Jessica Ahlquist a deň humanistov

21.06.2020

Dnes oslavujeme, keďže tu máme Svetový Deň Humanistov. Tento sviatok sa začal sporadicky v rôznych termínoch sláviť od osemdesiatych rokov a postupne si našiel svoj pevný termín práve 21. Júna v deň zvyčajného slnečného slnovratu. Humanisti celého sveta majú vlastné spôsoby, ako tento sviatok osláviť - všade sa však pripomínajú hodnoty humanizmu, morálnych a etických hodnôt bez odvolávania sa na božstvá a vyzdvihuje sa schopnosť ľudstva vytvárať lepší svet bez náboženstiev.

Dnes by som rád teda pripomenul aj odvážny čin mladej ateistickej aktivistky z USA menom Jessica Ahlquist.

Jessica sa zhodou okolností narodila v dnešný deň pred 25 rokmi, teda 21.6.1995. Dnes je známa ako verejná speakerka a aktivistka, ktorá vošla do povedomia v rokoch 2011/12, kedy zažalovala svoju školu Cranston High School West v Americkom Road Island za to, že vystavovala v školských posluchárňach na stenách plagáty s modlitbami.

Jessica súdny proces vyhrala.

Už počas procesu však dostávala kvantá nenávistných listov od kresťanov, bola verbálne atakovaná rovesníkmi, médiami i na internete. Zriedkavé neboli dokonca ani vyhrážky zabitím (listy podpísané napríklad aj pod pseudonymom "križiaci") a preto jej bola poskytnutá policajná eskorta pri ceste do i zo školy.

Štátny zástupca Rhode Island menom Peter Palumbo sa o nej verejne v rádiu dokonca vyjadril ako o "an evil little thing." Skupina ateistov, ktorá ju podporovala počas procesu premenila tento výrok na nápis na tričkách a z ich predaja nazbierala slušný obnos na podporu ďalšieho štúdia Jessiky.

Organizácia "Freedom from Religion Foundation", ktorú vedie Dan Barker, jej chcela počas procesu na podporu poslať kyticu kvetov, no nepodarilo sa im to, lebo všetkých šesť miestnych kvetinárstiev odmietlo túto zákazku. Takto nejako obstojíte v srdci "Bible Belt" (biblického pásu), kde sekularizácia vpísaná do Americkej ústavy ľuďom nič nehovorí. Táto juhovýchodná oblasť USA je plná konzervatívnych evanjelikálnych (veľmi horlivých) protestantských kresťanov. V prieskume dôveryhodnosti tam ateisti zastávajú najposlednejšie miesta - dokonca až za sexuálnymi násilníkmi.

Svojim činom však vyburcovala aj ostatných aktivistov i študentov iných škôl a naštartovala vlnu záujmu o túto problematiku. Prednášala odvtedy na mnohých podujatiach a získala ocenenia vrátane "2011 Thomas Jefferson Youth Activist" či "2012 Humanist Pioneer Award", ktorú udeľuje Americká Humanistická Asociácia.

Toto odvážne dievča sa dokázalo postaviť systému, ktorý ma svoje chápadlá úplne všade a nárokuje si nadpráva v sekulárnej spoločnosti. Nebála sa vystúpiť s právne platnou požiadavkou o oddelenie verejného školského systému od náboženských povier, aj keď predpokladala, akú silnú negatívnu odozvu to vyvolá v skupine "láskavých a tolerantných" kresťanských spoluobčanov.

Tento čin si vyžaduje pochvalu a obdiv. Svet potrebuje viac ľudí ako Jessica. Buď aj ty viac ako Jessica.