Morgan Freeman

01.06.2021

Dnes oslavuje svoje 84. narodeniny 🥳🎈🎂 známy americký herec Morgan Freeman, ktorý sa u mňa dostal do povedomia už pred štvrťstoročím vďaka filmu 📼 "Vykúpenie z väznice Shawshank" (môj TOP 1 film, ktorý dokonca považujem za lepší, než Kingovu knižnú predlohu - Rita Hayworth and Shawshank Redemption).

🎥 Herecky si ho veľmi cením aj za výkony vo filmoch "Sedem", "Šofér slečny Daisy", "Million dolar baby" a mnohých ďalších.

Morgana Freemana tu nebudem spomínať ako nejaký ukážkový vzor ateizmu, keďže sa tak ani sám verejne a priamo neoznačuje.

🎙️ Otvorene však hovorí o tom, že nie je religióznym človekom, verí iba v boha, ktorým je vlastne on, teda verí v seba samého (interview k filmu Ben Hur), že Boha ako ho poznáme si vymysleli ľudia (interview pre The Wrap), že neverí na posmrtný život (Jimmy Kimmel Live Show) a že určite nie je božím človekom (interview pre CNN).

Okrem toho v otázke svojho pravdepodobného ateistického agnosticizmu aktívne nevystupuje. Je však, podľa jeho slov, od veku 13 rokov veľmi zanieteným hľadačom odpovedí i v oblasti náboženstiev. 📚 Má doma množstvo náboženských kníh a náboženská viera ako fenomén ho veľmi fascinuje.

Je jedným z mála hercov, ktorý skvelo stvárnil postavu samotného Boha (vo filme 🎞️ Bruce Almighty) a musíte uznať, že aj jeho hlas je doslova božský.

📺 Skôr sa dnes zameriam na jeho dva dokumentárne seriály, ktoré by som vám rád dal do pozornosti.

➡️ Prvým je vedecky ladený a veľmi populárny seriál "Cestovanie červou dierou s Morganom Freemanom", ktorý spustila americká stanica Discovery Science v roku 2010 a pre svoj úspech pokračoval až do roku 2017. Celkovo obsahuje 62 epizód rozdelených do ôsmich sezón. Niektoré časti sú lepšie ako iné a aj v rámci epizód nájdete viac či menej podnetné úvahy, no určite sa oplatí pozrieť, ak máte radi mnohostranné pohľady a úvahy na nezodpovedané vedecko-filozofické témy. 🤔

Určite odporúčam zhliadnuť aspoň diely:

01x01 Existuje stvoriteľ?
02x01 Existuje život po smrti?
03x02 Existuje nadradená rasa?
03x10 Vymysleli sme Boha?
04x10 Stvoril Boh evolúciu?
05x01 Je boh mimozemský koncept?
05x08 Staneme sa bohmi?

Okrem týchto tém (príbuzných záujmom sekulárneho neba), však neprehliadnite ani dobré časti napríklad o tom, či sme vo vesmíre sami, či je možné cestovať časom, koľko existuje dimenzií, či existujú aj paralelné vesmíry, čo je to nič, či je realita reálna, či máme slobodnú vôľu atď.

🧐 Mnohé témy sú naozaj špekulatívne a často nedotiahnuté do konca, no ja sa nad nimi rád zamýšľam a ak máte takéto podnety na premýšľanie radi aj vy, tak určite seriál neignorujte.

➡️ Po úspechu série "Cestovanie červou dierou" ponúkol National Geographics v roku 2016 Morganovi natočenie novej zaujímavej série, tentokrát o hľadaní Boha a rôznorodých pohľadoch ľudí na ňu 😉

A tak sa rozhodol Morgan cestovať po celom svete (súkromným lietadlom ✈️) a navštevovať rôzne zaujímavé centrá spirituality. Prvá šesťdielna sezóna bola úspešná a tak sa NG rozhodlo pokračovať kratšou druhou a nakoniec v roku 2019 aj treťou sezónou (tú som ešte nevidel - 🙋‍♂️ má niekto k dispozícii?).

Doposiaľ bolo natočených 15 epizód, v ktorých sa Morgan rozprával s mnohými ľuďmi rôznorodých náboženstiev a kultúr o bohu i viere, ale i napríklad s vedcami o umelej inteligencii, historikmi o viere v antike či väzňami o pôvode zla. Kladie teda otázky nie len o bohu a božstvách, ale aj o posmrtnom živote, počiatkoch ľudstva, zázrakoch, existencii duše či hriechoch.

Hlavným cieľom je však 🔎 hľadanie odpovede na otázku kto alebo čo je BOH. Keďže získaval názory nie len od zástupcov veľkých náboženstiev ako kresťanstvo, hinduizmus či islam, ale aj od menej známych ako kaodaizmus či zoroastrizmus, viete si predstaviť, aké rôznorodé výpovede nazbieral. 🤭

Najväčším lákadlom dokumentu sú pre mňa bezpochyby úžasné zábery a skvelá 🎥 kamera, čo sa od National Geographics dokumentu aj dalo očakávať. Už len to je samo dôvodom pozrieť si tento dokument.

V rôznych náboženstvách menej zbehlý divák dostane aj pekný prehľad o rôznych vierach a názoroch na spiritualitu, s ktorými sa možno ešte ani nestretol - aj keď v tomto smere sa mi páčil o niečo viac dokument môjho obľúbeného anglikánskeho kňaza Pete Owen Johnesa pod názvom 🎞️ "Around the world in 80 faiths".

🎤 Morgan sa však nesnaží klásť teologicky či filozoficky veľmi hlboké otázky. Berie to skôr zo strany zvedavého laika, ktorý vyzvedá. Preto pre zbehlejšieho diváka je to skôr obrazovo než tematicky bohatý dokument.

Osobne mi v ňom chýba aj trochu viac kritického pohľadu a otvorený skepticizmu. 🤨 Morgan sa snaží všetky názory prijímať otvorene a neznevažovať ani zjavné bludy, ktoré niektorí dopytovaní zastávajú a veria im. Možno to bola skôr jeho obozretnosť a z dokumentu cítiť, že sa snaží nedávať žiadnemu náboženstvu či viere prednosť či vyššie preferencie.

😇 Avšak nie vždy sa mu podarilo "držať klapačku", ako to sám nazval. Pri návšteve Baziliky Svätého hrobu v Jeruzaleme bol so štábom vyhodený z chrámu za použitie nepovoleného a veľmi vulgárneho slova "mýtus" v spojení s ukrižovaním Ježiša. Bezodkladne dostal jasný pokyn: "VON!" (uviedol to pre National Geographics v 2016).

Pohľad na všetky tie vierouky, rozprávanie sa so silne religióznymi ľuďmi, návšteva najspirituálnejších miest na svete... Ako sa vyjadril neskôr pre "The Christian Post", ani natáčanie "The story of God" jeho názor na náboženstvá nezmenil. 👍

Zaujímajte sa o náboženstvá. Poznajte názory iných. Tolerujte ich, ak neškodia iným.

No ostaňte skeptickí a používajte fungujúce metódy hľadania pravdy.