Epidémia sexuálnych škandálov RKC.

20.02.2019

Áno, dnes budem naozaj výrazne útočnejší, ako obyčajne. Nerád pôsobím negativisticky, ale už ma naozaj vytáča počúvať stále tie isté hrozné príbehy dookola. Už ma unavuje počúvať výhovorky a sľuby, ktoré nikam nevedú. Nechcem počúvať, ako sa máme modliť, pôstiť a čakať, že sa tým snáď zázračne vymažú tie svinstvá, čo robili "morálne vzory" kamarátiace sa s Ježiškom. Nechcem ďalej počúvať potlesky skalopevných zaslepených, ktorí ronia slzy pochopenia nad naozaj chabým ospravedlnením hlavy cirkvi. NIČ Z TOHO NEPOMÁHA! 

Frázy "katolícky kňazi" a "znásilňovanie detí" sú spájané tak často a v takom množstve, že sa tomu nedá hovoriť ani náhoda, ani výnimka, ani chyba... ale EPIDÉMIA. Zvrátená, neodpustiteľná PANDÉMIA.

Nehovorím teraz ani zďaleka len o posledných nehoráznostiach v Pensylvánii. To nebola ani prvá a určite ani posledná správa. Je len najčerstvejšia. Veď vyšetrili len 6 diecéz a len v USA je ich tridsaťkrát viac!!! Je tu snáď niekto tak naivný, že si myslí, že v ostatných sa nič nedialo? A to len v tých smiešnych 6 sa podarilo obviniť 300 (TRISTO) kňazov, ktorí systematicky sexuálne útočili na vyše tisíc detí.

Netreba ísť ani ďaleko do minulosti a určite si spomeniete na preslávené aféry v Bostone, Kanade a Austrálii či nie menej známe v New Yorku a Montane. K tomu si prirátajte tisíce prípadov v Nemecku, Taliansku, Holandsku, Čile či Írsku. Tisícky kňazov a desaťtisíce známych obetí. A to zďaleka nie je všetko. 

Hovorím o celosvetovom rozšírení tejto hrôzy v organizácii, ktorá si nárokuje štatút morálnej čistoty. O lídroch tejto cirkvi, z afér ktorých sa na svetlo sveta dostala pravdepodobne len mizivá časť a aj zo štatistík tejto malej časti nad hladinou mora zločinu sa človeku musí urobiť nevoľno. Ako napísal Hitchens "Ak vezmeme v úvahu, že to všetko vyšlo najavo v nedávnej, vlastne modernej dobe, človek sa až bojí pomyslieť, čo sa muselo diať v storočiach, keď sa cirkev vymykala akejkoľvek kritike."

Katolícka cirkev pôsobí na "výchovu" mladých ľudí dlhé storočia a bola s nimi v priamom kontakte (a značne autoritatívnejšom) v minulosti výrazne viac, než dnes. Čo sa dialo celé tie storočia? Viete si to predstaviť? Všetky tie večery na internátnych školách mimo rodiny?

V roku 1993 zostavili v Kalifornii komisiu, lebo prišlo podozrenie, že vo františkánskej seminárnej škole možno jeden či dvaja mladší františkáni možno obťažovali chlapcov. Po vyšetrení sa prišlo na to, že zo 44 bratov sa dopustilo sexuálneho násilia 11 bratov. A to všetko bolo ututlávané 23 rokov. Nikomu neprišlo divné, že, o "odborné" vyšetrenia genitálií sa starajú nevzdelaní rádoví bratia.  

