Homer Simpson

11.03.2019

Homer Jay Simpson, jedna z celosvetovo najznámejších animovaných postavičiek, síce nie je vzorom intelektuálneho hrdinu, no má na konte mnoho skvelých výrokov. Scenáristi píšu jeho príbehy tak, ako keby každým krokom jeho inteligencia klesala a aj keď mu už v jednej časti napísali skeč, v ktorom Homer pripustil, že nevie čítať, existuje pravidlo, že svoje meno nesmie nikdy zabudnúť.

Je ťažké povedať, nakoľko veriaca je táto populárna animovaná postavička. Záleží to dosť na epizóde, ktorú pozeráte. Jednotlivé časti sú ateistami, agnostikmi i teistami na striedačku chválené i kritizované. Ide hlavne o satiru na všetko, čo je pre Ameriku tak typické - a typickou americkou rodinou je rodina, ktorá sa modlí, chodí pravidelne na omše a verí v imaginárne bytosti. A tak to musí byť aj v Simpsonovcoch.

Sú časti, v ktorých sa Homer osobne stretáva s Bohom a diskutuje s ním, kdežto v iných epizódach dokazuje jeho neexistenciu. Homer síce chodí pravidelne na nedeľnú omšu - hlavne kvôli tomu, aby sa Marge na neho nehnevala - ale veľmi religiózny nie je. Omšu často prespí a Ježišove meno často skomolí na JEBUS (HiHi - a ani si neuvedomuje, ako dobre to trafil po slovensky).

Keď sa ho jeho syn Bart pýtal, ku ktorému náboženstvu sa radí, odpovedal ako vždy vtipne "Vieš. K tomu, ktoré má toľko dobre mienených pravidiel, ktoré v bežnom živote vôbec nefungujú... Ehm, kresťanstvu."

Niektoré jeho hlášky by však bola škoda necitovať. Mojou obľúbenou je napríklad:

"Ak potrebuje Boh peniaze, prečo proste nenapíše ďalšiu Bibliu? Tá prvá má pomerne slušnú predajnosť."
Raz sa v Biblii pokúsil hľadať rýchlu pomoc a svoju snahu zhodnotil tak, ako by sme skonštatovali mnohí z nás: "Táto kniha predsa neobsahuje žiadne odpovede."

Alebo vtipne a zároveň veľmi pravdivo okomentoval poznámku policajného šéfa Wigguma, ktorý začudovane Homerovi povedal "To vkladáte do mňa naozaj toľko viery?" Homer odpovedal "Nie. Viera je predsa to čo vkladáme do vecí, ktoré neexistujú."

Pravým ateistom chudák nemôže byť, keďže v niektorých častiach z neuveriteľných takmer 30 sezon mu scenáristi pripravili aj osobné stretnutia s Bohom. Raz pri takom stretnutí s Hospodinom vo svojom sne (S04E03 - Homer the Heretic) vraví Homer veľmi výstižne:

"Nie som zlý chlap. Tvrdo pracujem a milujem svoje deti. Tak prečo by som mal počúvať polovicu svojej nedele o tom, ako pôjdem do pekla?!" Boh mu na to povedal "Nuž, tak to si trafil."

Ak sa Homer modlí, tak to už myslí vážne. Raz to uviedol na správnu mieru takto: "Viem, že nie som typ človeka, ktorý by sa bežne modlil, no ak si tam hore, prosím ťa, zachráň ma Superman."

Raz sa chcel zavďačiť a svoju modlitbu koncipoval takto: "Drahý pane. Bohovia boli ku mne dnes zhovievaví. Ako milodar ponúkam toto mlieko a sušienky. Ak si však praješ, aby som ich namiesto toho zjedol nedávaj mi vôbec žiadne znamenie. Nech sa stane vôľa tvoja."

Homer je proste top trieda. Jeho syn Bart je na tom hláškami rovnako skvele, no o tom možno až niekedy nabudúce...

Na záver už iba malá poznámka. Tvorca Simpsonovcov (a rovnako aj skvelého seriálu Futurama) Matt Groening sám seba najradšej označuje za agnostika.