Náboženstvo a sex.

12.03.2019

Dawkins sa vo skvelom trojdielnom dokumente "Sex, smrť a zmysel života" nezamýšľa ako štandardne nad tým, či Boh existuje, ale rozpitváva otázku, na akých morálnych hodnotách sa zakladá život neveriacich, ak nad nimi nevisí Božia prozreteľnosť. Ponúka vedecký pohľad na otázky akými sú život po smrti, hriechy či zmysel života.  


Celý trojdielny dokument sa dá stiahnuť napríklad na uloz.to pod týmto odkazom a titulky ku všetkých trom častiam na titulky.com tu.

Morálka vychádzajúca z náboženstva je podmienená trestom či odmenou. Morálne zásady si neveriaci budujú na základe pochopenia reality a zhodnotenia dopadu ich činov na ostatných. Snažia sa držať zlatého pravidla "Správaj sa k iným tak, ako chceš, aby sa oni správali k tebe". Takýto spôsob uvažovania vyžaduje viac úsilia, určitý stupeň empatie a lepšie pochopenie sveta, než jednoduché nasledovanie autority. Avšak vedie k tolerantnešej a vyspelejšej spoločnosti.

Urobil som krátky zostrih mojej obľúbenej časti, ktorá kladie zopár zaujímavých otázok ohľadne sexuálneho života: Sú sex pred manželstvom a rozvod tak vážnymi hriechmi? A čo masturbácia či sledovanie porna? Ako berú sex kresťania navonok a ako je to s nimi v skutočnosti? Je medzi sexuálnym životom kresťanov a neveriacich rozdiel, alebo je rozdiel len v tom, ako otvorene sa k tejto otázke postavia a aký pocit viny tieto skupiny ľudí prežívajú?


Pravda je, že rozdiel nie je žiadny. V oboch skupinách masturbujú a pozerajú porno v takmer rovnakej miere. Kresťania však po rokoch prudérnej výchovy od kňazov dodržiavajúcich (údajne) celibát a kritizujúcich každú sexuálnu odchýlku, majú na sex výrazne skreslenejší pohľad ako neveriaci. Náboženská náuka deťom už od malička vtĺka do hláv, že sex je nemorálne, choré jednanie, za ktoré sa musíme hanbiť - za niečo, čo je asi najprirodzenejšia vec v našich životoch. Nútia nás potláčať naše najzákladnejšie pudy a túžby a nutia nás myslieť si, že sú hriešne. Ešte aj dnes v uričtých štátoch USA je sex s iným cieľom než splodiť dieťa a v akejkoľvek inej polohe než zoči-voči neprípustná a definovaná ako sodomia. 

Katolíci tiež odmietajú ochranu pred počatím využitím kondómov či antikoncepcie, no nevadí im úplne rovnaké plytvanie spermatom pri prerušovanej súloži. Aj keď ide o technicky iný spôsob antikoncepcie, výsledok je rovnaký - chcené zabránenie počatia. Čiže sa jedná o čisté a nehorázne pokrytectvo, ktoré ponúka tak či tak zadné dvierka tým, čo si chcú užiť sex bez starosti o deti, no na druhej strane tento nezmyselný zákaz zabíja milióny ľudí v Afrike nezabrániním jednoduchému prenosu HIV nechránenou súložou.

Namiesto toho, aby cikrev učila rozumnému a uváženému prístupu ku sexu, rozhodla sa tieto otázky tabuizovať. A preto je zo štatistík tak jednoznačne jasné, že najvyšší výskyt tehotných teenageriek nájdete práve v oblastiach s navyšším vplyvom cirkvi. V USA v tzv. Bible belt je ich dvakrát viac, než v zvyšku krajiny (navyše je tam aj najvyšší výskyt rozvodov a najvyššie percento sledovanosti lesbického a gay porna na internete). Táto zanedbaná sexuálna výchova produkuje sexuálne nerzrelých jedincov. Podľa štatistík sa v rodinách, v ktorých deti boli vychovávane nereligiózne, dozvie výrazne viac detí o sexe od rodičov, ako v rodinách s religióznou výchovou. Tam je výrazne vyššie percento detí, ktoré uviedli, že sa o sexe dozvedeli najviac zo sledovania porna (v oboch oblastiach však vedú informácie od kamarátov).

Prudérna katolícka cirkev je proti sexu tak výrazne vysadená, že ani v nebi nesľubuje žiadne sexuálne hrátky. Na rozdiel od toho majú moslimovia výrazne krajšie vízie na obdobie v raji. Obaja však veľmi dobre vedia, ako naložiť s "úchylákmi". A to ani nespomínam LGBT. Tí budú horieť na večné veky - lebo Boh nás všetkých tak veľmi miluje.

Hitchens to v knihe God is not great vystihol presne:
"Neexistuje spôsob, ako vyjadriť škodu spôsobenú tým, že sa miliónom detí tvrdilo, že masturbácia spôsobuje slepotu, že ich kvôli nemravným myšlienkam čakajú večné muky, že členovia iných vyznaní vrátane príslušníkov vlastnej rodiny zhoria v pekle, alebo že sa pohlavné choroby prenášajú bozkom. Takisto asi ťažko spočítame škody, ktoré spôsobili katecheti, ktorí deťom tieto klamstvá vtĺkali do hláv a doprevádzali to výpraskom, zneužívaním a verejným ponižovaním."

Dlhú dobu žili milióny chlapcov a dospievajúcich mladých mužov v strachu z cirkvou prezentovaného "lékarského" stanovistka, že sebaukájanie spôsobuje slepotu, nervové zrútenie a postupný prechod k šialenstvu. Duchovní sa "odborne" vyjadrovali, že semeno je neobnoviteľným omedzeným zdrojom energie a kto masturbuje, nebude môcť splodiť potomkov. Ešte dnes sú takýchto tvrdení plné moslimské webové stránky s radami pre mladých. Abdal Azíz bin Baze istú dobu dokonca tvrdil, že tento návyk ničí zažívací systém, poškodzuje zrak, narušuje miechu (miesto, kde sa podľa neho tvoria spermie), vyvoláva chvenie a hlavne znižuje IQ.

Ani jedna z týchto stránok neuvádza, že nové vedecké štúdie preukazujú, že pravideľné a časté vyprázdňovanie semeníkov je najlepšou (a čisto prírodnou) prevenciou pred rakovinou prostaty.

Svoje intímne a sexuálne problémy určite neriešte nikdy s chlapom žijúcom v celibáte. Nenechajte si od neho radiť a riaďte sa zdravým rozumom, vlastnými pocitmi a túžbami a užívajte si život. Pokiaľ tým neobmedzujete či neobťažujete iných, tak je to len Vaša osobná vec. A nie vec cirkvi.

https://www.mojevideo.sk/video/2ab62/dawkins_sex_smrt_a_zmysel_zivota_hriech.html