Dr. House

11.03.2019

Dr Gregory House je aj u nás známy seriálový hrdina, ktorý svojim síce trochu arogantným, ale vysoko odborným lekárskym prístupom zachránil nie jeden život. Houseovou špecializáciou sú nevyriešiteľné prípady. Jeho cynizmus i brilantné lekárske zákroky si obľúbilo celosvetovo veľa divákov. Seriál Dr House sa natáčal od roku 2004 až do 2012 (8 sezón) a získal okrem iných ocenení aj ceny Emmy a Zlatý glóbus.

House bol známy nie len svojim cynizmom, skeptizmom, ale aj skvelými narážkami na Boha, náboženstvo či vieru. Pripomeňme si teda pár nezabudnuteľných skvostov, ktoré vypustil z úst pri zachraňovaní životov.

Spolu s výrokom na dnešnom meme obrázku je toto moja obľúbená päťka:

"Ak by sa dalo rozumne diskutovať s veriacimi, tak by už žiadni veriaci neboli."

"Rozprávate sa s Bohom - ste veriaci. Boh sa rozpráva s Vami - ste psychicky chorý."

"Náboženstvo je symptómom iracionálnej viery a neopodstatnenej nádeje."

"Môžeš mi rozprávať o tom, že prechádzaš svojim dňom pri plnej viere v Boha, no ja viem, že keď dôjde na prechod cez cestu, aj tak sa najprv pozrieš na obe strany."

Niekedy si však treba pozrieť celé diskusie medzi Houseom a jeho pacientmi. Dialógy v niektorých scénkach stáli rozhodne za to.

Vtipná scéna bola, keď za nim prišla mníška a chcela mu vysvetliť, že mníška Augustína, ktorú House lieči, je hypochondrická a možno si len vymýšľa. Začala diskusiu takto: "Musím s Vami rozprávať Dr House. Sestra Augustína verí veciam, ktoré nie sú reálne." na čo Dr House pohotovo odpovedal: "Ja som sa domnieval, že takéto veci sú u ľudí ako Vy pracovnou požiadavkou."

Prípadne keď ho pacient poúčal: "Boh žiada o Vašu dôveru. Nemôžete predsa niekoho milovať a pritom mu nedôverovať." na čo House odpovedal: "Dôvera sa musí zaslúžiť. Nedá sa dôverovať niekomu, kto sa stále skrýva v skrini."

Pri inom rozhovore mu bolo nadhodené: "Viera nie je choroba", na čo reagoval: "Nie, nie je. Ale na druhej strane, je nákazlivá a zabíja množstvo ľudí."

Aj herec Hugh Laurie, ktorý stvárňoval postavu Dr House, je presvedčeným ateistom. Občas sa účastní stretnutí Amerických ateistov a rád tweetuje aj zábavné hlášky, ako napr.:

"Áno, myslím, že je trochu divné, keď ateisti občas zvolajú 'Ježiši!' alebo 'O môj Bože!' No nie je to zďaleka tak divné, ako keď veriaci povedia 'Buďme predsa rozumní!'"

Alebo v ten istý rok 2014 tweetol túto správu: "Moja tolerancia voči náboženstvu začína kopírovať trajektóriu kapacity batérie môjho iPhonu." A verím, že v tej chvíli akumulátor na svojom smartfóne nenabíjal, ale smutne sledoval rýchly pokles kapacity.

Občas na twitteri dokonca zo seba vypustí aj hlboko filozofické otázky, ako "Veria aj mucholapky v Boha?" Ťažká to otázka. Mal som takú rastlinku doma a nikdy som ju nevidel sa modliť, no kto ho vie, čo sa v týchto nevegetariánkach skrýva.

Na záver použijem Houseove slová pre tých, ktorým sa príspevky na sekulárnom-nebi občas zdajú ofenzívne a netolerantné: "Niektorí ľudia sú milí. A niektorí ľudia proste vravia pravdu."