Najlepší vlogeri a youtuberi

29.07.2019

Môj prechod k (aktívnemu) ateizmu bol najprv pozvoľný. Potreboval som nazbierať dostatok zrozumiteľných argumentov na každé teistické tvrdenie, s ktorým som sa stretol. Kde však začať?

Na tejto ceste mi okrem známych ateistických aktivistov (Richard Dawkins, Sam Harris, Daniel Dennett, Christopher Hitchens, Matt Dillahunty, Seth Andrews, Dan Barker, Lawrence Krauss, Bill Maher,...), ktorí publikovali úžasné knihy alebo natáčali skvelé dokumentárne filmy či podcasty, veľmi pomohli aj vlogy a videá doposiaľ neznámych a väčšinou mladých zanietených ľudí, ktorí sa stali aktívnymi hlavne na sociálnych sieťach ako YouTube. A tak sa to rozbehlo.

Ich kanály plné skvelých krátkych videí na rôzne témy z oblasti ateizmu, sekularizmu, náboženskej kritiky, filozofie, anti-dogmatizmu a propagácie vedy mi ponúkli množstvo informácií na premýšľanie a často som tieto ich myšlienky či názorné spôsoby vysvetlenia zapracoval aj do mojich príspevkoch na sekularnom-nebi.

Som rád, že v sekulárnom svete, v ktorom teraz žijeme je im umožnené takto tvorivo prezentovať racionálne uvažovanie a opozíciu k dogmatickým náboženstvám bez toho, aby im hrozilo zastrašovanie, prenasledovanie či väznenie. Ono to stále nie je také samozrejmé v niektorých končinách sveta ani v dnešnej dobe. Zákony proti rúhačstvu či totalitné režimy stále zväzujú ruky mnohým ľuďom so slobodnou mysľou.

Sloboda slova a jednoduché zdieľanie názorov a myšlienok vďaka internetu je tou najväčšou hybnou silou šíriaceho sa ateizmu v modernom svete a jeho stúpajúceho trendu.

Pre Vás, ktorí hľadáte - rovnako ako ja - dobré videá aj na youtube, odporúčam hlavne týchto 18 skvelých vlogerov a youtube kanály:


Holy Koolaid (63 000)

https://www.youtube.com/cha.../UCzvoUDoDu-cKIb11rg4ODDQ/videos

Kanál vedie Thomas Wesbrook. Venuje sa širokému spektru tém.


Rationality Rules (158 000)

https://www.youtube.com/cha.../UCqZMgLgGlYAWvSU8lZ9xiVg/videos

Kvalitné videa so skvelou grafikou i obsahom tvorí Stephen Woodford. Momentálne môj top kanál.


Cosmic Skeptic (235 000)

https://www.youtube.com/user/alexjoconnor/videos

Mladý študent Alex J. O'Connor sa zameriava na morálku a filozofiu, no venuje aj iným témam. Jeho fanklub rastie závratnou rýchlosťou.


Genetically Modified Skeptic (113 000)

https://www.youtube.com/cha.../UCG1uayRlzz3ahT8ISRdyw7Q/videos

Ešte nedávno pomerne silný veriaci Drew McCoy sa postavil proti pseudovede a propaguje aj ateizmus.


NonStampCollector (141 000)

https://www.youtube.com/user/NonStampCollector/videos

Austrálsky vloger žijúci v Japonsku už nevytvára toľko videí ako kedysi, no jeho pôvodné animácie so smiešne jednoduchou grafikou ale veľkým obsahom stoja za pozretie.


Cult of Dusty (253 000)

https://www.youtube.com/user/CultOfDusty/videos

Sarkastický a priamy Dusty Smith si vďaka svojmu vystupovaniu a otvorenej neobmedzenej kritike náboženských bullshitov získal veľa priaznivcov.


