Kto tu čo zase nepochopil? Cirkev a chudoba.

19.02.2020

Ako by sa dalo rozprávať o pomoci chudobným a zriekavaní sa pôžitkov bez zlatého kríža v ruke? To by sa snáď ani tie kajúcne slová z úst nevydriapali.

Prečítať z Biblie Ježišove slová a chudobe a potom naložiť veriacim telo a krv Kristove zo zlatého kalicha - to je také typické katolícke. A nikto sa nad tým nepozastavuje.

Katolícka cirkev pritom vlastní tak neskutočné majetky a poklady, že si to človek nedokáže ani predstaviť.

Prepych a bohatstvo, ktoré sa za krutovlády pápežov a protipápežov v stredoveku i počas dobývaní nových území (hlavne zlato z južnej Ameriky) a inkvizície (privlastnením majetku upaľovaných kacírov) nakradlo a získalo predajom požehnaní, titulov, otrokov a odpustkov (áno, modlenie za zosnulých, aby údajne menej trpeli v pekle - značný zdroj príjmov aj pre postavenie najkrajšej a najhonosnejšej chrámovej stavby, Baziliky sv. Petra), DNES OBDIVUJÚ MILIÓNY KRESŤANOV pri návšteve Vatikánu a nikomu ani len nenapadne, že to akosi neladí so slovami kňaza počas nedeľnej omše, keď predčítava ovečkám o skutkoch Ježiša. Vôbec sa nezamýšľajú nad tým, ako sa mohla cirkev k toľkému zlatu a umeleckým skvostom dopracovať hlásaním chudoby.

Poučila sa dnes cirkev zo svojej histórie? Samozrejme si dáva viac pozor, lebo už nie je taká nedotknuteľná ako kedysi. Ale ani nie tak dávno museli odvolať Vatikánskeho šéfa financií kvôli obvineniu z prania špinavých peňazí a netransparentnému financovaniu, ktorý mimo iné vrazil 200 miliónov dolárov do luxusných bytov v Londýnskej štvrti Chelsea. A to ani nespomínam množstvo ďalších korupčných škandálov v uplynulej dobe.

Nikto nevraví, že predstavitelia cirkvi, ktorá propaguje chudobu hlásanú Ježišom, by nemohla používať splachovacie záchody či obliekať si čisté rifle a spodky. Do extrému ich nikto netlačí. Avšak ten honosný luxus, ktorým sa obklopujú je v oslepujúcom kontraste k učeniu Ježiša Krista, na ktorého tak nedajú dopustiť.

V rámci RCK sa veľa veriacich vyjadruje k tomu, že cirkev si zaslúži takýto luxus ako odmenu za "masovú charitatívnu činnosť". To je samozrejme totálny bullshit. Všetko čo robí RKC je z peňazí buď daňových poplatníkov alebo z peňazí darcov. RKC nevyrába žiadne peniaze a preto na nič sama prispievať nemôže. Peniaze iba prevádza od ľudí, ktorí sú ochotní jej bezhlavo platiť (často v dobrom a aj z posledného). 

Ak raz predá cirkev svoje pozemky, svoje kostoly a svoj ohromný majetok, tak bude môcť hovoriť o DAROVANÍ. Bez toho je to LEN sprostredkovanie cudzích peňazí - a aj to robí veľmi nehospodárne!!!

Správa Wall Street Journal minulý rok uviedla, že LEN 10% z darov katolíkov na charitu vo Vatikáne končí naozaj ako pomoc pre chudobných a trpiacich. Dve tretiny z 55 miliónov dolárov, ktoré sa v rámci Peter's Pence (charitatívnej výzvy pápeža Františka) vyzbierajú každý rok, idú na vyrovnanie schodku rozpočtu Vatikánu. Akákoľvek iná charitatívna organizácia, ktorá si nemusí udržiavať nákladné chátrajúce chrámy na usporadúvanie osláv nebeského otca, by s takým množstvom peňazí dokázala zaobísť výrazne lepšie. A ako si predstavuje cirkev pomoc zo zvyšného čo im ostane? Samozrejme bez hlásania evanjelia a dotlače Biblií sa pomáhať až tak veľmi nedá.

Udržiavanie tohto bohatstva a budov, ktoré nazbierali a nastavali v priebehu storočí a tie milióny ľudí v celej katolíckej hierarchii slúžiacich "virtuálnej realite" totiž stojí obrovské množstvo finančných zdrojov. A nepomáha ani 20 miliónov turistov ročne navštevujúcich Vatikán a kupujúcich predražené sošky a krucifixy. A ani nezdanené príspevky do kasičky a za každý cirkevný úkon nepokryjú náklady. Proste cirkev bude navonok "živoriť" aj keď im dáte päťkrát toľko. Značné peniaze totiž stoja aj prehraté súdne spory a odškodné sexuálne zneužívaným deťom.

Nevravím, že v cirkvi nie sú ľudia, ktorí si zakladajú na osobnej chudobe, askéze a snažia sa nasledovať Ježišove slová (napr. členovia rehoľných rádov), ale práve toto (záhadné) pochopenie Kristovho učenia je v tak obrovskom kontraste s tým bohatstvom a majetkami, ktorým disponuje cirkev ako celok.

Ja viem, ja viem. Opäť som nepochopil správne kontext Biblie. Tak ako v Starom zákone nechápem krutosť Hospodina, tak znova nechápem pokoru Ježiša v Novom zákone. Keď ja naozaj neviem, ako všelijako mám prekrúcať a ignorovať tie verše, aby konečne padli do predstáv všetkých tých, čo si o svojom náboženstve vopred vytvorili ilúzie a teraz vedia ako "správne" interpretovať doslovné znenie svätého písma.