John Lennon

11.03.2019

Ak by som si mal vybrať pieseň, ktorá vyjadruje moje zmýšľanie a pocity asi najlepšie, bola by to nadčasová a nezabudnuteľná pieseň od Johna Lennona - IMAGINE.

John Lennon, člen asi najznámejšej Britskej skupiny Beatles, prechádzal počas svojho života rôznymi etapami náboženského vývoja. Začal ako anglikán, ktorý príležitostne spievaval v kresťanskom zbore v kostole Sv. Petra v Južnom Liverpoole.

V roku 1965 sa v rozhovore pre Playboy vyjadril, že nevie presne zadefinovať vieru skupiny Beatles. Členovia skupiny určite neveria v Boha, no tento pojem evokuje u ľudí automaticky antireligióznu predstavu. Definoval sa preto skôr ako agnostik, než ateista. 

Aj keď sa Lennon väčšinu života nepokladal za religiózneho (ako v podstate žiaden člen Beatles), vravel o sebe, že predsa len považuje svoj život za spirituálny.

V 1966 sa vyjadril pre časopis Datebook, že Beatles sú teraz populárnejší, než Ježiš. Samozrejme to hlavne v USA zdvihlo vlnu nevôle a začali verejne páliť platne skupiny Beatles  Protesty prebiehali aj v ďalších krajinách. To je tak, keď sa "hlboko urážlivo" vyjadrujete k superhrdinovi.

V období veľkého boomu New-Age hnutí v šesťdesiatych rokoch minulého storočia podľahli tomuto trendu aj Beatlesáci a v roku 1968 strávili niekoľko týždňov v rezidencii jedného z najznámejších guruov tej doby - ich duchovným otcom bol Mahariši Mahéš Jogi. Po pár týždňoch však spoznali pravú tvár tohto gurua, jeho pôžitkárstvo, záľubu v mladých dievčatách a prepychu, ktorý vlastnil množstvo hotelov a univerzít a žil v honosnom dome - skôr paláci. Rozčarovaní Beatlesáci postupne zdupkali.

Po rozpade Beatles napísal Lennon v roku 1970 pieseň "God", v ktorej vyjadril svoj protinábožnský postoj. V roku 1971 vydal singel Imagine, ktorý bol všeobecne považovaný za ateistickú hymnu. Osobne si myslím, že je to naozaj skvelá humanistická pesnička a bolo by skvelé, keby podobných všeobecne populárnych pesničiek bolo viac.

Keďže všetci určite poznáte originálnu verziu, nebudem ju tu linkovať. Existuje veľa cover verzií Imagine, zďaleka nie však toľko, ako má napríklad "kresťanská" pieseň Hallelujah. Odporúčam skvelú cover verziu od Emeli Sandé, ktorá je mojou TOP.

https://www.youtube.com/watch?v=lTjqxQVkz8c

Poznáte vy nejakú humanistickú či atheist-friendly hudbu? Čo by ste odporúčali ostatným? Existuje pár rýdzo humanistických skupín o ktorých viem, no kvalita výstupu je dosť mizerná a nemajú veľmi šancu osloviť svet.
Na záver ešte jedna sloha pesničky Imagine, ktorá skvelo podčiarkuje jej humanistiký podtón a aj cieľ stránky sekularne-nebo.sk: 

"Možno si myslíš, že som idealista, no nie som jediný. Dúfam, že raz sa k nám pripojíš a svet bude jednotný."