dá vykonávať. Vytiahnuť si knihu v pokoji domova, keď už všetci spia či zapnúť Kindle pri preprave hromadnými dopravnými prostriedkami sú isté možnosti. Čo však cestou do práce - či už pešo 🚶 alebo autom 🚗 ? Tu už je to ťažšie 🙃

Rád využijem každú chvíľku, aby som sa dozvedel niečo nové a zaujímavé. Preto aj tieto rutinné činnosti, ktoré ináč nezamestnávajú môj mozog, ale iba ruky či oči - ako cestovanie, cvičenie, varenie či upratovanie - vypĺňam počúvaním podcastov či vlogov z youtube. Dokonca aj keď sa ocitnem v zápche, zrazu mi to nevadí. Mám viac času na dobré podcasty. 🎧

Treba si však samozrejme dávať pozor na to, čo si vyberiete ako zdroj informácií. Na internete sa vďaka ľahkej prístupnosti k šíreniu informácií veľmi rýchlo dokážete dostať k blogom, vlogom či podcastom šíriacim skôr dezinformácie, konšpirácie a bludy. Preto váš skeptický prístup a kritické myslenie musia byť ešte odolnejšie ako kedykoľvek predtým. Určite nechcete dopadnúť ako slečna z dnešného meme obrázka ‼️

Preto je lepšie, ak síce máte povedomie o tom, aké hoaxy sa šíria, no dokážete ich správne rozoznať a filtrovať. Tento fenomén sa u nás v poslednej dobe rozšíril enormne a množstvo stránok či hoaxerov je našťastie postupne blokovaných. Len si stačí pozrieť zoznam portálov so sporným obsahom na https://www.konspiratori.sk/zoznam-stranok.php a máte jasno, že predávanie zázračných nápojov 🥤 na liečenie rakoviny je dobrý biznis, že redukovanie populácie postrekovaním z lietadiel ✈️ letiacich nad plochou Zemou je pre mnohých veľkým strašiakom, či že "zaručených vedeckých poznatkov a dôkazov" o tom, ako nás navštívili mimozemšťania 🛸 za účelom sexuálneho otroctva je naozaj množstvo.

🎙️ Späť k podcastom. Osobne som dosť skleslý z toho, že v rámci Slovenska a Čiech niet dostatok zaujímavých podcastov z oboru, ktorý ma zaujíma najviac (a ktorému sa venuje projekt sekulárne-nebo).

Ak však mám čas, zaručene počúvam tieto:

👉 Bezbožná vysílačka (cz) - pomerne nová iniciatíva, v ktorej Petr Tomek (z ateisti.cz) spovedá zaujímavých hostí.

👉 Pravidelná dávka (sk) - podcast, ktorý zastrešuje trojica Jakub (za filozofiu), Andrej (za vedu vs náboženstvo) a Miro (za technológie). Vychádza dvakrát týždenne a osobne počúvam takmer každú epizódu od Andreja a Jakuba. Do dnešného dňa je zverejnených okolo 170 častí.

👉 Kvantum ideí (sk) - skvelé hodinové dialógy medzi Jakubom Betinským (z pravidelnej dávky) a Jarom Varcholom (zastupuje vedu) na rôzne filozofické a existenčné témy.

👉 Pseudocast (sk) - je podcast i blog o vede a skepticizme, ktorý vychádza už od roku 2011 a rozpitváva každý mýtus, pseudovedecký blábol či konšpiráciu. Venujú sa mu viacerí nadšenci pre vedu (nie priamo vedci) a do dnešného dňa má vyše 470 častí. Nová časť vychádza stále v nedeľu.

👉 Vedátorsky podcast (sk) - chlapi z vedator.space a facebookovej stránky vedator_sk sa rozhodli založiť aj podcast, v ktorom sa dozviete zaujímavé veci o kozme, technológiách či najnovšom vedeckom výskume. Momentálne je publikovaných asi 45 častí.

👉 Zoom (cz) - týždenný vedecký podcast tvorený v spolupráci denníka SME a rádia FM. Objavil som ho len nedávno, aj keď beží už od mája 2018. Dajú sa v ňom nájsť zaujímavé vedecké témy

Tie posledné už boli však viac vedecké. Sú skvelé, no o humanizme, ateizme, sekularizme či náboženskej kritike sa v nich veľa nedozviem. Ak teda rovnako hľadáte takto ladené podcasty, u nás veľmi nepochodíte.