Prvá naozaj riešená aféra sexuálneho zneužívania mladistvých bola súdne riešená až v roku 1972!!! Aj to šlo o kňaza Gilberta Gautheho, ktorý najprv v Luisiane obťažoval miništrantov, tak bol preložený do New Iberia, kde ho pristihli s mladým mužom inflagranty a tak dostal napomenutie, no aj tak bol neskôr vyhlásený za kňaza skautského oddielu a zneužil šesť chlapcov. Presunuli ho teda ďalej do Abevile, kde mal ďalšie problémy, tak ho prevelili do St. John v Erathe. Tam za šesť rokov znásilnil 37 chlapcoch. Až potom ho jeden z otcov udal. AŽ POTOM! A pritom o tom cirkev veľmi dobre vedela. Gautheho nakoniec odsúdili na 20 rokov väzenia a obetiam museli vyplatiť desať miliónov dolárov. PREČO TO TAK DLHO TRVALO??? Prečo bol tak často prekladaný, aj keď cirkevná vrchnosť vedela o jeho prečinoch?

Gauthe nebol jediný prípad. Prekladaných kňazov bolo nehorázne veľa. Len si pozrite dokument "Zbav nás všetkého zlého" z 2006. Je to priznanie írskeho katolíckeho kňaza Olivera O'Gradyho, ktorý v priebehu niekoľkých rokov v oblasti Kalifornie sexuálne obťažoval a znásilňoval deti. Jeho spoveď ukazuje, ako sa jeho aféry ututlávali samotným vedením katolíckej cirkvi a ako bol iba beztrestne presúvaný z jedného miesta činu na iné. Alebo si pozrite rovnako hrozný dokument "Ticho v dome Božom (Silence in the House of God)" z 2012 z produkcie HBO o tom, ako kňazi znásilňovali hluchonemých chlapcov a o nehoráznom postoji Vatikánu k tomuto prípadu. Kňaz Lawrence Murphy zneužil 200 hluchonemých detí. Jeho stíhanie bolo zastavené kardinálom Betonem, lebo "Murphy sa zo svojich hriechov už kajal."

Skvelé sú aj dva novšie filmové počiny z Poľska. 

Prvým je poľský film Klérus (Klér) z konca 2018, ktorý v katolíckom Poľsku vyvolal nemalý rozruch. Len v prvých pár týždňoch po uvedení do kín ho videlo vyše 5 miliónov divákov. Je to skvelý snímok ukazujúci skutočný obraz katolíckej cirkvi. Alkohol, podplácanie, korupcia, mocenské vzťahy, nemanželský sex kňazov, znásilňovanie detí a iné. Pritom to nie je film, ktorý by podľa mňa bol nejakým priamym nadneseným útokom na cirkev a ktorý by chcel ukázať za každú cenu len to zlé. Nie. Snímok ukazuje pravú ľudskosť kňazov a ich každodenné životy. Doslova ich nevýnimočnosť a teda i ľudskú "hriešnosť" a neschopnosť s ňou zápasiť. A nepomôže im v tom ani ich viera v imaginárnu bytosť.

Trpká skutočnosť? Prehnaná predstava? Každopádne nie tak ďaleko od poľskej reality, ako ukazuje dokumentárny film s názvom "Len to nikomu nehovor (Tylko nie mów nikomu)", ktorý po uvedení na youtube zhliadlo za necelý týždeň vyše 18 miliónov divákov. Je to projekt bratov Sekielskich, ktorí sa rozhodli film publikovať iba cez youtube. Tento dokument, na rozdiel od zinscenovaného filmu Klérus, ukazuje skutočné prípady reálnych ľudí, ktorí sa po dlhej dobe v tichosti rozhodli vyrozprávať príbeh verejne a so skrytou kamerou navštíviť kňazov v dôchodku, aby im povedali, ako im zničili životy, ako majú dodnes nočné mory, odpor k určitým veciam, ktoré im ich pripomínajú či ako sa niektorí pokúšali z nešťastia spáchať samovraždu. 

Kto sa práve teraz zobudil z kómy po storočnom spánku a netuší o čom je reč, odporúčam ako jemný vstup do reality film SPOTLIGHT z 2015, ktorý bol natočený podľa skutočnej udalosti z novinárskeho prostredia novín Boston Globe. Investigatívni novinári z oddelenia Spotlight sa dlhodobo venovali obvineniam katolíckych kňazov zo zneužívania detí v oblasti Bostonu. Za túto prácu získali novinári Pulitzerovú cenu a film v roku 2016 obdržal Oscara za najlepší film a najlepší scenár.


