Neil deGrasse Tyson

05.10.2020

Neil deGrasse Tyson je môj obľúbený vedec, popularizátor vedy a známy agnostický ateista s neprekonateľným zmyslom pre humor i talentom na vysvetľovanie hlbokých vedeckých otázok. Svojim prístupom k životu a poznávaniu sveta ma veľmi inšpiroval.

V súčasnosti je Neil riaditeľom Haydenovho planetária v jednom z najväčších múzeí sveta - Americkom prírodovednom múzeu v New Yorkskom Manhattane. Vo vedeckom bádaní sa zameriava hlavne na galaktickú astronómiu a výskum vzniku hviezd.

🔭🪐🌌

Okrem toho je veľmi aktívnym rečníkom a často ste ho mohli sledovať ako hosťa v diskusných reláciách a programoch ako The Daily Show či Real Time with Bill Maher. Sám hosťoval podcastovú show StarTalk, ktorá sa momentálne rozrástla aj na StarTalk live a dá sa sledovať aj na youtube.

V našich končinách ho ľudia poznajú asi najskôr ako moderátora a spolutvorcu úžasného dokumentárneho seriálu "Kozmos - Časopriestorová odysea" (všetky časti sa dajú pozrieť v češtine na mojevideo.sk), ktorý kvôli svojmu veľkému úspechu pokračuje v ďalšej sérii nazvanej "Kozmos - Možné svety" (nové časti sa stále natáčajú).

Tieto dokumenty vznikli ako prepracované pokračovanie pôvodného dokumentu "Kozmos - Cesta do neznáma", ktorú spracoval rovnako úžasný astrofyzik a popularizátor vedy Carl Sagan pred zhruba šesťdesiatimi rokmi. Tento veľký vedec mal značný vplyv na život mladého Neila a ich osobné stretnutie dalo Neilovi jasný smer v jeho ďalšom živote. 👨‍👦

V Neilových dokumentoch Kozmos nie je vysvetlená len astrofyzika a kozmológia, ale záhady celého kozmu od veľkého tresku po možnú budúcnosť, od subatomárnych častí cez organizmy až po multiverzum. Je poctou vedy a ukazuje postupné kroky ľudstva pri hľadaní skutočných odpovedí na naše postavenie vo vesmíre.

Asi len ťažko sa naučíte chápať svet jednoduchšie a názornejšie, ako je to v tomto dokumente. Zo všetkých skvelých scén som dávnejšie pre ukážku vystrihol vysvetlenie vývinu oka 👁️ pre tých, ktorí si nevedeli predstaviť, ako sa tak komplexný orgán môže vytvoriť postupným evolučným procesom:

https://www.facebook.com/sekularnenebo/videos/464171120585849/

A takýmto názorným spôsobom vysvetľuje Neil väčšinu záhad. Je totiž veľkým zástancom vedeckého poznávania a odporcom kreacionizmu a inteligentného dizajnu. Doslova ho irituje, že sa tieto pavedy a mytologické príbehy snažia prebojovať cestu do škôl na hodiny vedy. 🔬

Často sa teda vyjadruje práve k porovnaniu vedy a náboženstva či k Bohu a náboženskej náuke ako takej:

➡️ "Náboženstvo je alternatíva pre ľudí, ktorí nerozumejú vede."

➡️ "Ak veríte v kresťanský príbeh o Ježišovi, potom nemôžete nazývať scientológiu bláznivou."

➡️ "Jedným zo znakov druhého príchodu Ježiša je, že hviezdy budú padať z neba na našu Zem. Napísaním niečoho takého dokazujete, že netušíte, čo tieto veci vlastne sú. Nemáte ani len koncept toho, čo vesmír v skutočnosti je."

➡️"Takže kto stvoril Boha? Ak odpoviete, že tu bol vždy, tak prečo by sa nedalo povedať to isté aj o vesmíre."

Aj keď sa nerád označuje priamo za ateistu a radšej používa pojem agnostik, jeho postoj k odmietaniu náboženskej náuky je jasný. Pojem ateista mu nedáva veľký zmysel a rovnako ako sa nenálepkuje pojmami a-odinista, a-homeopat či a-elfista, tak mu nesedí ani a-teista:

➡️ "Je divné, že slovo ateista vôbec existuje. Ja nehrám golf. Existuje snáď pojem pre nehráčov golfu? Zhromažďujú sa a tvoria stratégie? Ja také neviem robiť. Neviem sa zhromažďovať a hovoriť o tom, kto v miestnosti a ako veľmi neverí v Boha."

