Penn Jillette

11.03.2019

Penn Jillette je známym americkým komikom, kúzelníkom, hercom a spisovateľom. Od sedemdesiatych rokov tvorí so svojim kolegom dvojicu zabávačov známu ako Penn & Teller a sú autormi desiatok veľmi úspešných televíznych show, za ktoré získali mnoho ocenení a dokonca aj hviezdy na chodníku slávy. 

Ich najvydarenejším spoločným počinom bola podľa mňa televízna show "Bullshit", ktorá bola vysielaná v rokoch 2003 až 2010 a zameriavala sa na skeptický pohľad na pseudovedu, náboženstvo, para-psychológiu, paranormálne javy, konšpiračné teórie atď. Tri otitulkované epizódy (Matka Tereza, Feng-shi a Tradičná rodina) môžete nájsť aj na stránke mojevideo.sk pod videami od užívateľa "rozumnedovody".

Penn a Teller priznali, že ich kariéra bola silne ovplyvnená známym skeptickým aktivistom a kúzelníkom Jamesom Randim, o ktorom som na sekulárnom-nebi už pár krát písal a bez neho by dvojica Penn & Teller údajne nikdy nevznikla.

Penn je aktívny aj bez Tellera a je známy okrem iného aj ako ateistický aktivista. Jeho dve knihy "God, no!" a pokračovanie "Everyday is an atheist holiday" sa stali bestsellermi. 

Penn je zanieteným propagátorom ateizmu a skepticizmu. Ako veľká časť ateistov, bol vychovávaný v kresťanskej rodine a k ateizmu sa dostal až po dovŕšení veku, kedy začal rozmýšľať sám za seba. V jeho prípade bolo silným motívom čítanie Biblie, ku ktorému sa dostal v tínedžerskom veku. Keďže následne kládol v cirkevnej skupinke mladých nepríjemné otázky, bol pravidelne žiadaný, aby opustil kostol. To ho ešte viac utvrdzovalo v jeho skepticizme. 

Odporúča preto "Nájdite si čas na prečítanie Biblie - od začiatku do konca.... Prečítajte si ju, aby ste vedeli o čom naozaj je. Nie je to dobrá kniha a ak by bola braná ako fikcia, žiaden vydavateľ by ju neschválil. Prečítajte si ju, lebo potrebujeme viac ateistov a nič Vás tam nedostane rýchlejšie, než práve jej čítanie." 

A keďže je komik, môžete sa uňho stretnúť aj s takýmito ironickými poznámkami "Je úplne fér tvrdiť, že Biblia obsahuje rovnaké množstvo faktov, histórie a pizze." prípadne s filozofickými úvahami "Je niekoľko základných rozdielov medzi kameňom a Bohom. Tak za prvé, kameň skutočne existuje." Tiež rozšíril štandardnú frázu "Božie cesty sú nevyspytateľné." na "Božie cesty sú nevyspytateľné, neefektívne a dych-vyrážajúco kruté."

Zúčastnil množstiev vystúpení, debát a konverzácií o ateizme, náboženstve či skepticizme. Vystupoval a diskutoval aj s Dawkinsom, Kraussom, Hitchensom a inými známymi ateistami. Práve v obkolesení týchto vysoko vyštudovaných ľudí rád poznamenával, že "Na to, aby ste boli ateistami nemusíte byť extrémne bystrí. A práve to sa ja snažím dokázať :) Nemusím byť tak inteligentný ako moji kolegovia, aby som mohol hovoriť 'Ja neviem'".

Veľmi často sa vyjadruje k sekulárnej morálke. Okrem skvelého výroku na dnešnom obrázku sa mi páči aj tento "Neviera v Boha mi dáva viac priestoru na vieru v rodinu, ľudí, lásku, pravdu, krásu, sex, Jell-O či ďalšie veci, ktoré môžem dokázať a robia z tohto života ten najlepší, aký mám."

Na záver už len na zamyslenie skvelý citát z knihy "God, No!" o tom, prečo je veda lepšia, než náboženstvo: "Keby každý záznam každého náboženstva bol vymazaný a nič by neostalo, nikdy by nebolo vytvorené také isté náboženstvo. Namiesto neho by tu bol nejaký iný nezmysel, avšak nie úplne rovnaký nezmysel. Ak by bolo vymazané všetko z vedy, stále by to bola ešte pravda a niekto by našiel cestu, aby to znova všetko objavil. "