Odvtedy sa s prípadmi akoby roztrhlo vrece. Tí, čo sa báli a neverili, že by sa niečo mohlo udiať sa osmelili a nahlásili čo sa im dialo. V roku 2002 odsúdili 66-ročného farára Geoghana, ktorý počas svojej kariéry pohlavne SÁM zneužil najmenej 130 detí a mladíkov. 

Tých prípadov bolo tak veľa, že by som musel miesto blogu napísať knihu. A nemalo by to aj tak cenu. Len v období jednej dekády od 2001 do 2010 prijala Svätá stolica obvinenia na 3000 katolíckych kňazov. A tie zastrešujú len posledných 50 rokov. Čo tie ostatné storočia?

A aby sme boli jasní, nešlo o hladkanie či plieskanie dievčat po riťke. Šlo o nahrávanie detského porna, o zneužívanie niekoľkomesačných bábätiek, o opakované znásilňovanie chlapcov, o nútenie k orálnemu a análnemu sexu pod hrozbou zatratenia detských obetí i ich rodičov... Morálne dno ľudského bytia, z ktorého sa priemernému masturbujúcemu a smilniacemu hriešnikovi prevracia žalúdok - a to všetko od "dedinských hrdinov", čo kážu o skazenosti tých, čo nenasledujú Ježiša Krista.

Niet ani divu, že sa k tomu Vatikán stavia tak vlažne. Austrálsky kardinál George Pell (tretí navýznamnejší muž Vatikánu), ktorý bol mimo iné v 2017 tiež obvinený zo sexuálneho obťažovania detí v 70. rokoch sa vyjadril následovne "Potrat je horší morálny zločin, než kňazi sexuálne obťažujúci mladých ľudí." No čo sa dá s takýmto myslením očakávať? Pod takýmto vedením boli len v Austrálii zneužité desaťtisíce detí a cirkev musela vyplatiť stovky miliónov za preukázané aféry. Pedofília je v katolíckej cirkvi naozaj hodnotená trochu choro. Súčasná katolícka inkvizícia (len premenovaný úrad) sa vyjadrila, že "pokusy o vysvätenie ženy do kňažského stavu sú zločiny porovnateľné s pedofíliou". Na rovnaký stupeň prehreškov teda dávajú ZRUŠENIE porušovania základných demokratických práv a rovnosti medzi pohlaviami a najťažšie ublíženie na tele i duši dieťaťa.

A to sa tu dnes ani nebudem venovať psychickému zneužívaniu malých detí, ktorým sa hrozí zatratením v pekle, týraniu a bičovaniu dievčat rehoľnými sestrami v tzv. Magdalénskych domoch či znásilňovaniu mladých dievčat odľahlých kmeňov kresťanskými misionármi po celom svete. To by bol článok príliš rozsiahly. Aj tieto posledné sexuálne zneužívania predsa musia stačiť, aby si ľudia uvedomili, že musia povedať NIE katolíckej cirkvi ako inštitúcii. 
A práve to je to NAJODPORNEJŠIE na celej hierarchii rímskokatolíckej cirkvi. Nie to, že konkrétni kňazi konajú hrozné veci, a to hlavne kvôli pokryteckému celibátu (pritom je to jednoducho riešiteľný problém - gréckokatolícka cirkev s manželstvom nemá žiaden problém), ale hlavne to, že SA TIETO OHAVNOSTI SYSTEMATICKY A CIELENE UTUTLÁVAJÚ. Kňazi sa po miestom prevalení aféry presúvali na iné farnosti, aby ich chránili pred postihom, kde navyše mohli ďalej pokračovať v páchaní svojich zločinov. Človek by očakával, že vzory morálky budú samé nahlasovať takéto činy trestnoprávnym úradom a nie, že ich ešte budú kryť. 

