Klamlivá reklama.

20.02.2019

Ak predávate akýkoľvek tovar či službu, nemôžete si dovoliť otvorene zavádzať nepravdivou reklamou. S vysokou pravdepodobnosťou by ste museli čeliť žalobe.

Avšak tí, čo ako produkt ponúkajú náboženské "istoty", Vám môžu klamať a nikto to nerieši.

Bez znaleckého posudku Vám predajú posmrtný život a k nemu pridružený VIP pozemok na nebesiach, dokonca niektorí sa zameriavajú aj na zlepšenie života už pred smrťou jednoduchým rozprávaním sa so sebou samým - no to nie je hlavný artikel predaja.

Háčik je navyše v tom, že nedostanete možnosť obzrieť si kupovaný tovar vopred. Čakacia doba je nestála a často trvá niekoľko desaťročí - obyčajne celý život. Skúšobná lehota tiež neexistuje - kupujete na večnosť bez možnosti vrátenia či výmeny tovaru.

Čo je však na tomto spôsobe podnikania to najhoršie? Mafiánske vyhrážky, ak sa rozhodnete tovar nekúpiť, či snáď kúpiť tovar u konkurencie. Zastrašovanie zákazníka, pri ktorom aj "šmejdi" klamúci dôchodcom blednú závisťou.

Ku všetkému ako záruku dostanete jediný užívateľský manuál, ktorý je zastaralý a ani náhodou neprešiel jazykovou, znaleckou či právnou korekciou. Ak Vám však nerobí problémy nelogická argumentácia, môžete sa spoľahnúť, že tento manuál vyhlásili ľudia staroveku za pravdivý, lebo je inšpirovaný všemocnou bytosťou. A o pravdivosti tohto prehlásenia si môžete byť stopercentne istí, lebo sa to píše v tom manuáli.

Obchodné podmienky sú navyše dosť neprehľadné. Niektorí obchodníci vyberajú priame "dobrovoľné" poplatky za účasť na pravidelnej týždennej propagande, iní si našli cestu vyberania členského poplatku nekalým ovplyvnením štátnej moci (dokonca i v sekulárnych štátoch) a ďalší (hlavne zahraniční podnikatelia) vyberajú nútený poplatok až vo výške 10% z príjmu člena. Dávajte si teda pozor na finančnú stránku - často si magakorporácie vyberajú nedobrovoľné poplatky dokonca aj od nečlenov.

No kúpili by ste si napríklad auto od takejto spoločnosti?

Superauto za zdanlivo výhodnú cenu s nadštandardnou výbavou, ktorú nepotrebujete, s parkovacím pozemkom ďaleko od domova, na ktoré je nekonečná čakacia doba, žiadna skúšobná jazda, rukou načrtnuté marketingové prospekty s protirečiacimi si parametrami auta, splátkami vopred a hlavne so zmluvou, po ktorej podpísaní nie je možné vystúpiť bez vyhrážania sa o podpálení Vášho konkurenčného auta? Táto firma by navyše hanila všetky ostatné značky a najviac nejazdcov.

Ja teda nie.