Nové knihy od Hitchensa v roku 2019

10.12.2019

Skvelé správy pre knihomoľov a obľúbencov Hitcha.

Do regálov Slovenských kníhkupectiev zasvieti pár lúčov racionality a rozumu a medzi tony náboženských, spirituálnych a pseudovedeckých brakov sa konečne dostávajú aj hodnotné knihy.

Už tento mesiac sa môžete tešiť na dve novinky od úžasného Christophera Hitchensa, a to menovite na knihu (esej) "Misionárska poloha" od vydavateľstva Kapitál a tiež na príručku "Listy mladému skeptikovi", na vydanie ktorej sa podujala Literárna bašta.

Sú to kvalitné knihy a dúfam, že aj preklad bude stáť za to.

Kniha "Misionárska poloha" ukazuje skutočný obraz Matky Terezy z Kalkaty. New York Press sa k tejto provokačnej knihe vyjadril: "Ak existuje peklo, tak v ňom Hitchens skončí kvôli tejto knihe." Rok pred vydaním knihy natočil Hitchens pre Britskú televíziu 25 minútové video na rovnakú tému a nazval ho "Anjel z pekla":

https://www.mojevideo.sk/video/13cc0/anjel_z_pekla_matka_tereza_z_kalkaty.html

Určite si pozrite aspoň ten dokument. Aj napriek tomu, aká osoba to bola, cirkevná propaganda urobila svoje a v roku 2016 bola Matka Tereza Vatikánom vyhlásená za svätú.

Kniha "Listy mladému skeptikovi" bola vydaná ešte pred knihou "Boh nie je veľký" a čiastočne sa venuje aj kritike náboženstva. Je však viac venovaná neortodoxnému mysleniu a ukazuje HItchov rebelský a radikálny svetonázor. Odvoláva sa na ľudí, ktorí ho inšpirovali, akými boli Émile Zola, George Orwell či Václav Havel.

Pre tých, ktorí to náhodou nezaregistrovali, vyše roka je na pultoch (v lepších kníhkupectvách a e-shopoch) aj Hitchova kniha "Bůh není veliký" od Citadely. Stále sa dá kúpiť a patrí k tým najdôležitejším publikáciám nového ateizmu.

Naozaj prekvapujúci stav. Žeby konečne začalo svitať na lepšie zajtrajšky pre slovenských ateistov?

Rovnako sa pracuje na možnosti slovenského prekladu Outgrowing God od Richarda Dawkinsa. České vydavateľstvo Argo už dokonca práva na preklad odkúpilo.

Veľmi sa teším tejto postupnej zmene a dúfam, že sa ponuka bude rozširovať. Záleží na nás. Ak budeme knihy kupovať, tak sa dopyt odzrkadlí v rozšírenej ponuke. Ak knihy odignorujeme, nebude snaha k ďalším prekladom podobných kníh.