Vatikán dokonca využíval tajný spis Crimine solicitationes (pôvodne z roku 1962), ktorý nariaďoval, aby biskupi mlčali o sexuálnych aférach, v ktorých sa kňaz dopustí homosexuálneho, pedofílneho či zoofilného konania, alebo keby využíval sviatosť pokánia k sexuálnym návrhom či vyhrážkam. Kto by o týchto prípadoch nemlčal, bol by exkomunikovaný. Joseph Rezinger (neskôr pápež Benedikt XVI) veľmi "patrične" revidoval tento spis v roku 2001.

Množstvo zneužívaní sa však prevalilo (keďže konečne žijeme v dobe, kedy sa informácie šíria oveľa voľnejšie a jednoduchšie) a cirkev musí platiť sankcie. Podľa portálu In the NOW musela od roku 1950 cirkev zaplatiť už takmer 4 miliardy dolárov, z čoho väčšinu ako kompenzáciu obetiam. Cirkev však neprodukuje vlastné peniaze. Ona len platí peniazmi od veriacich za svoje "hriechy".

A aké bolo posledné vyhlásenie pápeža Františka? Modlitby pomôžu. Stačí sa len tuho modliť a pôstiť!!! Žiadna exkomunikácia, žiadna kastrácia. A samozrejme na verejnosti sa dušuje, že mu je to ľúto. S riešením však neprichádza. Opäť raz sa budú všetci modliť... Úžasné. 

A ľúto je mu stále iba toho, na čo mu prišli. Akosi nepríde sám s tým, čo veľmi dobre vie a odhalí sa až o pár dní, či mesiacov. A verte mi. Odhalí sa - a on o tom veľmi dobre vie. Taká ľútosť je pokrytecká.

A ešte mierne upravený citát od Dana Savage, ktorý to všetko tak dobre vystihol: "Ak by deti boli znásilňované v McDonald's tak často, ako sú znásilňované v kostoloch, bolo by ilegálne brať deti do McDonald's." Ako je teda možné, že akákoľvek iná organizácia, spolok či firma by už dávno zanikli, ak by sa im dokázala stotina z toho čo katolíckej cirkvi, a pritom katolícka cirkev si ďalej rozširuje majetky, pôsobí na politiku a oblbuje ľudí? Kedy povedia konečne ľudia DOSŤ?! Môže byť ešte príhodnejšia chvíľa než teraz? Ak už nie po takých ohavnostiach, tak už neverím, že by to bolo vôbec možné.

Ak snáď ešte oficiálne (aj keď nie presvedčením) patríte ku skupine ľudí, čo podporujú zločin a vravia si RKC a chcete vystúpiť, možno Vám pomôže stránka https://zbohom.net/ Smelo do toho. Nikdy na to nebol lepší dôvod.
A vy milí katolíci, ktorí ste sem zablúdili a snáď ešte čítate aj tieto riadky, uvedomte si, komu prispievate. Ak tvrdíte, že RKC pomáha aj chudobným a sociálne slabým, tak si vyberte akúkoľvek z množstva sekulárnych charít. Viete prečo? Lebo keby tam niekto systematicky znásilňoval deti, už by nedostali ani cent a všetkých zodpovedných by pozatvárali.

A na záver mi dovoľte ešte položiť takúto základnú rečnícku otázku: Ak by všemohúci Boh existoval a nedokázal by ani vo svojom chráme a u svojich zástupcov zabrániť zneužívaniu tisícok detí, TAK NAČO JE KURVA KOMU TAKÝ BOH?

Je teda katolícka cirkev tou pravou? Zatajil by Boh tieto nehoráznosti pred nimi, keď už majú tú priamu linku k nemu? Aj pribrzdený musí pochopiť, že ak by už aj dobrotivý osobný Boh existoval, tak sa očividne RKC zďaleka vyhýba.