Preto rád počúvam aj dobré nemecké či anglické podcasty. Medzi moje naj patria:

👉 Thank God I'm atheist (en)
👉 The Cosmic Skeptic (en)
👉 The Atheist Experience (en)
👉 Friendly Atheist Podcast (en)
👉 Making sense (en) kedysi "Waking up"
👉 Unbelievable? (en)
👉 Ketzer 2.0 (de)
👉 Ungläublich - Der Atheismus Podcast (de)
👉 SkeptisCH (de)

Niekedy si pustím do pozadia aj vlogy / video podcasty z youtubu. Často stačí len počúvať, lebo obrazové informácie nie sú až také dôležité alebo ich sledujem len jedným očkom. Odporúčam napríklad tieto naše kanály:

👉 Vedator (sk)
👉 Vědátor (cz)
👉 Zvědátoři (cz)
👉 Bewise (sk)
👉 Maxwellovi démoni (cz)
👉 Dejepis inak (sk)
👉 Fakta vítězí (cz), na kanále Patrik Kořenář

Občas sa dajú nájsť dobré videá s ateistickou témou aj na kanáloch Etheral (sk) či Lukáš Balabán (cz)

Opäť čisto-ateisticko-ladených kanálov veľa nenájdete. Kde tu sa niekto vyjadrí aj k ateizmu v rámci svojho projektu, no nie sú to cielene tvorené kanály.

Musíte opäť zasurfovať do medzinárodných vôd internetu pre značne lepší výber. O mojich obľúbených anglicky hovoriacich youtuberoch som písal už v jednom príspevku na konci roku 2018. Tam je naozaj z čoho vyberať:

https://www.facebook.com/sekularnenebo/photos/a.392856004384028/775909386078686

Práve kvôli citeľnému deficitu podcastov v slovenčine, ktoré by sa venovali vyzdvihovaniu humanizmu, sekularizmu, ateizmu a kritike toho, čo na náboženstvách nie je v poriadku, som sa rozhodol rozšíriť podcastové databázy o pár mojich skromných príspevkov. 😊

Nejedná sa o žiaden profesionálny podcast, ktorý by som chcel silou-mocou šíriť a začať na ňom zarábať. Všetko v rámci projektu robím a budem robiť bez reklám, bez sponzoringu a čisto v rámci vlastného hobby a presvedčenia, že to niekomu môže pomôcť sa zamyslieť a prehodnotiť niektoré stanoviská.

Doposiaľ som za tri a pol roka vyprodukoval v rámci projektu sekulárne-nebo vyše 500 dlhších či kratších blogov 📝, z ktorých väčšinu nájdete v písomnej forme na https://www.sekularne-nebo.sk/mikroblogy/ Niektoré z nich boli pomerne obsiahle, iné zase k podobnej téme. Pokúsim sa teda vybrať významnejšie témy a skombinovať ich do podcastov trvajúcich štandardne 10 až 15 minút a možno ponúknem tým, čo nemajú na dlhé články čas či chuť (no nájdu si čas počúvať aj podrobnejšie úvahy), lepšiu cestu k vstrebávaniu myšlienok. Podcasty určite nebudú vychádzať v pravidelnom cykle. Vždy keď si nájdem čas, upravím, doplním a uploadnem nejaký diel.

🎙️ Podcasty sú prístupné na https://anchor.fm/sekularne-nebo (hosting, ktorý používam), ale aj na Spotify, Apple Podcasts, Pocket Cast, Google podcasts atď. a nájdete ich samozrejme vždy aj na mojej stránke https://www.sekularne-nebo.sk/podcasty/ navyše s textom podcastu v písomnej forme.

🎤😉🎧

Teším sa aj na váš feedback k môjmu počinu, na základe ktorého sa bude ďalšie smerovanie podcastu vyvíjať. Prosím o zhovievavosť - nie každý sa rodí ako podcaster a vždy sa dá niečo ešte zlepšiť.

Prajem teda príjemnú zábavu pri počúvaní uvedených podcastov a budem rád, keď pridáte aj nejaké vlastné tipy na podcasty, ktoré sa vám páčia a ja som ešte neobjavil.