Kvôli jeho trefným výrokom sa oplatí sledovať aj jeho twitter. Zo všetkých vianočných pozdravov a prianí 🎄 ktoré kolujú sociálnymi sieťami mám najradšej ten od Neila:

➡️ "V tento deň sa narodilo dieťa, ktoré vo veku 30 rokov zmenilo svet. Všetko najlepšie Isaac Newton, narodený 25. Decembra 1642."

U nás mu doposiaľ vyšli tri zaujímavé knihy, ktoré odporúčam mať v knižnici:

📚 Astrofyzika pre zaneprázdnených

Kniha je dôkazom, že Neil vie nie len veľmi pútavo a vtipne rozprávať a diskutovať, no dokáže aj veľmi dobre písať. Táto útla kniha je rýchlym preletom svetom toho, čo by mal dnešný človek o astrofyzike vedieť.

📚 Listy od astrofyzika

Nová kniha (2019), ktorá je písaná formou odpovedí na najbežnejšie otázky, ktoré Neil dostáva od ľudí z celého sveta. Sú to otázky o vesmíre, viere, filozofii, živote a aj o tom, prečo v roku 2006 hlasoval za vyradenie Pluta zo zoznamu planét.

📚 Smrt v podání černé díry

Ako by to vyzeralo, keby sa kozmická loď dostala blízko čiernej diery? Ak si kladiete takéto otázky, možno vám pomôže kniha nájsť tie správne odpovede.

Čo ma na Neilovi najviac baví je jeho rozprávačský talent. Málo kto totiž dokáže vysvetliť najhlbšie vedecké a existenčné otázky tak vtipne, obrazotvorne a jasne, ako práve Neil. Z jeho vystúpení a rozhovorov sa dá nie len veľa naučiť, ale dá sa pri nich aj dokonale zabaviť.

K mojim NAJ videám, ktoré by ste si ROZHODNE mali pozrieť (a sú otitulkované) patria tieto:

🎞️ Čo sa s nami stane po smrti - interview s Larry Kingom:

https://www.mojevideo.sk/video/2ac64/neil_degrasse_tyson_kolobeh_zivota.html?

🎞️ Prečo inteligentný dizajn nie je vôbec inteligentný:

https://www.youtube.com/watch?v=DE6aKD7-qfE

🎞️ O Bohu medzier:

https://www.mojevideo.sk/video/21d66/neil_degrasse_tyson_o_argumente_boh_medzier.html?

🎞️ O viere a vede v Amerike, o sekularizácii:

https://videacesky.cz/video/neil-degrasse-tyson-o-vire

🎞️ Ako mohol vzniknúť život na Zemi a či by boli mimozemské inteligentné bytosti na nás zvedavé:

https://videacesky.cz/video/znepokojiva-myslenka-neila-degrasse-tysona?

🎞️ Čo si myslí Neil o UFO a mimozemskom živote:

https://www.youtube.com/watch?v=6cJ7IeJkS34

❣️ Na záver už len slová zanieteného astrofyzika, ktorý Vám vysvetlí, čo je podľa neho ten najohromujúcejší fakt o vesmíre. Ak si chcete vypočuť tieto poetické slová priamo z jeho úst v pekne zostrihanom videu, kliknite na tento odkaz:

https://www.youtube.com/watch?v=nmlGkD1hEr8

➡️ "Najohromujúcejším faktom je poznanie, že atómy, ktoré tvoria na Zemi život, ktoré tvoria ľudské telo, sú vystopovateľné až do tavných pecí, v ktorých sa pri ohromných teplotách a tlakoch menili ľahké prvky na ťažké, a to priamo v ich jadrách. Tieto hviezdy - hlavne tie masívnejšie z nich - sa stali po čase nestabilnými, zrútili sa a následne explodovali, pričom rozmetali svoje vnútro naprieč galaxiou. Vnútro tvorené uhlíkom, dusíkom, kyslíkom a všetkými základnými prísadami samotného života. Tieto ingrediencie sa stali súčasťami plynných mračien, skondenzovali, zrazili sa a vytvorili ďalšiu generáciu slnečných sústav - hviezd s obiehajúcimi planétami. A tieto planéty obsahujú potrebné prísady pre tvorbu života.

Keď sa pozriem na nočnú oblohu, uvedomím si, že sme súčasťou tohto vesmíru, nachádzame sa v ňom a čo je možno ešte dôležitejšie, že tento vesmír je v nás. Veľa ľudí sa cíti maličkými, lebo sú oproti vesmíru naozaj drobní. Ale ja sa cítim veľký - veľký preto, lebo moje atómy pochádzajú z týchto hviezd.

Je to o prepojenosti a my sa v živote chceme cítiť prepojení. Chceme sa cítiť hodnotní a chceme cítiť, že sa podieľame na tom, čo sa deje okolo nás. A presne to sme - už len tým, že sme nažive."