Jaclyn Glenn (753 000)

https://www.youtube.com/user/JaclynGlenn/videos

Červenovlasá youtuberka patrí k najsexi ateistickým aktivistkám na youtube - kto vie, prečo má toľko sledovateľov - asi kvôli sarkazmu.


Godless Cranium (29 000)

https://www.youtube.com/cha.../UCewUkuIHNuwuMNWMa96q9ZQ/videos

Pár dobrých anti-teisitických videí nájdete aj u zamaskovaného youtubera.


Matt Dillahunty - Atheist Debates (107 000)

https://www.youtube.com/user/SansDeity/videos

Matt nie je žiaden nováčik. Je to proste top profík, ktorý okrem hostovania v Atheist Experience tvorí aj vlastné vlogy v rámci projektu Atheist Debates.


Aron Ra (197 000)

https://www.youtube.com/user/AronRa/videos

Aron patrí rovnako k všeobecne veľmi známym ateistickým aktivistom. Na svojom youtube kanále sa venuje hlavne boju proti kreacionistickým bludom a propagovaniu vedy.


The Thinking Atheist (278 000)

https://www.youtube.com/user/TheThinkingAtheist/videos

Kanál, ktorý hosťuje bývalý kresťanský rozhlasový moderátor a dnes známy ateistický aktivista Seth Andrews s charizmatickým hlasom.


The Atheist Experience (246 000)

https://www.youtube.com/user/TheAtheistExperience/videos

Na tento kanál nemá proste nič. Úžasný projekt ateistov z Austinu v USA, ktorý vysielajú týždennú šou online (a záznamy či výbery sú dostupné následne), v ktorej debatujú s teistami i ateistami. Matt, Russell a Tracie zmenili môj pohľad na správnu argumentáciu asi najviac.


Agatan Foundation (75 000)

https://www.youtube.com/user/AgatanFoundation/videos

Nechce sa Vám sledovať celé diskusie známych skeptikov, vedcov, ateistov, sekularistov? Najlepšie momenty sú zostrihané do krátkych tematických videí na tomto kanále.


The Atheist Voice (211 000)

https://www.youtube.com/user/TheAtheistVoice/videos

Hemant Mehta je úžasný človek a skvelý bloger s pozitívnou "aurou". Okrem youtube vlogov produkuje množstvo blogov pod menom Friendly Atheist.


Paulogia (22 000)

https://www.youtube.com/cha.../UCIS4cWaXgWpznjwovFYQBJQ/videos

Ďalší bývalý kresťan, ktorý to kreacionistom nedaruje. Rozoberie každé stupidné pseudo-vedecké tvrdenie svätých kníh.


Theramin Trees (67 000)

https://www.youtube.com/user/TheraminTrees/videos

Britský youtuber, ktorý sa vo svojich filozofických pohľadoch zameriava aj na náboženstvá.


Crash Course - Philosophy (8 700 000)

https://www.youtube.com/watch...

Úžasný projekt, ktorý okrem kurzov filozofie (ktoré obzvlášť odporúčam) obsahuje aj napríklad skvelé kurzy vedy, histórie či mytológie. Proste MUST SEE.


A to nie je všetko. Okrem týchto spomenutých je samozrejme dostupných veľké množstvo ďalších skvelých projektov, no tie poznám iba zbežne. Patria medzi ne napríklad:

Theoretical Bullshit, Logicked, Viced Rhino, TheLivingDinosaur, Pat Condell, The Bible Skeptic, Amazing Atheist, Rachel Oates, Tony Reed, BionicDance či Hugo and Jake...

Je toho naozaj mnoho.

Zo slovenských a českých by ste mohli čeknúť vlogy či titulkované videá na kanáloch:

RozumneDovody (skvelý kanál, no teraz už menej aktívny), Zbludilý ateista, Prometeus Sk, PouzimeRozum, Merkwürdigliebe či Ayettista (na mojevideo.sk). Možno Vás oslovia ja Maroš Bály či Lukáš Balabán.