Nové náboženské hnutia

21.09.2019

Jedným z mojich hobby je cestovanie po svete a rozprávanie sa s ľuďmi rôznych vieroúk o ich náboženskom presvedčení. Okrem veľkých a známych náboženstiev rád vyhľadávam aj malé náboženstvá či sekty - či už dávne a takmer zanikajúce alebo novodobé a práve sa rozširujúce.

Pri sledovaní nových siekt, kultov a new-age hnutí, ktoré vznikajú všade po svete, ma až zaráža, ako jednoducho je možné na nové svieže myšlienky nalákať obrovská masy dôverčivých ľudí hľadajúcich nejakú "spirituálnu" alternatívu v ich živote.

Za posledné circa dva roky som mal veľmi zaujímavé rozhovory napríklad:

- vo fancúzskom Marseille s vyznávačmi RAELIÁNSKEHO UFO náboženstva existujúceho od roku 1974

- v Provensálsku som dostal privátnu exkurziu zakladateľským AUMISTICKÝM chrámom Mandarom Shambhasalem existujúcim od 1969

- v berlínskom centre SCIENTOLÓGIE som si pozrel prezentačné videá a pokecal s horlivým českým scientológom o jeho nábožensve, ktoré vzniklo v roku 1952

- dlhé diskusie na fórach som viedol aj s ešte stále existujúcimi zástancami českej sekty VESMÍRNYCH ĽUDÍ, ktorú Ivan Benda založil niekedy okolo roku 1995

- pri talianskom Turíne som navštívil "Chrám ľudstva" spirituálnej komunity DAMANHUR, ktorá bola založená v roku 1975

Sú to relatívne nové náboženské hnutia, pred sto rokmi ešte ani neexistujúce, ktoré však dokázali (viac či menej) nalákať množstvá ľudí na svoju stranu. A to len za pár desaťročí. A po svete ich sú ďalšie desiatky, či stovky vrátane Maradóncov, kultu Johna Fruma, cirkvi Satana, Aum Shinrikyo, Kaodaizmu a mnohých iných.

Možno si poviete, že čo taká malá sekta zmôže voči veľkým a zabehnutým svetovým náboženstvám. Musíte si však uvedomiť, že aj kresťanstvo - dnes najrozšírenejšie náboženstvo na našej planéte - bolo ešte pred necelými dvetisíc rokmi iba malou židovskou sektou, ktorá bola ignorovaná i prenasledovaná, až kým pár ľuďom neprišla ako vhodný nástroj na získavanie vlastných cieľov. A náhle začali padať antickí, germánski, slovanskí i ďalší bohovia.

"Pravda" sa zrazu zmenila a ľudstvo začalo postupne opúšťať jednu vieru na úkor inej.

Nikdy nepodceňujte silu malých náboženstiev. Možno raz budú ľudia nosiť sitá na hlavách, oslavovať Ramendan, jesť vaječné cestoviny na oslavu jediného pravého Lietajúceho Špagetového Monštra - nášho pána, ktorý vrel za naše hriechy a ktorého mastné otlačky môžeme vidieť všade naokolo nás.

Až kým nedospejeme do štádia, kedy sa všetkých náboženstiev a nepodložených vier zbavíme úplne - tajne dúfam.