Je úplne jedno, kde, kedy a ako sa modlíte.

16.11.2021

Veľké množstvo ľudí na celom svete sa viac či menej pravidelne modlí a svoje božstvo o niečo žiada. Prajú si pritom často bežné veci, ktoré sa štatisticky tak či tak s určitou pravdepodobnosťou dokážu uskutočniť. A ak sa im potom želanie splní, "vedia", že ich práve božstvo v jeho nekonečnej všemocnosti a dobrote konečne vyslyšalo.

Takto pracuje každé božstvo, ku ktorému sa ľudia za celú históriu náboženstiev modlili. Jednoducho sa modlite a ono vám vaše božstvo NIEKEDY odpovie a splní prianie. A to bude váš dôkaz.

"Skvelá" metóda, ktorú štatisti volajú rozdelenie pravdepodobnosti náhodných dejov.

Avšak ak chcú veriaci dokázať, že modlitba funguje, nech sa nemodlia za to, čo sa môže s ľahkosťou aj tak stať. Nech sa modlia napríklad za niečo, čo by dokázal iba všemocný Boh. Napríklad nechať dorásť amputovanú končatinu. Avšak takéto zázraky nevídame, prípadne ich často odhalíme ako podfuky.

Tak či tak, boh, ktorý by pomáhal pri záverečných skúškach jedným, ktorí sa k nemu modlia a pritom nechával nespravodlivo trpieť iných - úporne sa modliacich v plynových komorách - by nestál za to, aby sa k nemu niekto vôbec ozýval.

Rozsiahle štúdie a metaanalýzy navyše preukázali, že medzi orodujúcou modlitbou a uzdravením pacienta neexistuje žiadna korelácia. Nikdy nebolo dokázané akákoľvek iná, než tak či tak štatisticky pravdepodobná "odpoveď na modlitbu". To, že sa po modlitbe k Ježišovi človek uzdraví z rakoviny je rovnako pravdepodobné, ako to, že sa uzdraví ateista, budhista či deista a to aj bez modlitby.

Miliardy ľudí sa modlia k tisíckam bohov stovkami spôsobov a nikdy to okrem straty času k ničomu neviedlo.

Modliť sa k bohu má teda asi taký význam, ako kričať na telku počas futbalového zápasu. Možno máte pocit, že tým nejako pomáhate, no ten futbalista vaše názory proste nepočuje.

Ak teda uvažujete, že modlitbou niekomu pomôžete v ťažkostiach, prihovoríte sa po priamej linke za vyzdravenie či odvrátite pandémiu, tak vedzte, že modlitba za niekoho je niečo ako masturbácia. Tomu, kto sa modlí robí dobre. No nemá naozaj žiaden vplyv na toho, na koho sa pri tom myslí.

Ak teda niekomu (či sebe) NAOZAJ chcete pomôcť, tak sa nemodlite a netvárte sa pri tom, že pomáhate či dokonca zachraňujete svet, no skúste niečo reálne urobiť. Dve pracujúce ruky pomôžu viac, než tisícky rúk spojené pri modlitbe.