Koniec sveta - vždy sa teším na ďalší.

21.04.2018

Dúfam, že každý sa dostatočne pripravil na ďalší koniec sveta, ktorý nás čaká už tento pondelok 23. apríla. Tentokrát ho predpovedal astrológ, (kresťanský) numerológ a konšpiračný teoretik David Meade. Aj keď mu na základe postavenia planet a hviezd už pár predpovedí nevyšlo (posledne 23. septembra 2017), Meade sa ešte nevzdáva. Biblia mu vždy napovie - on to musí len rozlúštiť a odpozorovať na nebi. Keďže zoskupenie nebeských telies pozorovateľné v tento osudný deň nie je ničím výnimočné, Meade predpokladá, že sa k tomu všetkému konečne objaví aj záhadná planéta Nibiru, ktorá je v kruhoch apokalyptických fajnšmekrov nesmierne populárna (napr. Nancy Leiderová predpovedala zrážku s Nibiru na rok 2003 o čom jej povedali mimozemšťania cez implantovaný čip v mozgu). Komu by nestačila zrážka s planétou Nibiru (údajne 12. planéta slnečnej sústavy) tak nás údajne čaká aj zrážka s planétkou Sedna (číhajúcou za Neptúnom) v roku 2020 alebo si počkajte na zrážku s asteroidom v roku 2035.

Ak ste to náhodou prehliadli, tak pripomínam, že zrážka s planétou sa (ne)odohrala už aj v roku 1997, ktorú predpovedal vodca kultu Nebeská brána. Planéta Hale-Bopp mala zo sebou priniesť aj mimozemšťanov. Únikom pred katastrofou mala byť predčasná smrť. Spolu s vodcom sa pre istotu zabilo ďalších 37 ľudí.

Keby ste aj tentokrát náhodou prespali najbližší koniec sveta, teda 23. apríl, nezúfajte. Ďalší je plánovaný už na máj 2018. Ak máte radšej letné konce sveta, konšpiračný teoretik Mathieu Jean-Marc Joseph Rodrigue predpovedal jeden (samozrejme tiež na základe výkladu Biblie) na jún 2018. A tentokrát to berte vážne, lebo Nostradamus tiež niečo splietal o roku 2018.

Nie je to prvý predpovedaný koniec sveta, ani desiaty, dokonca ani stý. Zdrvujúcich apokalýps bolo predpovedaných veľké množstvo a niektoré boli naozaj veľkolepo propagované a rozširované v hystérii medzi ľuďmi. Medzi ľudí, ktorí sa snažili z Biblie (hlavne z knihy Daniel a z knihy Zjavenia) vyčítať presný dátum patril aj Isaac Newton, ktorý touto činnosťou strávil desiatky rokov a spísal vyše 4500 strán poznámok. Jeho predpovede však neurčovali veľmi presný dátum. Často sa s jeho menom spomínajú roky 2000, 2016 a 2060.

Odkedy som sa narodil, zažil som takýchto koncov sveta neúrekom. Najviac sa ich nahromadilo na rok 2000 (kvôli zmene milénia a "vzbure počítačov", ktoré sa mali zblázniť z tohto dátumu) a rok 2012 (spojený hlavne s koncom Majského kalendára). Veľmi aktívny bol aj americký evanjelista Harold Camping, ktorému nevyšlo niekoľko istých a stopercentne presných predpovedí (od roku 1994 do 2011).

Predpoveď konca sveta môže byť aj dobrá zárobková činnosť. Edgar Whisenant vo svojej kine "88 dôvodov, prečo koniec sveta nastane v roku 1988" predpovedal koniec sveta na september 1988. Táto kniha mala výrazný úspech a predal z nej 4,5 milióna kusov. Potom predpovedal ešte tri ďalšie konce sveta, no pri nich sa mu už taký úspech nepodarilo dosiahnuť. Kto ho vie prečo. V roku 1998 hlásala alternatívna americká cirkev Church of the SubGenius, že neveriacich vyvraždia mimozemšťania, no kto platí poctivo členské, bude uchránený.

Asi najaktívnejšou nám známou náboženskou skupinou, ktorá vsadila na strach z konca sveta, jeho prípravu a vytúženú odmenu LEN pre svojich členov, sú Svedkovia Jehovovi. Ak nejakého stretnete, určite sa od neho dozviete, že koniec (oni ho volajú Harmagedon) je už za rohom. A keďže oni poslušne platili organizácii, nesexovali pred manželstvom, nefajčili, a modlili sa k Jehovovi, tak patria k vyvoleným. Presný dátum už nespomínajú, lebo sa veľakrát prerátali. Prvý Harmagedon mal nastať v roku 1914, potom v roku 1925 a ďalší v roku 1975. Keď sa nič nestalo, opustilo v roku 1975 len v Nemecku sektu vyše 20 000 členov.

Nielen Biblia je knihou kníh, ktorá dokáže ponúknuť odpoveď (vlastne stovky protirečiacich odpovedí). Môžete sa nechať inšpirovať aj ďalšími svätými knihami. Napríklad z takého Talmudu dostanete rok 2240 a z Koránu sa dá údajne vyčítať rok 2280 (spočítal tak Rahšad Chalífa).

Samozrejme vizionári museli často čeliť kritike po tom, čo ich predpovede nevyšli. Najčastejšie zaznieva výhovorka vo forme "toto je práve začiatkom zmeny ľudstva, ktoré už nebude nikdy také aké bolo a to nás postupne vedie k zániku. Súdny deň nastane čoskoro. ALE UŽ TO ZAČALO." A k tomu dodajú nejakú práve prebiehajúcu hroznú udalosť, ako posledný teroristický útok, prírodnú katastrofu, či rozchod Rytmusa s Darou.

Na druhej strane existujú vedecké predpovede "konca sveta", ktoré sú naozaj postavené na objektívnom pozorovaní sveta a chápaní fyzikálnej podstaty vesmíru. Vieme napríklad, že nedokážeme ako ľudstvo prežiť zánik našej hviezdy o približne 5 miliárd rokov. Aspoň nie na našej planéte. Zabalansovať nami môže aj "zrážka" zo susednou galaxiou Androméda. Koniec celého sveta to však nebude. Naša hviezda je len jedna z biliónov hviezd vo vesmíre, takže ten si tohto nášho zániku ani nevšimne. Kritickejší bude až zánik nášho vesmíru. Podľa jednej z vedeckých hypotéz k tomu však dôjde až o 10 googol rokov (googol = 10^100). Vesmír sa zväčší tak, že nastane jeho teplotná smrť (vesmír dosiahne rovnovážny stav, tj. entropia dosiahne maxima).

Ľudstvo dovtedy čakať nemusí samozrejme. Dokáže sa vyhubiť samo aj skôr. Ako bezproblémovo to dokážeme a koľko možností na to máme, ukazujeme každým dňom. Ak sa nevyzabíjame v politických či náboženských vojnách, tak sa o nás postará sama Zem, ktorá tým rapídnym zmenám, ktorými ju zaťažujeme, už nevydrží dlhšie odolávať. Stephen Hawking nám dal čas do roku 2600. Dovtedy podľa neho musíme opustiť našu domovskú planétu, ak nezastavíme populačný rast, zmenu klímy, znečisťovanie prostredia a ďalšie pohromy.

Takže rozhodnite sa rýchlo, ako strávite svoje posledné dva dni na tomto svete. Alebo tak ako ja, ani tentokrát čítaniu z Biblie veriť nebudete a užijete si pekný deň.