Môže byť Boh všemohúci?

21.02.2019

Dilematických logických úloh, ktoré poukazujú na rozpory vo vlastnostiach priradených Bohu je množstvo. Moja obľúbená je vyobrazená na tomto obrázku.

Jedná sa o absolútnu VŠEMOCNOSŤ Boha. Popri tejto vlastnosti sú mu priradené aj ďalšie, ako napríklad vševedúcnosť či všadeprítomnosť. Tieto tri sú samozrejme navzájom v rozpore, no rozoberieme si ich detailnejšie niekedy nabudúce. 

V prípade všemocnosti je okrem všeobecne známeho príkladu so skalou populárna aj vynovená verzia:
"Dokázal by Boh urobiť burrito také horúce, že by ho nedokázal ani zjesť?"

Len pre vysvetlenie: Ak nevie urobiť také burrito, nie je všemocný. Ak ho urobiť vie, no nevie ho zjesť, tak nie je všemocný.
Tieto vtipné príklady poukazujú na to, že Boh nemôže byť ÚPLNE a BEZLIMITNE všemohúci, ako to prezentujú niektorí veriaci. Mohol by byť akurát tak "najvšemohúcejší".

Samozrejme očakávam, že teisti prídu s argumentami, že naše mozgy nemôžu pochopiť Boha, jeho supernaturálnu dokonalosť atď atď. Našťastie oni ho pochopili úplne presne a vedia, že iná sexuálna poloha ako misionárska sa Bohu nepáči a proti antikoncepcii má priam maniakálny odpor.

Takže všetkým ostatným racionálne zmýšľajúcim ľuďom: Berte to ako vtipnú logickú hádanku a nesnažte sa ju vyriešiť. Za prvé TO NEJDE a za druhé, ak by ste to náhodou ešte nevedeli, Boh pravdepodobne neexistuje.